#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Která antiglaukomatika lze zvolit u těhotných nebo kojících pacientek?

Co je potřeba mít na zřeteli, jde-li o farmakoterapii glaukomu v těhotenství a období kojení, shrnul MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO, z Oční kliniky 1. LF UK a ÚVN Praha.

   

Glaukom u těhotných a kojících žen – 3 výzvy pro oftalmologa

V době gravidity nitrooční tlak fyziologicky klesá, nejnižší je ve III. trimestru a krátce po porodu, k prekoncepčním hodnotám se vrací 6 týdnů po porodu. Diagnóza glaukomu je v tomto období vzácná. Vaginální porod NOT významně neovlivňuje, při císařském řezu se mírně (klinicky nevýznamně) a krátkodobě zvyšuje.

V managementu terapie glaukomu během těhotenství a v období kojení oftalmolog řeší 3 výzvy: nedostatek klinických dat, riziko fetotoxicity a častou non-compliance těhotných a kojících pacientek z důvodu obav o dítě. Nejcitlivějším obdobím stran možné teratogenity je samozřejmě I. trimestr. Ovšem ačkoliv léčba glaukomu u těhotných a kojících má svá specifika, situace je při dobré rozvaze bez problémů řešitelná.

Výběr vhodného léku...

Pro volbu vhodných léků existují dvě vodítka. V roce 2015 zřídil americký Ústav pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) pro léky zavedené od 30. 6. 2001 nový systém pro preskripci v těhotenství, který zohledňuje potenciální rizika, souhrn rizik pro dobu gravidity a laktace a data z registrů týkající se expozice daným lékům v těhotenství. Pro léky zavedené do praxe před 30. 6. 2001 stále platí dřívější 5písmenný systém (A, B, C, D, X) z roku 1971. K tomu mají jednotlivé země jeho vlastní modifikace.

… pro dobu gravidity…

Betablokátory se řadí do kategorie C a v těhotenství jsou považovány za relativně bezpečné, nicméně v I. trimestru je lepší je neužívat, případně podávat v co nejmenší dávce. 2–3 dny před porodem se potom mají vysadit (kvůli omezení děložní kontraktility a rizika neonatálních komplikací). Nejdelší zkušenost je s timololem, preferován je gel. V I. a II. trimestru je vhodný brimonidin, inhibitory karboanhydrázy (CAI) na konci II. a začátkem III. trimestru, analoga prostaglandinu (PGA) nejlépe až ve III., eventuálně ve II. trimestru. Ve všech trimestrech lze podávat pilokarpin.

… nebo laktace

Kojící pacientky by měly užívat jen minimální léčbu nutnou k snížení NOT. Koncentrace léku v mateřském mléce (MM) je nejvyšší za 30–120 minut po aplikaci, vhodné je tedy podávat lék po kojení. Nejvíce nežádoucích účinků hrozí pochopitelně u novorozenců. U betablokátorů existuje teoretické riziko, proto je při jejich podávání potřeba kojené dítě pečlivě monitorovat. U vysokých dávek CAI byl popsán možný vztah k postižení ledvin. PGA nebyly v MM prokázány, navíc mají poločas odbourávání v krvi matky jen 17 minut, a pravděpodobnost poškození organismu dítěte je proto malá. U kojících žen i malých dětí je kontraindikován alfa-adrenergní agonista brimonidin. U miotik nejsou studie toxicity v době laktace, ovšem teoretické riziko nežádoucích účinků existuje a popsán byl i případ kojence s příznaky připomínajícími meningitidu.

   

Eva Srbová
redakce proLékaře.cz

  

Zdroj: Výborný P., Sičáková S. Komentář k léčbě glaukomu v období gravidity a laktace. XIII. kongres ČGS, Hradec Králové, 5. 4. 2024.

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#