Fototoxické reakce po systémovém podávání antimikrobiálních léků
Phototoxic Reaction After the Systemic Administration of Antimicrobial Drugs
Several systemically administered drugs with antimicrobial effect have undesirable phototoxic effects. This group includes some antibiotics (e.g., tetracycline, fluorochinolons, and also macrolids), sulphonamides and related chemotherapeutics, antimycotics, tuberculostatics, antiviral drugs and antimetabolites. Doctors should know the phototoxic effect of those drugs in advance, because of the possible time shortage they might have when they prescribe the drugs. The first condition is to obtain the relevant personal history data, and in case the phototoxic reaction develops, to terminate the unsuitable drug, to change it for another, to administer antihistaminics, sometimes corticoids, prevent exposition to sun, and administer local anti-inflammatory dermatological drugs.
Key words:
phototoxicity, photosensitization, UV light, UVA, UVB, antimicrobial drugs.
Autoři:
L. Malina
Působiště autorů:
Kožní klinika 1. LF UK a VFN, Praha
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2007; 146: 451-453
Kategorie:
Přehledový článek
Souhrn
Řada léčiv systémově používaných pro své antimikrobiální účinky má nežádoucí fototoxické působení. Patří mezi ně jak některá antibiotika (například tetracykliny, fluorochinolony, popřípadě i makrolidy), tak i sulfonamidová a jim příbuzná chemoterapeutika, antimykotika, tuberkulostatika, antivirotika, popřípadě též antimetabolity. S fototoxickými vlastnostmi zmíněných léčiv by se měli lékaři obecně seznámit, již vzhledem k časové tísni, při níž pak mnohdy budou antimikrobiální prostředky ordinovat. Primárně musí v tomto směru dbát o získání příslušných anamnestických údajů od pacienta, a v případě vzniku fototoxické reakce zabezpečit rychlé vysazení nevhodného léku, jeho záměnu za preparát jiný, zajistit podání antihistaminik, někdy i kortikoidů, vzdálení nemocného z vlivu slunečního záření a aplikaci místních protizánětlivých kožních léků.
Klíčová slova:
fototoxicita, fotosenzibilizace, UV záření, UVA, UVB, antimikrobiální léky.
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
Nejčtenější v tomto čísle
- Bioekvivalenční studie léčivých přípravků v České republice
- Možnosti sledování aktivity eozinofilního zánětu u asthma bronchiale
- Stresová kardiomyopatie
- Možnosti stanovení tělesného složení u dětí bioimpedanční metodou