Mezioborový seminář Třeboň ‘11
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2011; 150: 303
Kategorie:
Sjezdy
Třeboň, 10. až 12. ledna 2011
Ve dnech 10. až 12. ledna 2011 proběhl již 19. ročník Mezioborového semináře Třeboň ‘11. Smyslem této již tradiční akce je setkání odborníků zabývajících se infekčními chorobami – v první řadě jsou to infekcionisté a mikrobiologové, ale často také imunologové, pediatři, odborníci z operativních oborů, epidemiologové a další.
Seminář je organizován oligotematicky, každý rok jsou vybrána tři témata, která jsou aktuální, a nedílnou součástí každého bloku jsou panelové diskuze, ve kterých je vždy příslušné téma podrobně probráno. Pro letošní ročník byla zvolena témata týkající se infekcí způsobených Clostridium difficile, medicíny biofilmu a racionálního využití laboratorních vyšetření.
Infekce způsobené Clostridium difficile jsou stále důležitější jak z hlediska laboratorní diagnostiky, tak z hlediska dopadů na pacienty. Přednesené příspěvky se týkaly zejména obecných otázek s tématem spojených – epidemiologie, laboratorní diagnostiky, klinických projevů, citlivosti na antibiotika a léčby. Blok doplňovala řada zajímavých kazuistik, které dokreslovaly tuto problematiku konkrétními příklady z praxe.
Medicína biofilmu je téma, které je relativně nové a pro řadu lékařů nezažité, které ale má a bude mít zásadní důležitost zejména v oblasti cizorodých materiálů v lidském těle. Klasický analytický přístup k diagnostice, kdy se izolují a zkoumají jednotlivé bakterie, se ukazuje jako víceméně slepá ulička, protože koexistencí a spoluprací jednotlivých mikrobů vzniká nová kvalita – biofilm, který je nutné chápat jako svébytnou skutečnost, vyžadující specifický přístup. Přednesené příspěvky opět osvětlily obecné problémy – strukturu a vnitřní vztahy v biofilmu, diagnostiku a roli jednotlivých skupin bakterií. Řada následujících příspěvků se věnovala zejména problematice tvorby biofilmu na katétrech, cévních protézách a ortopedickém materiálu.
Racionální využití laboratorních vyšetření je téma, které se na třeboňských seminářích v mírných obměnách opakovalo již několikrát. Je to proto, že je to jedna z podstatných styčných ploch mezi laboratorními a klinickými obory. Toto téma není možné jednoduše uzavřít a „vyřešit“ nějakou vzletnou frází, vrací se a bude se vracet i nadále. Dotýká se totiž samotné podstaty a smyslu práce laboratoří a s postupující technikou a novým vybavením laboratoří naopak získává stále více na naléhavosti. Příspěvky opět zprvu otevíraly obecné pohledy na tuto problematiku – co je to vlastně laboratorní vyšetření, jaký je vztah mezi laboratorním vyšetřením a diagnostikou, jak se promítá nákladová efektivita. Další vystoupení se už týkala konkrétních laboratorních metod, zejména moderních metod molekulární genetiky, které přinášejí zásadně nové informace, se kterými je teprve nutné se naučit zacházet a začlenit je do celkového kontextu péče o pacienta.
Byl-li, či nebyl letošní ročník Mezioborového semináře v Třeboni úspěšný, nepřísluší organizátorovi hodnotit. Ale spokojenost účastníků s úrovní odborného programu, nekončící řada problémů, které je třeba ještě prodiskutovat a v neposlední řadě i tradice zavazují a napovídají, že letošní ročník nebyl poslední. Takže za rok zase na shledanou počátkem ledna v Třeboni.
MUDr. Pavel Žampach
CL – laboratoř imunologie Nemocnice České Budějovice a.s.
Boženy Němcové 54, 370 01 České Budějovice
e-mail: zampach@volny.cz, volny@chstercius.cz
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- Léčba závislosti na opioidech – akutní odvykací stav
Nejčtenější v tomto čísle
- Syndrom časné repolarizace a idiopatická fibrilace komor
- Temporální epilepsie dospělých a možnosti neurochirurgické léčby: úloha magnetické rezonance
- Nekonvulzivní status epilepticus
- Využití vydechovaného oxidu dusnatého v diagnostice astmatu