Projekt Domácí umělá plicní ventilace
Autoři:
Karel Cvachovec
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 24, 2013, č. 5, s. 343
Kategorie:
Zprávy ČSIM
Vážené kolegyně a kolegové,
obracíme se na Vás jako zástupci občanského sdružení Dech života, které si klade za cíl pomáhat nemocným, kteří jsou odkázáni na domácí umělou plicní ventilaci. Jeho členy jsou lékaři, sestřičky, pacienti a rodinní příslušníci, kteří se na tomto systému péče podílejí.
Projekt Domácí umělá plicní ventilace probíhá za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR od roku 2003 a počet nemocných v domácí péči s ventilátorem se v současnosti blíží 100.
Umístění pacienta do domácí péče zlepšuje kvalitu jeho života a umožňuje rodinám podílet se na péči o své blízké. Kromě těchto pozitivních aspektů pro naše nemocné přináší DUPV nemalé ekonomické úspory v systému zdravotního pojištění. Pokud srovnáme náklady vynaložené na péči na jednotkách DIP (dlouhodobé intenzivní péče) a DUPV, tak úspory v nákladech na léčbu jednoho pacienta představují okolo 1 700 000 Kč ročně ve prospěch DUPV. V rámci celé ČR to představuje desítky milionů ročně.
Druhou stránkou tohoto způsobu péče je jeho nesmírná náročnost pro rodinné příslušníky a ošetřovatele, kteří musí 24 hodin denně zvládat veškeré ošetřovatelské úkony, na kterých se v nemocničním systému podílejí desítky profesionálů střídajících se ve směnách. Z naší dlouholeté zkušenosti vyplývá, že aby tato péče byla dlouhodobě udržitelná, je třeba maximální podpory ze strany indikujících zdravotnických zařízení, praktických lékařů, pojišťoven, ošetřovatelských a sociálních služeb.
Hlavním cílem našeho sdružení je pomáhat pacientům na DUPV začleňovat se do normálního života, vyvíjet osvětovou a vzdělávací činnost, dále pak zastupovat zájmy našich členů při jednání s plátci i poskytovateli zdravotní péče. Podílíme se na řešení konkrétních problémů našich klientů při jednání s pojišťovnami, na konto našeho sdružení mohou přispívat dárci na konkrétní projekty či materiální pomoc pacientům na DUPV.
Členové našeho sdružení mají již nyní bezplatně nárok:
- na non-stop asistenci odborného pracovníka na telefonu,
- zprostředkování konzultace specialisty k aktuálním zdravotním obtížím,
- mohou se účastnit námi organizovaných odborných nebo kulturních akcí.
Naše webové stránky www.dechzivota.cz poskytují množství užitečných informací pro laickou i odbornou veřejnost.
Cílem tohoto dopisu je informovat Vás o existenci a aktivitách našeho sdružení. Pokud máte zájem o členství, tak i Vás rádi uvítáme v našich řadách (členství je samozřejmě bezplatné). Elektronický přihlašovací formulář a kontaktní email naleznete na stránkách našeho sdružení.
Naším společným cílem je pomoci v nelehké situaci rodinám, které se na této velmi náročné péči podílejí. Myslíme si, že tento způsob domácí zdravotní péče je nejenom v zájmu pacienta, ale přináší i širší celospolečenský prospěch.
Za členy představenstva DUPV Dech života o.s.
Prof. MUDr. Karel Cvachovec, CSc., MBA
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2013 Číslo 5
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Prokalcitonin: marker vhodný pro diagnostiku sepse i hodnocení antimikrobiální léčby
Nejčtenější v tomto čísle
- Syndrom multiorgánové dysfunkce
-
Skórovací schémata hodnocení sedace a výskytu deliria
I. Přehled skórovacích systémů hloubky sedace na JIP - Aplikace ultrazvuku u příjmu traumata nejasných šokových stavů (FAST)
- Preeklampsie, eklampsie, HELLP syndrom z pohledu anesteziologa