Vzpomínka na Viléma Ganze
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 21, 2010, č. 1, s. 59
Kategorie:
Zprávy ČSARIM
Dne 10. listopadu 2009 zemřel v Los Angeles v požehnaném věku devadesáti let profesor Vilém Ganz. Úmrtní oznámení doprovázené údaji o jeho životě a oceněním životního díla se objevila v nejvýznamnějších amerických denících. V. Ganz se narodil v Košicích v roce 1919 a přišel do Prahy studovat medicínu na Karlově univerzitě. Po okupaci Československa byl nacisty deportován do pracovního tábora a pouze útěkem do Budapešti, kde se mohl skrývat, unikl likvidaci v koncentračním táboře Auschwitz. Medicínu dostudoval až po válce v roce 1947. Poté, co se v Nemocnici Na Bulovce se vyškolil ve vnitřním lékařství, přešel se svým primářem profesorem K. Webrem do nově založeného Ústavu pro choroby oběhu krevního v Krči. Zde dokázal za velice primitivních podmínek vyvinout termodiluční metodu, umožňující měřit průtok krve v srdci a velkých cévách. Publikoval originální práce o průtoku krve v sinus coronarius a o koronární cirkulaci. V roce 1966 se mu podařilo opustit republiku a osvobodit se od neustálého, politicky podmíněného šikanování tehdejším režimem. Dostal místo na kardiologickém oddělení nemocnice Cedars Sinai v Los Angeles, kde pokračoval ve své výzkumné práci a kde se také vypracoval na jednoho z předních amerických kardiologů. Patřil mezi pionýry otvírání uzávěrů koronárních tepen při infarktu myokardu pomocí emergentní koronarografie a intrakoronární fibrinolýzy. Největší popularitu mu však asi přinesla konstrukce balonkového plícnicového katétru, později doplněného jeho termodilucí. V. Ganz vyvinul tento katétr spolu s H. Swanem, tehdejším přednostou kardiologické kliniky v Cedars Sinai, a proto je tento katétr znám na celém světě jako „Swan-Ganz“. I když se jeho používání v praxi v posledních letech omezuje, vědomosti o krevním oběhu a jeho změnách v průběhu kritických onemocnění a úrazů, získané pomoci srdeční katetrizace v operačním sále a u lůžka nemocného, výrazně ovlivnily jak moderní anesteziologii, tak intenzivní péči. V. Ganz byl Kalifornskou univerzitou v Los Angeles jmenován profesorem kardiologie a American College of Cardiology mu v roce 1992 udělila prestižní cenu „Distinguished Scientist Award“.
Nezbývá nám, než se hluboce poklonit nad životem a dílem tohoto nezapomenutelného člověka a lékaře, jehož životní dráha vydává důležité svědectví o tragediích, ale i o šancích minulého století.
Prof. Dr. Karel Škarvan
Departement Anaesthesie
Universitaetsspital Basel
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2010 Číslo 1
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Prokalcitonin: marker vhodný pro diagnostiku sepse i hodnocení antimikrobiální léčby
Nejčtenější v tomto čísle
- Osmoterapie v neurochirurgii – manitol nebo chlorid sodný?
- Po stopách ztracené rezistence
- Využití ultrazvuku v regionální anestezii a intervenční léčbě bolesti
- Vývoj dětské anesteziologie a resuscitace v Praze