Hlavní téma – Pneumologie
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2022; 68(4): 203
Kategorie:
Editorial
Vážené kolegyně, kolegové, právě držíte v rukou nové číslo Vnitřního lékařství a tentokrát jsme jako pneumologové měli tu čest přispět do tohoto tematického vydání.
Za poslední dva roky čelilo celé české zdravotnictví epidemii covidu-19 se všemi myslitelnými i dříve nepředstavitelnými důsledky. Jakmile opadly jednotlivé akutní vlny, velká část odborné obce si oddechla. Pro pneumologii však představuje výzvu tzv. post-covid syndrom a postcovidové plicní postižení. V článku olomouckého kolektivu je přehledně zpracováno několik kazuistik právě takových pacientů.
Terapie karcinomu plic urazila za poslední dobu významnou cestu vpřed. Příchod imunoterapie znamenal významný posun a z tohoto onemocnění s dříve jasně infaustní prognózou se u řady pacientů stává chronická záležitost. O neoadjuvanci v terapii pokročilého nemalobuněčného karcinomu plic pojednává článek doc. Svatoně z Fakultní nemocnice Plzeň.
Intersticiální plicní procesy představují další část moderní pneumologie, kde máme nyní k dispozici nové léky, které u pacientů významně zpomalují pokles plicních funkcí. V článku doc. Doubkové naleznete přehled antifibrotik a jejich indikací, a to i novinky, jako je terapie fibrotizujících intersticiálních plicních onemocnění s progredujícím fenotypem.
Věřím, že díky tomuto číslu Vnitřního lékařství jsme vám představili pneumologii jako moderní a dynamicky se rozvíjející obor. Děkuji za váš čas a těším se na další multioborovou spolupráci.
doc. MUDr. Milan Sova, Ph.D.
Klinika nemocí plicních a TBC Fakultní nemocnice Brno
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2022 Číslo 4
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Syndrom Noonanové: etiologie, diagnostika a terapie
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
Nejčtenější v tomto čísle
- Vývoj doporučení pro použití venofarmak v léčbě chronického žilního onemocnění – kde je jejich místo a kde jsou slabiny
- Kyselina acetylsalicylová v primární prevenci kardiovaskulárních onemocnění
- Urapidil: neznámé / známé antihypertenzivum
- Akutní poškození ledvin vlivem antimikrobiální terapie