Zemřel profesor Vítězslav Kolek
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2020; 159: 52
Kategorie:
Osobní zprávy
Ve čtvrtek 30. ledna 2020 náhle opustil tento svět prof. MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc., FCCP, přednosta Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy LF UP a FN Olomouc. Světově uznávaný odborník vedl kliniku od roku 1999. Letos by se dožil 67 let.
Vítězslav Kolek se narodil 7. září 1953 v rodině lékaře v Olomouci, kde po absolvování gymnázia Jiřího z Poděbrad vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého. Promoval v roce 1977 a ve stejném roce zde nastoupil jako sekundární lékař na tehdejší Kliniku tuberkulózy a respiračních nemocí, působil také na II. interní klinice FN Olomouc. Získal atestaci z vnitřního lékařství, nástavbovou atestaci z tuberkulózy a respiračních nemocí a atestaci z klinické onkologie.
V roce 1991 se stal docentem pro obor vnitřní nemoci a o 6 let později profesorem vnitřního lékařství. Hodnosti docenta a profesora, stejně jako vědeckých titulů CSc. a DrSc., dosáhl především za výzkum v oblasti sarkoidózy a jiných intersticiálních plicních procesů. Spolu s molekulárními genetiky a imunology LF UP byl členem týmu, který patří mezi přední výzkumná evropská centra zkoumající tyto nemoci. V roce 1999 převzal vedení Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy LF UP a FN Olomouc. Ve funkci přednosty působil až do svého skonu.
Profesor Kolek byl autorem 30 monografií, 36 kapitol v monografiích, 3 učebních textů a autorem či spoluautorem více než 500 odborných publikací a 1500 přednášek doma i v zahraničí; databáze SCOPUS uvádí 3261 citací, H-index 30. V letech 2004–2011 zastával funkci proděkana Lékařské fakulty Univerzity Palackého pro studium v cizím jazyce a zahraniční vztahy.
V letech 2010–2018 byl předsedou České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP (ČPFS), až do své smrti pak zůstal jejím místopředsedou s aktivitami v jednotlivých odborných sekcích. Působil také jako předseda České aliance proti chronickým respiračním nemocem (ČARO), člen výboru České organizace pacientů s plicními nemocemi (ČOPN) a byl členem kolegia ředitele České iniciativy pro astma (ČIPA).
Byl aktivní i v organizaci celostátních a mezinárodních odborných setkání jako PneumoUpdate, Moravskoslezské dny pneumologie, Mezikrajské pneumologické dny, Tománkovy bronchologické dny a bronchologické workshopy, Kongres ČPFS, Kongres ČPFS a SPFS.
Profesor Kolek byl členem Americké hrudní společnosti (ACCP) a zakládajícím členem Světové asociace sarkoidózy a jiných granulomatóz (WASOG). Aktivně spolupracoval s Evropskou respirační společností (ERS), působil zde jako národní delegát a účastnil se tvorby několika odborných doporučení, např. jednání v ERS Respiratory Infections HERMES Task Force.
Byl členem atestační komise oboru pneumologie a ftizeologie, národním delegátem ČR v Evropské respirační společnosti, členem Vědecké rady Ministerstva zdravotnictví ČR, Vědecké rady LF UP, panelu expertů České agentury zdravotnického výzkumu, Komise pro lékovou politiku a kategorizaci léčiv ČLS JEP a dalších expertních týmů.
Na svém pracovišti pomáhal vytvořit specializovanou jednotku intenzivní péče, spánkovou laboratoř, izolační jednotku pro pacienty s TBC, pneumoonkologické centrum, centrum pro idiopatickou plicní fibrózu, centrum pro léčbu závislých na tabáku, centrum pro těžké astma, centrum pro cystickou fibrózu dospělých, centrum péče o nemocné po transplantaci plic a pneumoonkochirurgické centrum.
Jsme hrdí, že jsme mohli pod vedením pana profesora pracovat. Čest jeho památce!
MUDr. Samuel Genzor
za Kliniku plicních nemocí a tuberkulózy LF UP a FN Olomouc
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- Léčba závislosti na opioidech – akutní odvykací stav
Nejčtenější v tomto čísle
- Polékové postižení plic nitrofurantoinem
- Biliární ileus u stoleté pacientky
- Předoperační příprava seniorů
- Traumatologická péče o seniory v Traumatologickém centru FN Královské Vinohrady v Praze