Nečitelný otisk prstů po cytostatiku xeloda (capecitabinum)
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2009; 148: 328
Ve vědecké rubrice švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung byla 27. května 2009 uveřejněna krátká zpráva o málo známém nežádoucím účinku capecitabinu (Xeloda, Roche), cytostatika užívaného jako léku první linie v monoterapii metastázujícího kolorektálního karcinomu:
Na jednom americkém letišti byl imigrační kontrolou zadržen cestující, který měl nečitelné otisky prstů. Trvalo čtyři hodiny, než se zjistilo, že pan S. nepředstavuje pro americkou bezpečnost žádné ohrožení a že u něj problém s otisky způsobilo užívání cytostatika, u něhož byly tyto vedlejší účinky popsány. Podobná zpráva byla uveřejněna již roku 2007. Lékař pana S. po této události doporučil pacientům užívajícím capecitabin, aby si při cestě do ciziny nechávali vystavit lékařské vysvědčení.
Je zajímavé, že toto pozorování nebylo publikováno dříve, protože kožní změny po užívání capecitabinu jsou velice časté. Příznaky sahají od suchosti a svědění kůže až po deskvamaci na dlaních a ploskách nohou, někdy tak kompletní, že pacienti nemají žádné zřetelné otisky. Jakkoliv jde o vzácně pozorovaný efekt, dr. Thomas Cerny, onkolog Kantonální nemocnice v St. Gallen, jej zaznamenává průměrně jedenkrát ročně. Prý není třeba obávat se zneužití léku kriminálními živly, protože seznam těžkých vedlejších účinků, počínaje průjmem a zvracením až po těžké deprese, únavu a celkovou slabost, je tak bohatý, že vylučují i nenáročnou běžnou denní práci, poznamenává nakonec referent Neue Zürcher Zeitung.
Pavel Jerie
Zdroje
Medikament lässt Fingerabdruck verschwinden. Krebskranker Mann wird von der Einreisebehörde aufgehalten. Neue Zürcher Zeitung 2009; 230/120: 9 (27. Mai 2009). Ref. Annals of Oncology, Online-Publikation vom 27. Mai 2009 (doi:10.1093/annonc/ mdp278).
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Antibiotika na nachlazení nezabírají! Jak můžeme zpomalit šíření rezistence?
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Nejčtenější v tomto čísle
- Oboustranný spontánní pneumotorax – chybný léčebný postup
- Sekvenování lidského genomu – technologie nové generace aneb budeme rutinně sekvenovat lidské genomy?
- Eozinofily v gastrointestinálním traktu
- O lidském stárnutí a dlouhověkosti – 2. vnitřní podmínky