#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Co znamenají přípravky bez konzervačních látek pro léčbu glaukomu praxi?

V posledních letech je v antiglaukomové léčbě patrná významná tendence používat preparáty neobsahující konzervační látky. Jak se tento trend odráží v oftalmologické praxi? Tomuto tématu byla na XIII. kongresu České glaukomové společnosti věnována panelová diskuse podpořená společností Bausch & Lomb. O své názory se z členů panelu podělili MUDr. Alina-Dana Baxant z Oftalmologické kliniky 3. LF UK a FNKV v Praze, MUDr. Eva Škrlová z Oční kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, MUDr. Jan Mareš z Oční kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol v Praze a MUDr. Petr Mlčák, Ph.D., z Oční kliniky LF UP a FN Olomouc.

   

Přínos pro širokou škálu pacientů

Diskutující se shodli na celkovém přínosu bezkonzervační léčby pro pacienta. „Ráda volím preparáty bez konzervantů, protože zlepšují adherenci k léčbě. Kdyby existovalo více preparátů, které by se daly kombinovat do fixní kombinace, bylo by to absolutně úžasné,“ uvedla dr. Baxant. „Výsledek chirurgického zákroku začíná tím, jak léčíme před ním. A všechny preparáty bez konzervantů jsou namístě, celosvětově je to skutečně aktuální trend.“

Dr. Mlčák konstatoval, že i přes širokou indikaci není léčba glaukomu přípravky bez konzervačních látek realizovatelná u všech pacientů, přičemž jako důvody uvedl ekonomickou nákladnost („řada lidí v Česku musí obracet každou korunu“) i omezenou schopnost pacienta lék si aplikovat („pokud si ho aplikuje sám a je to třeba senior, může mít problém s manipulací s těmi různě řešenými systémy, aby léčba mohla být bez konzervačních látek“). V diskusi ovšem zaznělo, že i starší pacient může profitovat z léků bez konzervačních látek díky menšímu podráždění očí − těchto léků je na trhu řada a je potřeba vybrat mezi nimi takový, který pacient dokáže dostat do oka.

Léčba před operací

Diskutující se shodli i v názoru, že dnes díky moderním operačním technologiím není nutné držet pacienta s glaukomem roky na farmakoterapii, která již představuje 3–4kombinaci – pacient by měl dostat maximálně 2 preparáty a pak už být indikovaný k operaci. Dále se shodli, že je zapotřebí více glaukomových chirurgů.

PGA − vysadit, či nevysadit?

Řešila se i případná úprava farmakoterapie před operací. Plná shoda nezazněla ohledně vysazování analogů prostaglandinu (PGA) – drtivá většina debatujících včetně dvou lékařek, jež se do diskuse zapojily z auditoria, uvedla, že antiglaukomatika včetně PGA nevysazuje, ovšem v Motole se po kazuistice s masivním krvácením při 360stupňové trabekulotomii vysazují PGA standardně.

Bez konzervantů klidně roky

Pacienti mířící k operaci by nějaký čas, eventuálně i celou dobu zbývající do výkonu, klidně roky, měli používat léky bez konzervantů, neboť konzervanty zbytečně dráždí oční povrch, působí obtíže typu řezání, pálení, slzení apod. a mnohdy zhoršují výsledky antiglaukomové operace. Předoperačně debatující podávají krátkodobě kortikoidy (obvykle dexamethason, případně v kombinaci s antibiotikem), na několikadenní profylaxi antibiotiky se neshodli. Dr. Mlčák zalitoval, že některé léky stále nejsou k dispozici bez konzervačních látek, a závěrem vyslovil naději, že se snad v tomto směru „blýská na lepší časy“.

   

Eva Srbová
redakce proLékaře.cz

   

Zdroj: Panel odborníků. Setkání bez konzervantů – VIZE nejen pro mladé glaukomatology. XIII. kongres ČGS, Hradec Králové, 5. 4. 2024.

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#