95 let prof. MUDr. Ctirada Johna, DrSc.
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2015; 154: 253
Kategorie:
Osobní zprávy
V polovině srpna se dožil v plné duševní svěžesti 95 let významný český mikrobiolog a imunolog prof. MUDr. Ctirad John, DrSc. Při této příležitosti byla prof. Johnovi udělena zlatá medaile ČLS JEP. Pan profesor patří zcela jistě k nejvýznamnějším českým lékařům druhé poloviny 20. století. To dokládá i to, že byl jako jeden z prvních oceněn před několika lety i Českou lékařskou komorou titulem Rytíř lékařského stavu.
Pan profesor Ctirad John se narodil 15. srpna 1920 v jihočeských Čičenicích do učitelské rodiny. Gymnázium vystudoval ve Vodňanech v roce 1939 a maturoval. Na svůj rodný kraj vzpomíná v několika knížkách. Již před válkou nastoupil do 1. ročníku medicíny a jen náhodou nebyl v listopadu 1939 zatčen, neboť bydlel v malé koleji pro děti učitelů, která unikla pozornosti nacistů. Studium dokončil po válce.
Celý život působil na Mikrobiologickém a imunologickém ústavu 1. lékařské fakulty UK. Je především žákem prof. Františka Patočky. Sám také dosáhl řady původních objevů. Celým generacím lékařů je znám nejen jako učitel mikrobiologie a imunologie, ale i jako vynikající přednašeč nejen odborných, ale i společensky a filozoficky laděných přednášek. Ač mu několikrát hrozilo odvolání z funkce přednosty, přečkal období totality až do roku 1989. Teprve po roce 1989 byl jmenován profesorem. Významně se pak angažoval při demokratické obnově 1. lékařské fakulty i Univerzity Karlovy. Byl opakovaně členem akademických senátů a etických komisí. Významně se podílel také na obnově Učené společnosti.
I v pokročilém věku, kolem 90. let, inicioval vydání knížek o medicíně Kolébka české medicíny, O duši medika a O duši lékaře a chystá knihu úvah o Univerzitě Karlově. Krásným čtením je i životopisná knížka rozhovorů s Františkem Houdkem Vivisectio mundi. Ač oslava narozenin zastihla pana profesora v nemocnici, má i ve vysokém věku vynikající paměť a je dokonalým zdrojem detailních informací z posledních desetiletí vývoje české medicíny, České lékařské společnosti, fakult i univerzit. Panu profesorovi přejeme do dalších let hlavně hodně zdraví a tvůrčích nápadů.
prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc.
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
Nejčtenější v tomto čísle
- Nové psychoaktivní látky a jejich výskyt v České republice
- Ultrazvuková elastografie a její využití v oblasti hlavy a krku
- Kryokonzervace: historie a etická problematika skladování embryí
- Jubilanti