#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Spektrum antiglaukomatik opět zahrnuje i termostabilní latanoprost bez konzervantů ve vícedávkové lahvičce

Oftalmolog aktuálně může pro své pacienty s glaukomem vybírat z celého spektra léků. Vrací se do něj termostabilní latanoprost bez konzervačních látek. Zkušenosti s tímto přípravkem v reálné praxi na Oční klinice LF UP a FN Olomouc prezentoval MUDr. Petr Mlčák, Ph.D.

   

Široké portfolio antiglaukomatik

V Česku je v současnosti k antiglaukomové terapii k dispozici 11 lokálně používaných účinných látek v 5 lékových skupinách:

   

  • analoga prostaglandinů (PGA)/prostamid: latanoprost (originál a řada jeho generik včetně 4 přípravků bez konzervantů), travoprost (6), tafluprost (2, oba bez konzervačních látek), bimatoprost (12, z toho 4 bez konzervantů)
  • betablokátory: timolol (4, z nich 1 bez konzervačních látek), karteolol (1), betaxolol (2)
  • alfa2-sympatomimetika: brimonidin (5, z toho 1 bez konzervantů)
  • parasympatomimetika (miotika): pilokarpin (1)
  • inhibitory Rho-kinázy: netarsudil (1)

   

Dostupná je i řada fixních kombinací: latanoprost + timolol (9, z toho 3 bez konzervantů), travoprost + timolol (2), bimatoprost + timolol (4, z nich 1 bez konzervantů), tafluprost + timolol (2, oba bez konzervantů), brinzolamid + timolol (1), dorzolamid + timolol (12, z toho 4 bez konzervantů), pilokarpin + timolol (2), brimonidin + timolol (2), brinzolamid + brimonidin (1) a latanoprost + netarsudil (1).

Latanoprost v léčbě glaukomu

Latanoprost je první a celosvětově nejdéle používaný PGA (od roku 1996, v Česku od roku 1998), který má stále své pevné místo v lokální antiglaukomové léčbě. Zvyšuje odtok komorové tekutiny uveosklerální cestou. Aplikuje se 1× denně večer a aktuálně je dostupný v podobě 4 termostabilních přípravků, které lze do otevření skladovat mimo lednici do 25 °C (originál s obsahem benzalkonium chloridu a 3 preparáty bez konzervačních látek), a dále termolabilních generik, jež musejí být po prvním otevření skladována v lednici při 2–8 °C.

Zkušenosti s termostabilním latanoprostem bez konzervantů v reálné praxi

V únoru 2024 se na český trh vrátil termostabilní latanoprost 50 μg/ml bez konzervačních látek. Aplikuje se z vícedávkové (multidose) lahvičky 1× denně večer.

Od 21. ledna 2020 do 18. února 2021 ve FN Olomouc sledovali 23 pacientů s glaukomem (z nich 12 žen) ve věku 63,6 ± 14,9 roku (32–85), kteří tento lék nově začali užívat. Zajímali se o hodnoty nitroočního tlaku (NOT), stav očního povrchu a názory pacientů na přípravek (zjišťované dotazníkem). Nejvíce účastníků sledování (17) mělo primární glaukom s otevřeným úhlem, 3 normotenzní glaukom, 2 primární glaukom s uzavřeným úhlem a 1 pigmentový glaukom.

U 10 pacientů, u nichž byl tento přípravek nasazen jako iniciální terapie, klesla průměrná hodnota NOT při 2 následných kontrolách z 23,4 mmHg (směrodatná odchylka [SD] ± 4,4) na 16,3 ± 2,7 (1. kontrola) a 15,6 ± 1,4 (2. kontrola).

U 13 pacientů se jednalo o změnu léčby, a to u 7 o převedení z latanoprostu, u 2 z travoprostu a u 2 z karteololu, 1× byl termostabilní latanoprost 50 μg/ml bez konzervačních látek přidán do kombinace ke karteololu a v 1 případě šlo o převedení z dvojkombinace na trojkombinaci. Průměrná hodnota NOT činila při 1. návštěvě 14,2 ± 2,9, při 1. kontrole 12,7 ± 3,4, a při 2. kontrole 13,6 ± 3,7 mmHg.

Zlepšení bylo zjištěno také z hlediska hyperémie, stability slzného filmu i barvení rohovky, potvrdilo ho též subjektivní hodnocení ze strany pacientů. Aplikace přípravku byla u 4 (17 %) účastníků bez potíží, 19 (83 %) mělo zpočátku po nakapání nepříjemný pocit (nejčastěji chvilkové nebo občasné štípání), který přetrvával i na konci sledování u 16 (70 %), byť v mírnější formě. Lahvička 16 (70 %) pacientům vyhovovala, 6 (26 %) hlásilo obtížnější manipulaci a 1 s ní měl obtíže při kapání jen zpočátku.

Drtivá většina (22, tj. 96 %) pacientů na konci sledování pokračovala v léčbě tímto přípravkem. U 1 pacienta byl termostabilní latanoprost 50 μg/ml bez konzervačních látek kvůli nedosažení cílového NOT nahrazen fixní kombinací.

   

Eva Srbová
redakce proLékaře.cz

   

Zdroje:
1. Mlčák P. Přehled aktuálně dostupných antiglaukomatik. XIII. kongres ČGS, Hradec Králové, 5. 4. 2024.
2. Mlčák P. Latanoprost v léčbě glaukomu. XIII. kongres ČGS, Hradec Králové, 5. 4. 2024.
3. Mlčák P., Eliášová M., Mlčáková E. a kol. Vizilatan opět na trhu aneb naše předchozí zkušenosti. XIII. kongres ČGS, Hradec Králové, 5. 4. 2024.

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#