Gratulace prof. MUDr. Richarda Češky, CSc., FACP, FEFIM, předsedy České internistické společnosti ČLS JEP
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2014; 60(9): 676
Kategorie:
Laudatio
Vážený pane profesore, milý Honzo,
dovol mi, abych Ti mezi mnoha jinými gratulanty popřál jménem České internistické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně k Tvému jubileu vše nejlepší, pevné zdraví, mnoho dalších pracovních úspěchů, dostatek sil pro Tvé mnohé odborné i společenské funkce, radost z Tvých zálib a hodně lásky Tvých bližních.
Mnohé jsme si o Tobě přečetli v krásných laudaciích, ale my, co Tě známe ještě o něco lépe, si snad můžeme dovolit být trochu osobnější a popřát nejen oficiálně, ale také přátelsky, možná někde s nadsázkou. Všichni víme, co jsi vykonal, jakých met jsi dosáhl. Ale klade si někdo otázku, co je za tím vším? Když jsem přišel na kliniku, všichni mi říkali, podívej se na doktora Škrhu, ten to někam dotáhne (měli pravdu). Byla v tom genetika, schopnost orientovat se v problematice nejširší (interna) i úzké (izoenzymy amyláz), schopnost spolupracovat s kolegy, a nakonec i správný okamžik rozhodnutí ke změně, když jedna problematika je vyčerpána a bylo nezbytné se orientovat na téma nové (diabetologie). Nesmírně významná je potřebná sebedůvěra a s ní související schopnost „vzít úkol na sebe“ – tady mám na mysli dnes už památný kongres EASD v Praze. Důležitý byl vždy Tvůj optimizmus, schopnost najít si čas (teď je ho tak hrozně málo) na cestování, na odpočinek a na rodinu.
Zatím nikdo z autorů laudací si ale nepovšiml dvou významných faktorů. Šli jste někdy kousek cesty s profesorem Škrhou? Jestli ano, je téměř jisté, že jste mu nestačili (nebo jste trénovaní běžci). Já aspoň nikoho, kdo tak rychle chodí (neběhá) neznám. Samozřejmě se s tím pojí i několik rekordů na vzdálenost III. interna – rektorát UK. V novinách se o nich nepíše, ale víte kolik času na vědu, publikace i pacienty se ušetří? Naši předkové říkali: „Jak k jídlu, tak k dílu“. A i zde platí přísloví u profesora Škrhy téměř absolutně. Nesnažte se zvládnout oběd v kantýně rychleji než Honza, nemáte šanci! A zase. Ušetřený čas pro články, jednání, vědecké projekty, které ale také podle zmíněného přísloví běží rychle, efektivně a bez zbytečného zdržování.
Takže Honzo, ještě jednou vše nej. A hlavně ať Ti dlouho vydrží to vysoké tempo, nejen chodecké. Vím, možná by se hodilo popřát klid a zvolnění, ale to není nic pro Tebe!
Tvůj
K významnému životnímu jubileu prof. MUDr. Jana Škrhy, DrSc., diabetologa, prorektora Karlovy univerzity pro zahraniční styky a mobilitu, dlouholetého místopředsedy předsednictva České lékařské společnosti J. E. Purkyně, vědeckého sekretáře Akreditačních komisí Ministerstva zdravotnictví ČR, víceprezidenta evropského výboru UEMS, člena mnoha dalších mezinárodních odborných společností, vysokoškolského učitele, člena redakční rady časopisu Vnitřní lékařství etc., etc. v tomto čísle časopisu Vnitřní lékařství svými články přispěli a oslavenci vše nejlepší přejí:
A. Adamíková (Zlín), M. Anděl (Praha), J. Blahoš (Praha), J. Brož (Praha), O. Cinek (Praha), M. Čecháková (Praha), T. Dědič (Praha), L. Dušátková (Praha), P. Dušátková (Praha), T. Edelsberger (Krnov), P. Galajda (Martin, Slovenská republika), M. Haluzík (Praha), A. Havlová (Praha), P. Heneberg (Praha), J. Houdová (Praha), D. Janíčková Žďárská (Praha), M. Kalousová (Praha), I. Klimeš (Bratislava, Slovenská republika), S. Koloušková (Praha), R. Kotalová (Praha), J. Kovář (Praha), M. Kvapil (Praha), B. Křivská (Praha), S. Lacigová (Plzeň), J. Lebl (Praha), J. Lesná (Hradec Králové), V. Mandys (Praha), M. Mokáň (Martin, Slovenská republika), V. Němcová (Praha), J. Olšovský (Brno), V. Palička (Hradec Králové), L. Pavlíková (Hradec Králové), N. Pavlíková (Praha), T. Pelikánová (Praha), J. Polák (Praha), M. Policar (Jihlava), D. Pospíšilová (Kroměříž), M. Prázný (Praha), Š. Průhová (Praha), J. Psottová (Praha), Z. Rušavý (Plzeň), J. Rybka (Zlín), T. Seeman (Praha), J. Slíva (Praha), R. Straková (Praha), Š. Svačina (Praha), J. Škrha jr (Praha), P. Škrha (Praha), A. Šmahelová (Hradec Králové), J. Šoupal (Praha), Z. Šumník (Praha), I. Tkáč (Košice, Slovenská republika), J. Trnka (Praha), J. Urbanová (Praha), L. Večeřová (Praha), V. Vyskočil (Plzeň), J. Widimský jr (Praha) T. Zima (Praha)
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2014 Číslo 9
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Berberin: přírodní hypolipidemikum se slibnými výsledky
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Antikoagulační léčba u pacientů před operačními výkony
Nejčtenější v tomto čísle
- Životní prognóza osob s diabetem 1. typu dříve a dnes
- Gliptiny: bezpečná a účinná léčba diabetu
- Inzulinová rezistence – příčiny a možnosti ovlivnění
- AGEs a RAGE – konečné produkty pokročilé glykace a jejich receptor v otázkách a odpovědích