IV. Bilaterální sympózium s mezinárodní účastí - Rožnov p. Radhoštěm
Vyšlo v časopise:
Úraz chir. 18., 2010, č.1
Kategorie:
Nerecenzovaný příspěvek
Ve dnech 7. až 9. dubna 2010 proběhlo v Rožnově pod Radhoštěm již tradiční setkání radiologických asistentů s traumatology a radiology našeho regionu, IV. bilaterální sympózium s mezinárodní účastí. „Toto setkání navazuje na tradici započatou v roce 2004,“ říká prezident kongresu doc. MUDr. Leopold Pleva, CSc.
„Hlavními tématy lékařské sekce letošního sympozia jsou přínos moderních radiodiagnostických metod pro úrazovou chirurgii, angiointervence v traumatologii a úskalí v diagnostice a léčbě dutinových a končetinových poranění.“
Bohatý odborný program začal již ve středu pracovním seminářem na téma Navigace v traumatologii, hlavním instruktorem byl MUDr. Roman Madeja.
Po čtvrtečním slavnostním zahájení vědeckého programu konference přednesli svá sdělení zahraniční hosté, Dr. Basri Lenjani a Dr. Bujar Gjikolli z Kosova. Obě jejich vystoupení, „Road accidents in Prishtina in period 2005-2008“ i „Trauma cases – our daily experience“, korelovala se stejnými skutečnostmi i zkušenostmi našich kolegů prezentujících své poznatky o problematice endovaskulární léčby cévních traumat a v diagnostice a léčbě poranění jater, sleziny a bránice u dětí i dospělých. Na toto téma vystoupil i další zahraniční host, prof. MUDr. Miroslav Kitka, Ph.D. ze Slovenska.
V pátečním programu byla letos poprvé celá sekce věnována významu vyšetření magnetickou rezonancí v diagnostice traumat a v akutní medicíně vůbec. Svá sdělení přednesli jak lékaři, tak radiologičtí asistenti. Velký ohlas měly přednášky týkající se vyšetřování úrazů sportovců, zvláště lyžařů. Následoval soubor přednášek o problematice zobrazování na operačních sálech, cíleně pak na traumatologických sálech. Dále byla diskutována problematika navigovaných systémů v traumatologii z pohledu radiologických asistentů a problematika radiační zátěže v úrazové chirurgii. Další vědecká sdělení byla prezentována formou posterů, které byly skvěle tematicky i graficky zpracované.
V závěrečném projevu pak prof. MUDr. Petr Gál, Ph.D., přednosta Kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie FN Brno, zhodnotil významný přínos a vysokou odbornou úroveň celé akce a v závěru svého projevu pak vyjádřil přání, abychom se takto setkávali i v budoucnosti.
Odbornou část sympózia vhodně doplnil bohatý a pestrý doprovodný společenský program.
MUDr. Jana Chmelová, Ph.D.
Ústav zobrazovacích metod FZS OU
jana.chmelova@osu.cz
Štítky
Chirurgie všeobecná Traumatologie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Úrazová chirurgie
2010 Číslo 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – v Česku nová účinná látka nejen pro léčbu dysmotilitní dyspepsie
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Komplikace zlomenin metakarpů po operační stabilizaci miniinstrumentáriem
- Liečba zlomenín hlavičky radia typu Mason II u dospelých
- TRANSPORTNÍ TRAUMA - OPOMÍJENÁ SUBKAPITOLA TRAUMATOLOGIE
- Perilunátní luxace karpu, adekvátní způsob ošetření