24. český a slovenský neurologický sjezd
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2011; 150: 299
Kategorie:
Sjezdy
Hradec Králové, 24. až 27. listopadu 2010
Tradičním vyvrcholením odborných aktivit českých i slovenských neurologů a příznivců neurověd je neurologický sjezd, střídavě pořádaný v Čechách, na Moravě a na Slovensku, zpravidla na konci měsíce listopadu. 24. český a slovenský neurologický sjezd se konal ve dnech 24. až 27. listopadu 2010 v královéhradeckém Kongresovém centru Aldis.
Na pozvání Nadačního fondu pro neurovědy, České neurologické společnosti ČLS JEP, Slovenské neurologické společnosti SLS a Neurologické kliniky LF UK a FN Hradec Králové zavítalo do Hradce Králové a registrovalo se celkem 748 lékařů – neurologů, neurochirurgů a dalších specialistů z České a Slovenské republiky.
Záštitu nad sjezdem převzali ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové a děkan Lékařské fakulty v Hradci Králové, Univerzity Karlovy Praha, primátor města Hradec Králové a hejtman Královéhradeckého kraje.
Přítomnost zahraničních hostů – z Japonska prof. Tairy, z Německa prof. Kupsche a prof. Schreibera, z Rakouska prof. Bergera, podtrhla prestiž této odborné konference.
V průběhu 4 dnů zazněly přednášky věnované nejen stěžejním oblastem oboru neurologie (cerebrovaskulární, neuroimunologie, extrapyramidová, kognitivní), ale také věnované neurofyziologii, poruchám spánku, dětské neurologii a neurochirurgii. Celkem bylo předneseno 194 přednášek a 40 sdělení bylo prezentováno formou posterů. V průběhu sjezdu proběhlo celkem pět satelitních sympozií věnovaných roztroušené skleróze mozkomíšní, zejména epidemiologii a efektivitě její léčby, aktuálnímu diagnostickému a léčebnému přístupu k Parkinsonově nemoci a současným názorům na diagnostiku a léčbu neuropatické bolesti.
U příležitosti sjezdu byl vydán Sborník abstrakt, vyšlo a bylo distribuováno první číslo české verze „Current oppinion in Neurology“ a celá řada dalších odborných materiálů včetně možnosti zakoupit si dvousvazkovou „Klinickou neurologii – část speciální“, která byla na sjezdu pokřtěna. V tomto směru byl sjezd velmi produktivní, neboť v jeho průběhu byla pokřtěna ještě další kniha, Myasthenia gravis J. Piťhy a spoluautorů.
Mezinárodní setkání neurologů bylo také společenskou událostí a možností k neformálním diskuzím. Již od prvního dne sjezdu, kdy se konala plenární schůze členů České neurologické společnosti ČLS JEP, byly připraveny pro účastníky nejrůznější možnosti společenského a kulturního vyžití. V úvodu galavečera 26. listopadu 2010 byly předány ceny vítězům soutěže České neurologické společnosti ČLS JEP za rok 2009.
Cena ČNS za vynikající originální práci:
Bednařík J, Vlčková-Moravcová E, Bursová S, Bělobradková E, Dušek L, Sommer C. Etiology of small-fiber neuropathy. Journal of the Peripheral Nervous System 2009; 14: 177–183.
Cena ČNS za vynikající krátké sdělení či kazuistiku:
Jech R, Bareš M, Urgošík D, Černá O, Klement P, Adamovičová M, Růžička E, Příhodová I, Ošlejšková H. Deep brain stimulation in acute management of status dystonicus. Movement Disorders 2009; 24: 2291–2292.
Byla předána cena časopisu Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie za nejlepší publikovanou práci v roce 2010:
Košťálová M, Bednařík J, Skutilová S, Mitášová A, Bártková E, Šajgalíková K, Demovičová A, Dušek L. Porovnání tíže afázie u demence a cévní mozkové příhody pomocí MASTcz a její vztah k tíži kognitivního deficitu. Cesk Slov Neurol N 2010; 73/106: 246–252.
Oceněny byly také tři nejlepší postery 24. českého a slovenského neurologického sjezdu.
Oficiálně 24. český a slovenský neurologický sjezd v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové ukončil předseda České neurologické společnosti ČLS JEP doc. MUDr. Otakar Keller, CSc. s pozváním do Brna na 25. český a slovenský neurologický sjezd ve dnech 23. až 26. listopadu 2011.
MUDr. Radomír Taláb, CSc.
Neurologická klinika LF UK a FN
Sokolská 581, 500 05 Hradec Králové
e-mail: talab@fnhk.cz
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
Nejčtenější v tomto čísle
- Syndrom časné repolarizace a idiopatická fibrilace komor
- Temporální epilepsie dospělých a možnosti neurochirurgické léčby: úloha magnetické rezonance
- Nekonvulzivní status epilepticus
- Využití vydechovaného oxidu dusnatého v diagnostice astmatu