Onemocnění jater způsobená ICI – pohled do budoucna
Poškození jater indukovaná léky (DILI) bývají relativně neobvyklá, zůstávají ovšem důležitou a někdy závažnou příčinou akutního a chronického poškození jater. Na kongresu EASL 2024 představovala velké téma, a to i v souvislosti s budoucností hepatologie. Vybíráme jednu z řady prezentací, které v souvislosti s DILI zazněly, a to přednášku profesora Gerda-Achima Kullaka-Ublicka z Curyšské univerzity.
Problém zvaný CHILI
Mezi terapeutické modality, které způsobují DILI, se dnes řadí například inhibitory kontrolních bodů (checkpoints) imunitního systému (ICI), například pembrolizumab, genové terapie, například onasemnogen abeparvovek používaný k léčbě spinální svalové atrofie, dále inhibitory tumor nekrotizujícího faktoru alfa (TNF-α), například infliximab, inhibitory Brutonovy tyrosinkinázy, jako je ibrutinib, či inhibitory (B-)RAF, jako je sorafenib.
ICI významně ovlivnily onkologickou léčbu. Mohou ovšem mimo jiné způsobit onemocnění jater (poškození jater indukované ICI – CHILI). Incidence CHILI je 11,5/1000 osoboměsíců. Podle slov přednášejícího je vyšší, než dříve reportovaná v literatuře. Liší se podle konkrétního ICI a typu karcinomů a vyšší je v případě kombinované imunoterapie. Mezi rizikové faktory pro vznik CHILI patří:
- typ a dávka inhibitoru (anti-PD-1 je menší riziko než u anti-PD-L1, u standardní dávky anti-CTLA-4 menší než u vysoké dávky anti-CTLA-4),
- kombinace ICI (nivolumab + ipilimumab),
- souběžné použití hepatotoxických medikací,
- předchozí nežádoucí příhody související s imunitou při užívání ICI,
- ženské pohlaví,
- typ karcinomu (u hepatocelulárního karcinomu je větší riziko než u extrahepatických malignit),
- nižší výchozí hladina ALP a vyšší výchozí hladina ALT,
- preexistující onemocnění jater (například infekce hepatitidou B či C, případně cirhóza).
Možnosti léčby
Na monitorování a management CHILI se povinně dohlíží. Možností, jak ho zvládnout, je několik:
- dočasně přerušit podávání ICI u CHILI grade 2 a 3,
- permanentně přerušit ICI u CHILI grade 4,
- imunosupresivní léčba (kortikosteroidy u hepatitidy grade ≥ 2, v závažných případech imunosupresiva, například mykofenolát mofetil),
- symptomatická léčba a podpůrná léčba funkce jater,
- monitorování s pravidelným hodnocením klinického stavu a testy jaterních funkcí.
Pomůže predikce CHILI pomocí testu MetaHeps DILI?
V predikci CHILI by se mohla uplatnit technologie MetaHeps (založená na buňkách odvozených od monocytů odebraných pacientům s podezřením na DILI), která jeví potenciál kvantitativního nástroje pro kliniky a vývojáře léků a slibuje další vhled do hodnocení kauzality DILI (test MetaHeps DILI).
V současnosti probíhají studie, které mají vymezit její využitelnost v predikci CHILI, a výzkum se snaží o lepší porozumění mechanismům CHILI a DILI. Jsou také vyvíjeny prediktivní biomarkery pro hodnocení rizika CHILI a zkoumají se nové terapeutické strategie ke zmírnění hepatotoxicity při zachování protinádorové účinnosti ICI.
Eva Srbová
redakce proLékaře.cz
Zdroj: Kullak-Ublick G.-A. Drug-induced liver injury associated with emerging therapies: immune checkpoint inhibitors (ICI). EASL Congress, Milan, 2024 Jun 5−8.
Foto: Steve Forrest/Workers' Photos