Kontinuální monitorace glykémie (CGM) „ve velkém“ na letním dětském diatáboře
Authors:
J. Škvor 1; L. Bouda 2; L. Kolářová 1; M. Capková 1
Authors‘ workplace:
Dětská klinika FZS UJEP, Masarykova nemocnice, Krajská zdravotní a. s., Ústí nad Labem
1; Specialista na informační technologie
2
Published in:
Čes-slov Pediat 2020; 75 (3): 187-188.
Category:
Overview
Na táboře diabetických dětí jsme použili kontinuální sledování glykémií v reálném čase (CGM) během 12 nocí u 16 dětí. Využili jsme technologie Nightscout s daty v kloudovém úložišti ze senzoru Dexcom G5 a senzor Enlite. Technologie umožnila monitoraci glykémií, včasné léčebné zásahy, předcházet významným hypoglykémiím a současné sledování glykémie dětí rodiči doma. Lze ji doporučit (až po schválení příslušnými autoritami) nejen na diatáborech, ale také na lůžkových odděleních nemocnic.
Klíčová slova:
kontinuální monitorace glykémie (CGM) – tábor diabetických dětí – Nightscout
CÍL
Užití CGM u 16 dětí během 12 nocí na letním diatáboře a tím získání zkušeností.
SOUBOR A METODA
V roce 2019 jsme poprvé na našem letním diatáboře Orlík poprvé použili projekt Nightscout, který umí zobrazit glykémie v reálném čase [1]. Projekt Nightscout využívá dat uložených v kloudovém uložišti pro jednotné zobrazení nezávisle na zdroji dat. V našem případě to byla data ze senzoru Dexcom G5 a senzoru Enlite. Dexcom G se ještě dělil na data přímo ze serveru Dexcom Share a data poslaná alternativní aplikací Xdrip. Data ze serveru Enlite se sbírala přes glukometr napojený na telefon OTG kabelem a posílána do kloudu. Protože v budově tábora nebyla wifi, byla využita letní akce T-Mobile a vytvořen mobilní hotspot s neomezenými daty.
Popsaná technologie monitorování byla užita u 16 dětí v době od 21 večer do 7 hodin ráno po dobu 12 nocí tábora (obr. 1). Zákonní zástupci dětí písemně souhlasili s použitím Nightscout. Během noci posuzovali glykemické trendy a prováděli terapeutický management střídavě lékař diabetolog nebo jedna ze čtyř diabetologických sester tábora.
VÝSLEDKY
Technologie umožnila:
- Včas odhalit rychlé změny glykémie směrem do hypo- i hyperglykémie.
- Zobrazovat pozvolné trendy glykémie oběma směry.
- Včasné zásahy léčebné, tj. přidání inzulinu (perem, pumpou) nebo glukózy (rozpuštěného prášku nebo tablet hroznového cukru) podle výše glykémie a jejího vývoje.
- Odstranění klinicky významných nočních hypoglykémií (tj. vyžadujících pomoc druhé osoby) během tábora u monitorovaných dětí.
- Sledování současně v reálném čase glykémie dítěte doma rodiči (dle vybavení) během noci.
- Ostatním dětem (účastníkům diatábora) poznat nové technologie monitorace glykémie, motivovat ke zlepšení kompenzace své cukrovky a ukázat, že je to možné.
ZÁVĚR
Popsaná technologie má uplatnění tam, kde je více diabetiků pohromadě. Najde využití v lůžkových zařízeních nemocnic a rekondičních táborech pro děti. Pochopitelně až po schválení příslušnými autoritami.
Došlo: 17. 1. 2020
Přijato: 3. 3. 2020
MUDr. Jaroslav Škvor, CSc.
Dětská klinika FZS UJEP
Masarykova nemocnice
Krajská zdravotní a.s.
Sociální péče 12 A
401 13 Ústí nad Labem
e-mail: jaroslav.skvor@kzcr.eu
Sources
1. http//www.nightscout.info/
Labels
Neonatology Paediatrics General practitioner for children and adolescentsArticle was published in
Czech-Slovak Pediatrics
2020 Issue 3
Most read in this issue
- Krvácení z rodidel v dětském věku z pohledu dětského gynekologa
- Bolesti břicha u dívek v dětském a pubertálním období
- Vrozené vývojové vady dělohy a pochvy – poruchy vývoje Müllerových vývodů a jejich derivátů – ultrazvuková diagnostika u dětí a dospívajících
- Eisenmengerův syndrom a jeho komplikace v dětském věku