Nekardiochirurgické výkony s pooperační hypotenzí – jak ovlivní myokard?
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 31, 2020, č. 6, s. 286
Kategorie:
Zajímavosti z literatury
Liem VGB, Hoeks S, Mol KHJM, Potters JW, Grüne F, Stolker RJ, et al. Postoperative Hypotension after Noncardiac Surgery and the Association with Myocardial Injury. Anesthesiology 2020; 133(3): 510–522.
Většina provedených studií se zaměřuje na hypotenzi v časném pooperačním období, vyjádřenou především systolickým tlakem, popř. systolicko‑diastolickými hodnotami a sleduje nepříznivý vliv na ischemické srdeční děje a klinické projevy i po nekardiochirurgické operativě.
V současné době přistupují i klinicky významné studie, které sledují/ monitorují a navíc dokumentují střední arteriální tlak MAP (mean arterial pressure) peroperačně i pooperačně. Hodnotí jeho údaje, a zejména přesněji posuzují jeho poklesy ve vztahu k hodnotám HS – troponinu T v prvních 24 pooperačních hodinách u pacientů vyžadujících pooperační intenzivní péči, popř. při patologicky zvýšené hodnotě až v prodlouženém průběhu prvních tří pooperačních dnů.
Uvedená unicentrická klinická observační studie univerzitního výzkumného týmu z Rotterdamu (Nizozemí) zařadila 1 710 pacientů ve věku ≥ 60 let se středně až velmi závažnými nekardiochirurgickými výkony při hraničních pooperačních hodnotách MAP 50–75 mmHg a s hodnotami HS‑troponinu T ≥ 50 ng/ml. Hypotenze se vyskytla u 8 % pacientů s MAP < 60 mmHg a u 48 % pacientů s hodnotou MAP < 75 mmHg. Při trvání po dobu delší než 635 minut signifikantně korelovala s pooperačním poškozením myokardu – zvýšením hodnoty HS-troponinu T. Peroperační přechodná hypotenze s MAP v uvedených pásmech se tímto zhoršeným průběhem nekomplikovala. Studie – popisy, výsledky i text a statistické zpracování – je doplněna podrobnými tabulkami a grafy k detailnímu prostudování.
doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2020 Číslo 6
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Měli bychom postcovidový syndrom léčit antidepresivy?
Nejčtenější v tomto čísle
- Rok 2020 v přehledu – Následná intenzivní péče
- Rok 2020 v přehledu – Intenzivní medicína
- Použití kortikosteroidů u COVID-19
- Rok 2020 v přehledu – Perioperační analgezie