Nové rubriky časopisu
Autoři:
Černý Vladimír
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 23, 2012, č. 3, s. 128
Kategorie:
Editorialy
Od tohoto čísla budou čtenáři našeho časopisu nacházet v každém čísle pravidelně nové rubriky, jejichž názvy samy o sobě vypovídají o jejich zaměření – Atestační příprava, Kapitoly z klinické fyziologie, Nová doporučení. Při zahájení uveřejňování nových rubrik mi dovolte jen krátký komentář k jednotlivým rubrikám a k jejich cílům.
Atestační příprava – cílem rubriky by měla být postupně všechna témata, která tvoří náplň atestačních otázek. Formátem rubriky bude buď přehledný článek typu „state of the art“ k danému tématu, nebo (a zde chceme postupně pokrýt všechny atestační otázky) tzv. outline, tj. základní struktura a součásti otázky, které lze považovat ve vztahu k problematice za klíčové a prioritní. Pokud bude existovat nějaký kvalitní edukační odkaz typu „Open Access“, bude uveden. Jedním z problémů během ústní zkoušky při atestacích bývá často nízká schopnost uchazeče formulovat priority daného tématu a nová rubrika by měla usnadnit orientaci v dané otázce. Pokud máte zájem o prioritní zpracování některé atestační otázky pro potřeby atestace v uvedeném formátu, napište nám.
Kapitoly z klinické fyziologie si kladou za cíl přinášet zajímavé články z aplikované fyziologie, popis nějakého zajímavého jevu a jeho fyziologický podklad, případně fyziologický rozbor některého z klinických „mýtů“, které každý z nás občas přejímáme, na kterých „stavíme“ náš klinický postup, aniž by to mělo pevný fyziologický základ. Velmi uvítáme podněty čtenářů či identifikace oblastí, o které by měli zájem.
Nová doporučení – cílem je přinášet informace o publikovaných nových doporučeních se vztahem jak k našemu oboru, tak k odbornostem, se kterými je naše rutinní praxe pevně a neoddělitelně provázána. Pokud rozsah originálního textu nebude příliš rozsáhlý, přineseme volný překlad celého dokumentu, v opačném případě se pokusíme vybrat klíčové pasáže s potenciálem ovlivnění naší rutinní činnosti.
Jménem redakce doufám, že nové rubriky čtenáře zaujmou, přispějí k prohlubování vašeho zájmu nejenom o obor, ale i náš časopis. Pište nám, jedině tak může časopis přinášet to, co vás zajímá.
Prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., FCCM
cernyvla1960@gmail.com
Fakultní nemocnice Hradec Králové
Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny
Sokolská tř. 581, 500 05 Hradec Králové
Adjunct Professor of Anesthesiology
Dalhousie University, Dept. of Anesthesia
Halifax, Canada
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2012 Číslo 3
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Měli bychom postcovidový syndrom léčit antidepresivy?
Nejčtenější v tomto čísle
- Monitorování svalové relaxace
- Podávání transfuzních přípravků v pediatrii a neonatologii
- Mechanická srdeční podpora
- Současné možnosti ECMO podpory v léčbě respiračního a oběhového selhání u dětí