Čemu vhodnému se mohou intenzivisté naučit v geriatrii?
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 31, 2020, č. 6, s. 311
Kategorie:
Zajímavosti z literatury
Reid A, Young P. What Intensivists Can Learn from Geriatric Medicine. ICU Management & Practice 2020; 20(3): 195–197.
Klinicky pojatý přehledný článek svým názvem vychází ze současné reality, že počet akutních pacientů pokročilého věku se v intenzivní péči stále zvyšuje. Geriatrie/gerontologie přitom sleduje především jejich chronické choroby, s nimiž se dlouhodobě léčí, často ambulantně a poměrně úspěšně. Intenzivní péče u nich však dominantně řeší akutní závažné stavy ve vymezeném čase. Její zaměření ale musí pokrýt celý jejich komplexní stav a průběh a v častých případech i nové specifické komplikace.
Řadí se k nim tzv. „brain failure syndrome“. Delirium doprovází až celou třetinu přijatých pacientů. Významně se horší již anamnesticky probíhající demence s kognitivní dysfunkcí, přidruží se ztráta zvyklé mobility, přechod na změněné medikace, úprava předchozí chronické farmakoterapie.
Nový postup v intenzivní péči musí zvládnout a zkoordinovat všechny uvedené výzvy – cituje se jako promyšlená multikomplexita, vždy personalizovaně cílená na daného pacienta, na jeho možnosti a prognózu.
Obdobné výzvě v geriatrii se i v intenzivní medicíně ujímá pro dané pacienty/pacientky současné metodické doporučení 5M: Vyžaduje soustředit se u pacientů nejen na jejich akutní inzult, ale intenzivně i na mysl, mobilitu, medikace, multimorbiditu, maximální klinický i rekondičně etický význam. Tomu mají odpovídat témata společného systematického, cíleného výzkumu pro budoucnost.
doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2020 Číslo 6
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Prokalcitonin: marker vhodný pro diagnostiku sepse i hodnocení antimikrobiální léčby
Nejčtenější v tomto čísle
- Rok 2020 v přehledu – Následná intenzivní péče
- Rok 2020 v přehledu – Intenzivní medicína
- Použití kortikosteroidů u COVID-19
- Rok 2020 v přehledu – Perioperační analgezie