Přelomové výsledky studií mají potenciál pomoci pacientům
EASL 2024 přinesl řadu zajímavých novinek z výzkumu z různých koutů světa a některé z nich jsou průlomové. Podle místopředsedkyně EASL profesorky Debbie Shawcrossové se jedná nejen o vědecké milníky, ale o reálnou naději pro miliony lidí trpících jaterními chorobami na celém světě.
FMT jako nová naděje u jaterní encefalopatie
Dr. Jasmohan Bajaj z Virginia Commonwealth University prezentoval studii fáze II, v níž se jeho týmu podařilo transplantací fekální mikrobioty (FMT) významně snížit rekurenci jaterní encefalopatie (JE), mozkové komplikace cirhózy. Rozvoj JE se pojí se škodlivými střevními mikroby, na které nestačí konvenční terapie, i když je má na mušce. JE se ráda vrací, a to se závažnými důsledky.
Na souboru 60 pacientů bylo prokázáno, že FMT podaná v perorálních kapslích nebo klystýry je u těchto nemocných bezpečná i efektivní. Návratnost JE snížila na 9 %, zatímco v placebové větvi činila 40 %. Prevence JE pomocí FMT přitom nezáležela na dávce transplantované mikrobioty, cestě podání ani na tom, zda zdravý dárce patří mezi vegany nebo „všežravce“.
Průlom v léčbě MASLD
Mezinárodní studie fáze IIa pod vedením profesora Jörna M. Schattenberga ze Sárské univerzity v Homburku se zdá být příslibem pro část pacientů se steatotickým jaterním onemocněním spojeným s metabolickou dysfunkcí (MASLD) a významnou fibrózou. Testovaný inhibitor transglutaminázy 2 (označovaný ZED1227) u osob s vysokou aktivitou nemoci snížil hladiny markeru fibrózy (prokolagenu C3). Zkoumaná látka byla dobře tolerována a při jejím podávání nebyly zjištěny závažné nežádoucí účinky, které by souvisely s medikací.
Revoluce v diagnostice: inteligentní testování
Chronické jaterní onemocnění (CLD) lze detekovat laboratorními testy i v časných stadiích, kdy je bezpříznakové, ale i preventabilní. Jejich interpretace je však pro nehepatology složitá. Řešení může nabídnout inteligentní testování jaterních funkcí (iLFT). Dr. Damien Leith z Univerzity v Dundee prezentoval 5letá data vycházející z více než 26 000 testů, podle nichž iLFT významně zlepšilo diagnostiku i management CLD, neboť poskytlo klíčové poznatky o etiologii a stadiu nemoci.
Platforma iLFT používá algoritmus naprogramovaný do laboratorního počítačového systému, který umí automaticky zkombinovat informace o pacientovi s výsledky iniciálního laboratorního testu, a je-li to zapotřebí, provádí další testy. Podle autora sdělení se iLFT přizpůsobuje novým klinickým guidelines a snižuje počet zbytečných odeslání pacientů ke specialistům.
Transplantace jater zlepšila přežití u ACLF
Po akutní dekompenzaci cirhózy se mnohdy dostavuje akutní selhání jater nasedající na chronické (ACLF), což bývá zničující stav. Dnes existuje pouze podpůrná léčba, chybí efektivní evidence-based terapie a záchranná transplantace jater sice zlepšuje přežití, ale je kontroverzní kvůli neznámým rizikům. Systémy přidělování orgánů podle skóre MELD nezapočítávají rizika extrahepatálního orgánového selhání. Na naléhavou nutnost je reformovat upozornila globální prospektivní studie CHANCE.
Její předběžné výsledky představil vedoucí autor dr. Thierry Gustot ze Svobodné univerzity v Bruselu, a hovoří jasně: V souboru 823 pacientů z 62 center na 4 světadílech čekalo na transplantaci jater 689 osob (376 s ACLF grade 2 a 3 [skupina 1], 313 s ACLF grade 0 a 1 a skóre MELD > 20 [skupina 2]) a 134 osob mělo ACLF grade 2 a 3, ale nebylo zařazeno na čekací listinu [skupina 3]. Sledovaného 3měsíčního přežití dosáhlo 88 % pacientů po transplantaci a pouze 15 % osob ze skupiny 3. Podle dr. Gustota tato zjištění zdůrazňují vysokou mortalitu pacientů s těžkým ACLF na čekací listině a fakt, že skóre MELD tyto příhody predikují nedostatečně.
Inovativní léčba sarkopenie a JE
Perorální proléčivo testosteronu LPCN 1148, zkoumané ve studii fáze II, se zdá být nadějí pro pacienty s cirhózou, sarkopenií a jaterní encefalopatií. V souboru takto nemocných mužů, kteří léčivo užívali, došlo k významnému zlepšení svalové hmoty a úbytku epizod JE. V současné době neexistuje schválená léčba sarkopenie.
Podle dr. Aruna J. Sanyala z Virginia Commonwealth University v Richmondu byl příznivý účinek LPCN 1148 udržen v průběhu celého roku. Zkoumané léčivo se ukázalo jako bezpečná možnost, jak zlepšit kvalitu života pacientů, snížit počet nutných hospitalizací i náklady pro poskytovatele péče. Plánováno je další testování u jiných stavů provázených ztrátou svaloviny, tentokrát i u žen.
Eva Srbová
redakce proLékaře.cz
Zdroje:
1. Tisková zpráva k tématům kongresu EASL. 30. 5. 2024.
2. Bajaj J., Fagan A., Gavis E. et al. Phase 2 dose-ranging randomised clinical trial of capsular or enema fecal microbiota transplant to prevent hepatic encephalopathy in cirrhosis already on rifaximin and lactulose. Abstract GS-001. EASL Congress, Milan, 2024 Jun 5−8.
3. Schattenberg J. M., Rozpondek P., Opawska K. Phase 2a randomised trial with the transglutaminase 2 inhibitor ZED1227 in patients with MASLD. Abstract OS-115. EASL Congress, Milan, 2024 Jun 5−8.
4. Leith D, Nobes J., Handjiev S. et al. Intelligent liver function test 5 years on – the evolution of an intelligent platform. Abstract OS-007-YI. EASL Congress, Milan, 2024 Jun 5−8.
5. Gustot T, Bernal W., Fernández J. Excess waitlist mortality and survival benefit of liver transplantation for patients with severe acute-on-chronic liver failure: Interim results of the CHANCE study. Abstract LBO 004. EASL Congress, Milan, 2024 Jun 5−8.
6. Bruno B., Weavil J., Ogle J. et al. Intervention with oral LPCN 1148 improves sarcopenia and hepatic encephalopathy (HE) in patients with cirrhosis: A 52-week phase 2 randomised clinical trial. Abstract LBO-005. EASL Congress, Milan, 2024 Jun 5−8.
Foto: Steve Forrest/Workers' Photos