XIII. olomoucké onkologické dny
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2010; 149: 192
Kategorie:
Sjezdy
Olomouc, 4. a 5. února 2010
Ve dnech 4. a 5. února 2010 se v prostorách Teoretických ústavů Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci konaly XIII. olomoucké onkologické dny – odborné a společenské setkání specialistů v oblasti maxilofaciální chirurgie, stomatologie, otorhinolaryngologie a plastické chirurgie.
Organizátorem sympozia byla Klinika ústní, čelistní a obličejové chirurgie FN Olomouc a LF Univerzity Palackého ve spolupráci s Českou společností maxilofaciální chirurgie ČLS JEP a Oblastní stomatologickou komorou v Olomouci. Sympozium se konalo pod záštitou děkana LF UP prof. MUDr. Zdeňka Koláře, CSc. a ředitele FNOL MUDr. Radomíra Maráčka.
Více než 160 účastníků z České i Slovenské republiky se zájmem vyslechlo celkem 22 přednášek zaměřených na současné problémy diagnostiky, léčby a mezioborové spolupráce v oblasti maxilofaciální onkologie.
V odborném programu prvního dne referoval I. Stárek (Olomouc) o možnostech prognózování výsledků léčby karcinomů slinných žláz. R. Šmucler (Praha) prezentoval bohaté zkušenosti s využitím laserů v orofaciální onkochirurgii. Posluchače zaujala zejména možnost využití laseru v paliativní léčbě inoperabilních uzlinových krčních metastáz. L. Tuček a spol. (Hradec Králové) se zabývali problematikou brachyterapie orofaryngeálních karcinomů, P. Stanko a J. Mračna (Bratislava) demonstrovali zkušenosti s léčbou neoplazii a paraneoplazií temporomandibulárního kloubu.
Druhá část odpoledního programu prvního dne sympozia byla věnována problematice uzlinových metastáz orofaryngeálních karcinomů. O zkušenostech vlastních pracovišť s diagnostikou a léčbou lokoregionálních metastáz referovali J. Walter a D. Hrušák (Plzeň), O. Bulik a spol. (Brno), a A. Jenča (Košice). Naopak diagnostice a léčení metastáz orgánových malignit do tkání orofaciálního systému věnovali své přednášky S. Juhász a spol. (Olomouc) a P. Střihavka (České Budějovice). Otázkou do diskuze byla zejména obecná kritéria pro stanovení indikací k jejich chirurgickému odstranění. O výskytu a klinické manifestaci maligních lymfomů v ústní dutině a čelistních kostech referovali Nováková a spol. (Hradec Králové), možnosti léčby orálních komplikací chemoterapie hemato-onkologických pacientů prezentovali R. Pink a spol. (Olomouc).
Úvodní přednáškový blok druhého dne sympozia byl zaměřen na možnosti spolupráce maxilofaciálního a plastického chirurga. Své zkušenosti na tomto poli přednesli R. Foltán a R. Kufa (Praha), B. Zálešák a spol. (Olomouc) a M. Molitor a spol. (Olomouc). Zatímco pražští autoři demonstrovali zejména výsledky mezioborové spolupráce, olomoučtí kolegové hodnotili a na příkladech demonstrovali strategii a limity rekonstrukčních operací v obličeji.
P. Michl (Olomouc), S. Andrejko (Košice) a M. Krump (Olomouc) se zabývali rolí HPV v etiologii orofaryngeálních karcinomů. Upozornili na cesty a rizika přenosu infekce, incidenci a zvláštnosti v biologickém chování těchto malignit.
Poslední část odborného programu byla věnována prezentaci zajímavých kazuistik: čelistní manifestaci Langerhansovy histiocytózy (J. Zajko, Bratislava), vzácnému případu intraoseálního mukoepidermoidního karcinomu (P. Andrle, Plzeň), problematice diferenciální diagnostiky a léčby čelistních cyst a cystických tumorů (P. Krejčí, Olomouc) a úskalím léčby osteoradionekrózy čelistních kostí (R. Hodan a spol., Ostrava).
Součástí sympozia byl společenský večer, který se konal v olomouckém hotelu Flora. Příjemného prostředí využili účastníci sjezdu k relaxaci a neformální výměně názorů.
Olomoucké onkologické dny mají dnes své pevné místo v kalendáři odborných a vzdělávacích akcí. Také v letošním roce byly příležitostí k získání nových poznatků, přátelské výměně zkušeností a navázání odborných kontaktů a spolupráce mezi specialisty a pracovišti s podobným odborným zaměřením.
prof. MUDr. Jindřich Pazdera, CSc.
Klinika ústní, čelistní a obličejové chirurgie FN
I. P. Pavlova 6, 775 20 Olomouc
e-mail: jindrich.pazdera@fnol.cz
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
Nejčtenější v tomto čísle
- Hladina plazmatického citrulinu – spolehlivý neinvazivní ukazatel množství funkčních enterocytů
- Idiopatické střevní záněty a těhotenství
- Nádorové multiplicity u české populace
- Vyšetření kondenzátu vydechovaného vzduchu u cystické fibrózy