Slovo úvodem
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2018; 64(12): 1121
Kategorie:
Úvodníky
Vážení a milí přátelé,
otevíráte další, v letošním roce poslední číslo časopisu Vnitřní lékařství, jednoho z nejstarších a také nejčtenějších odborných periodik u nás. Je potěšující, že se za posledních několik let stalo tradicí, že toto „vánoční“ číslo věnujeme ateroskleróze, protože prosinec je nakonec i měsícem výročního setkání České společnosti pro aterosklerózu, na němž bude toto číslo slavnostně uvítáno.
Není vůbec omyl, že na stránkách časopisu České internistické společnosti dostává prostor ateroskleróza a její komplikace. Vždyť právě internisté spolu s dalšími z interny vyrostlými podobory jsou v první linii boje proti ní – bylo tomu tak v minulosti a jistě to tak také zůstane. Ateroskleróza představuje ale téma mezioborové, a tak inspiraci a informace potřebné v každodenní praxi najde v tomto čísle i řada dalších kolegů, a to od farmakologa až po genetika.
Požádali jsme o příspěvky osvědčené autory, kteří ve svých příspěvcích shrnují důležité novinky z poslední doby, komentují výsledky posledních klinických studií anebo glosují výstupy epidemiologických šetření. Je zajímavé sledovat vývoj poznání, který si často vynutí změnu náhledu na problém. Přestože nesouhlasím s oblíbeným mediálním „vše je jinak, vědci se mýlili“, musíme si zvyknout, že nové důkazy mohou měnit i staré pravdy. Příkladem může být v aktuálním čísle rozebraná role HDL-cholesterolu v aterogenezi a modifikaci kardiovaskulárního rizika.
Máme radost, že se do „aterosklerotického“ čísla dostávají také stanoviska odborníků shrnující aktuální pohled na důležité otázky diagnostiky a možností ovlivnění rizika aterotrombotických komplikací. Rozsáhlý konsenzus evropských expertů shrnul v nedávné době doklady o kauzálním vztahu LDL-cholesterolu a aterosklerózy. Výbor ČSAT připravil souhrn tohoto dokumentu, který připomíná, že některé „staré pravdy“ vůbec nevycházejí z módy.
Žijeme v rychlé moderní době, která přináší nové možnosti léčby. Ani v tomto čísle časopisu Vnitřní lékařství nebude chybět prostor pro komentář léčebných strategií zaměřených proti ateroskleróze. Připomeneme si možnosti kombinační hypolipidemické léčby, jejíž potenciál jistě v běžné praxi stále nevyužíváme dostatečně. A nemusíte mít obavy: hit posledních let – inhibitory PCSK9 – dostane také dostatek prostoru. Kromě přehledů posledních výsledků klinického výzkumu se zamyslíme na dalším možným dopadem inhibice PCSK9 z hlediska glukózového metabolizmu a zařazujeme i dokument shrnující aktuální praktické poznámky k použití PCSK9 inhibitorů v klinické praxi.
Vážení kolegové, milí přátelé, ateroskleróze se nevyhneme v žádném odvětví medicíny, nakonec přítomnost aterosklerotických cévních změn je vlastní i našim arteriím (naštěstí pro nás jsou to jistě zcela minimální a vratné změny). A pro úspěch boje s nepřítelem je vždy dobré jej dobře poznat. Je jisté, že tomuto účelu aktuální číslo časopisu Vnitřní lékařství poslouží výborně.
S přáním příjemného čtení, hezkého konce roku 2018 a přáním mnoha úspěchů – nejenom – v boji s aterosklerózou v roce 2019,
Váš
Michal Vrablík
prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.
předseda České společnosti pro aterosklerózu, spolueditor tohoto vydání časopisu Vnitřní lékařství
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2018 Číslo 12
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
Nejčtenější v tomto čísle
- Lipoprotein(a) – kardiovaskulární rizikový faktor: význam a možnosti terapie
- Současné pohledy na metabolický syndrom
- Proč nebrzdit volný pád LDL-cholesterolu a nepomlouvat statiny
- Kombinovaná hypolipidemická léčba