Studium hojení ran začíná u mezibuněčných spojů
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2009; 148: 325
Zejména při hojení ran se stále častěji používá trojrozměrný organotypický model pro studium epidermální organizace a kožních změn při hojení ran. Problém je poměrná vzácnost použitelných transgenních nebo knock out myší.Autoři si takový model připravili experimentálně in vivo, je opticky transparentní a je vhodný pro real-time analýzu. Byly sledovány především průchodné spoje-gap junction a v nich hlavně expresi konexinu 43 (Cx43) v bazálních proliferujících buňkách a exprese Cx26 a Cx30 v diferencujících se keratinocytech. Autoři ukazují, že komunikace prostředkovaná Cx43 u mimetického peptidu konexinu zlepšuje uzavírání rány v keratinocytové monokultuře, ale také v živém ekvivalentu kožním, což usnadňuje výzkum hojení ran a současně i snižuje nároky na vhodné experimentální myši. Zároveň je vizualizována epidermální regenerace v reálném čase po traumatu, což usnadňuje cesty k výzkumu distinktních metod reepitelizace v ráně neinvazivním způsobem.
P. Barták
Zdroje
Kandyba EE, et al. A Murine Living Skin Equivalent Amenable to Live-Cell Imaging: Analysis of the Roles of Connexins in the Epidermis J Invest Dermatol 2008; 128: 1039–1049.
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Podávání probiotik s obsahem L. reuteri Pharax jako adjuvans k léčbě faryngitidy a tonzility u malých dětí
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
Nejčtenější v tomto čísle
- Oboustranný spontánní pneumotorax – chybný léčebný postup
- Sekvenování lidského genomu – technologie nové generace aneb budeme rutinně sekvenovat lidské genomy?
- Eozinofily v gastrointestinálním traktu
- O lidském stárnutí a dlouhověkosti – 2. vnitřní podmínky