Zpráva z V. Bilaterálního sympozia s mezinárodní účastí 2016
Vyšlo v časopise:
Úraz chir. 24., 2016, č.3
Pátý ročník Bilaterálního sympozia s mezinárodní účastí se konal v Rožnově pod Radhoštěm 4. až 6. května 2016. „Navázali jsme na tradici započatou v roce 2004. Letošní sympozium rozhodně v kvalitě odborných příspěvků nezaostalo za předcházejícími ročníky,” prohlásil prezident kongresu doc. MUDr. Leopold Pleva, CSc., a dodal, že i nadále je cílem akce setkávání radiologů a traumatologů, radiologických asistentů a zdravotních sester k výměně vzájemných zkušeností. V lékařské sekci se odborníci, kromě jiného, věnovali polytraumatům a novým zobrazovacím metodám, poranění pohybového aparátu nebo například intervenční radiologii v úrazové chirurgii; nelékařská sekce se zaměřila na polytraumatizovaného pacienta a mezioborovou spolupráci nebo na využití navigace při peroperační skiaskopii z pohledu radiologického asistenta.
Sympozium pořádala Česká společnost pro úrazovou chirurgii ČLS JEP, Česká radiologická společnost ČLS JEP, Společnost radiologických asistentů ČR, Lékařská fakulta Ostravské univerzity, Traumatologické centrum FN Ostrava a Radiodiagnostický ústav FN Ostrava pod záštitou MUDr. Svatopluka Němečka, MBA, ministra zdravotnictví ČR, doc. MUDr. Davida Feltla, Ph.D., MBA, ředitele FN Ostrava, prof. MUDr. Jana Laty, CSc., rektora Ostravské univerzity v Ostravě, doc. MUDr. Pavla Zonči, Ph.D., FRCS, děkana Lékařské fakulty Ostravské univerzity v Ostravě a Miroslava Nováka, hejtmana Moravskoslezského kraje. Prezidenty kongresu byli doc. MUDr. Leopold Pleva, CSc. za obor úrazová chirurgie a doc. MUDr. Petr Krupa, CSc. za obor zobrazovací metody.
Celkem bylo předneseno jak v lékařské, tak nelékařské sekci 38 odborných přednášek a zveřejněno sedm posterů, kterými byla splněna povinná publicita projektů Technologické agentury ČR s názvem TraumaTech TA04011606, ONAR TA03010804, FEMUR TH01020049 a projektu Norských fondů na téma Prevence dětských úrazů NF-CZ11-OV-1-014-2015.
Sborník přednášek byl vydán s ISBN 978-80-88159-03-2. Sympozium bylo pořádáno podle Stavovského předpisu ČLK č. 16 a hodnoceno kreditním systémem POUZP. V rámci vzdělávací akce proběhl workshop Předoperační počítačové plánování v traumatologii v rámci projektu TraumaTech. Sympozia se zúčastnilo téměř 270 účastníků.
Sympozium slavnostně ukončil a pozitivně zhodnotil prof. MUDr. Jiří Látal, CSc., emeritní přednosta Kliniky úrazové chirurgie v Bratislavě.
Mgr. Pavla Segarová
Traumatologické centrum FN Ostrava a ÚMK LF OU
V Ostravě dne 15.5.2016
Štítky
Chirurgie všeobecná Traumatologie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Úrazová chirurgie
2016 Číslo 3
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Intraartikulární zlomeniny distální tibie - srovnání způsobů léčby a jejich komplikací
- Zavřená nitrodřeňová stabilizace dráty a dlahová osteosyntéza při léčbě zlomenin distální části pátého metakarpu
- Operace v časné poúrazové fázi u triage pozitivních traumat
- Poranění bránice