Slavnostní předávání Ceny ministryně zdravotnictví za mimořádné výsledky v aplikovaném zdravotnickém výzkumu
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2010; 149: 196-197
Kategorie:
Zprávy
Podpora výzkumu a vývoje v České republice je rozdělena do několika sfér, přičemž zdravotnický výzkum podporuje z veřejných prostředků rezort zdravotnictví v oblasti aplikovaného výzkumu a vývoje. Jedná se zpravidla o výzkum probíhající ve spolupráci lékařských fakult a fakultních nemocnic, výjimkou ovšem nejsou ani soukromá zdravotnická zařízení, zdravotní ústavy a další organizace, která se na tomto typu výzkumu podílejí.
V závěru každého roku vyhodnocuje Interní grantová agentura Ministerstva zdravotnictví České republiky, poradní orgán ministerstva vytvořený za účelem hodnocení projektů, ukončené projekty a nejlepší z nich navrhne k udělení Ceny ministryně zdravotnictví.
Letošní ocenění za mimořádné výsledky ve zdravotnickém výzkumu a vývoji za projekty podporované ministerstvem zdravotnictví předala 16. prosince 2009 ministryně zdravotnictví Dana Jurásková v Martinickém paláci na Hradčanech.
Cenu ministryně zdravotnictví za letošní rok převzalo pět řešitelských týmů: za Endokrinologický ústav převzala cenu RNDr. Běla Bendlová za roli genů v onemocnění cukrovkou 2. typu a těhotenskou cukrovkou; olomoucká lékařská fakulta Univerzity Palackého studující poruchu složení krevních tuků získala toto ocenění díky práci prof. MUDr. Heleny Vaverkové; MUDr. Jan Zuna ze 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy získal ocenění za svou výzkum molekul leukémií; doc. MUDr. Jaromír Astl z Fakultní nemocnice v Motole za studii zaměřenou na úlohu Helicobacter pylori na chorobné změny v ústech a hltanu a doc. RNDr. Marie Pospíšilová z Farmaceutické fakulty v Hradci Králové za vývoj nových technik k zajištění kvality a bezpečnosti léčiv.
Dále paní ministryně udělila čestné uznání: doc. MUDr. Robertu Holajovi z pražské Všeobecné fakultní nemocnice srovnávající změny na cévách u nemocných s různými formami vysokého krevního tlaku; prof. Miloši Adamcovi z Institutu klinické a experimentální medicíny ověřující v experimentu transplantaci tenkého střeva; prof. MUDr. Josefu Bednaříkovi z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity za výzkum faktorů komprese krční míchy; doc MUDr. Josefu Zámečníkovi za přínos vyšetření vzorku svalu při těžké svalové slabosti provedené ve Fakultní nemocnici v Motole a z Institutu klinické a experimentální medicíny doc. MUDr. Ondřeji Viklickému za výzkum genů ovlivňující účinek léků na potlačení imunity po transplantaci ledvin.
Na slavnostním předávání ocenění byla nově zahájena anketa, v níž veřejnost mohla hlasovat na internetových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR, a zvolit tak ze všech oceněných týmů jeden, kterému by udělila ocenění za nejlepší výsledky. Hlasování bylo ukončeno 31. prosince 2009 a vítězem se stal řešitelský tým doc. Josefa Zámečníka, který převzal z rukou ministryně Cenu veřejnosti.
Současně s touto nově udělovanou Cenou veřejnosti bylo poprvé prezentováno logo Ceny ministryně zdravotnictví, které charakterizuje jedinečnost zdravotnického aplikovaného výzkumu a bude tato ocenění provázet v dalších letech.
V roce 2009 bylo celkově posuzováno 135 projektů, jenž ukončilo své řešení k 31. prosinci 2008, z toho 82 projektů s nejvyšším hodnocením v kategorii „A“, která značí, že výsledkem byla minimálně jedna publikace s impakt faktorem či jiný aplikovatelný výsledek, což je nezbytnou podmínkou pro nominaci na udělení Ceny ministryně zdravotnictví.
V roce 2010 je očekáván téměř dvojnásobný počet ukončených projektů, neboť budou končit hned dva rezortní programy výzkumu a vývoje Ministerstva zdravotnictví ČR. V současnosti běží projekty přijaté do Rezortního programu výzkumu a vývoje Ministerstva zdravotnictví ČR II. a v letošním roce byl zároveň zahájen nový program RPV MZ III., čímž je zajištěno pokračování zdravotnického aplikovaného výzkumu.
Mgr. Šárka Nováková
Ministerstvo zdravotnictví ČR
e-mail: sarka.novakova@mzcr.cz
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
Nejčtenější v tomto čísle
- Hladina plazmatického citrulinu – spolehlivý neinvazivní ukazatel množství funkčních enterocytů
- Idiopatické střevní záněty a těhotenství
- Nádorové multiplicity u české populace
- Vyšetření kondenzátu vydechovaného vzduchu u cystické fibrózy