Zpráva z kongresu
TRIENNIAL AOAA SYMPOZIUM
Vyšlo v časopise:
Úraz chir. 13., 2005, č.4
Ve dnech 18.–21. září 2005 se na ostrově Sardinie uskutečnilo zasedání AO Alumni Association, která sdružuje více než 3000 lékařů z 91 zemí světa organizovaných ve 48 lokálních a národních organizacích AO Alumni. Toto pravidelné zasedání se koná ve tříletých intervalech a letošní zaznamenalo dvě priority. Prvně bylo zorganizováno mimo Davos (sídlo AO International a AOAA) a v jeho rámci prvně proběhlo setkání sálových sester organizovaných v sekci ORP Nurse Education AOI. Sympozia se zúčastnilo 160 lékařů včetně přednášejících a 27 sester. Hlavními organizátory akce byli prof. A. Pace (Milano, Itálie) a dr. P. Messmer (Curych, Švýcarsko). Setkání se konalo v hotelovém komplexu Le Meridien Chia Laguna, asi 50 km jihozápadně od Cagliari. Zasedání se zúčastnila i delegace AOAA Česká republika ve složení P. Wendsche, V. Džupa, L. Luňáček, M. Kloub.
Denní časové rozvržení sympozia bylo podobné AO kurzům v Davosu. Přednáškám a diskuzím ve skupinách byla vyhrazena období mezi 8.00–12.00 a 16.00–19.00 hodinou, volný čas mezi oběma bloky jsme my i ostatní účastníci vyplňovali nejčastěji pobytem na krásné písčité pláži.
První den sympozia, 18. září odpoledne, byl po odborné stránce věnován novinkám a změnám ve struktuře AO. Byla prezentována současná organizační struktura a náplň činnosti jednotlivých částí AO International – AO Foundation, AO Documentation, AO Research. V současnosti se aktivita AO soustředí zejména do tří prioritních oblastí – problematika osteoporotického skeletu, dále degenerace meziobratlových plotének a konečně otázka výplně rozsáhlých kostních defektů.
Pondělí 19. září dopoledne bylo věnováno zprávám z činnosti TKAO – tzv. technické komise, která je tvořena výhradně lékaři a jejíž doporučení a schválení má každý implantát firmy Synthes, nově i navigace firmy Brainlab. Byla osvětlena její organizační struktura, v další části dopoledne pak reprezentanti jednotlivých pracovních skupin referovali o novinkách v oblasti vývoje nových implantátů. Část těchto implantátů i nástrojů je již k dispozici na českém trhu, část je zcela nová a bude v nejbližší době uvedena. Novinkami jsou zejména v pořadí od hlavy k patě nové LCP „hook clavicle plates“ pro ošetření zlomenin klíční kosti, dva druhy preformovaných LCP implantátů určených pro zlomeniny hlavičky radia, kompletně nové pánevní sety s novými 3.5 mm rekonstrukčními dlahami,
umožňujícími větší úhlovou variabilitu zaváděných šroubů díky nově konstruovaným otvorům, 3.5 mm dlahy s možností použití jak klasických, tak i LCP šroubů a dále nové preformované 4 a 6 otvorové symfyzeární dlahy, vybavené rovněž otvory pro šrouby nové konstrukce a navíc přídatnými otvory pro fixaci úponů m. rectus abdominis. V oblasti nitrodřeňových hřebů zvýšení úhlové a směrové stability zajišťovacích čepů pomocí speciální silikonové vložky, roztažené čepem při jeho průchodu hřebem. Z nástrojů jsou to pak speciální kleště umožňující pohodlné miniinvazivní zavádění cerkláže v oblasti diafýz dlouhých kostí a stále se rozšiřující MIPO instrumentárium.
1. září byl dopolední program věnován nejprve „battle prezentacím“ na nekonečné téma kompetencí při ošetření traumat specialista versus obecný traumatolog, následující diskuze vyzněla víceméně do ztracena, částečně i díky naprosto odlišným podmínkám pro ošetření úrazů, ve kterých účastníci sympozia pracují. Následovala prezentace „nové rodiny“ Expert hřebů – k již známému tibiálnímu hřebu (ETN) přibývají kanylovaný proximální humerální hřeb (CHN), antegrádní laterální femorální hřeb (LFN) zaváděný výrazně více laterálně díky svým dvěma prohnutím a nový univerzální femorální hřeb, který je možno zavádět retro i antegrádně (R/AFN). Další část byla věnována speciálně proximálnímu femuru. Jak bylo zřejmé, velká důvěra je vkládána do nových systémů pro osteosyntézu zlomenin proximálního femuru, jejichž technologickou novinkou je spirální čepel – helical screw. Dle biomechanických testů vykazuje tato čepel maximální rotační stabilitu z monoaxiálních implantátů a je součástí jak nového PFNA hřebu, již používaného na některých pracovištích v České republice, tak nové modifikace DHS dlahy, tzv. DHHS, kdy je možno stávající dlahy aplikovat na zavedenou spirální čepel. Bylo však zdůrazněno, že se nejedná o náhradu PFN vzhledem k vyšší rotační stabilitě biaxiálních hřebů. Poslední prezentovanou novinkou byla trochanterstabilizující dlaha s možností fixace trochanteru úhlově stabilními šrouby.
Značná část každého dopoledne i odpoledne byla věnována „case“ diskuzím, které probíhaly ve třech oblastech – dolní končetina a noha, horní končetina a dětská traumatologie a jako třetí worstcase.
Každá skupina měla dále možnost praktického cvičení s navigací Brainlab vybavenou trauma softwarem ve dvou indikacích – stabilizace SI kloubu šroubem a osteosyntéza zlomeniny diafýzy femuru. V posledních letech v této oblasti navigace výrazně pokročila a díky možnosti realtime navigace bez nutnosti registrace dat se i zjednodušila a urychlila a přiblížila se rutinnímu používání.
Kongres byl výborně organizačně připraven. Díky koncentraci všech účastníků v jednom hotelovém komplexu a společnému trávení volného času bylo možno navázat i řadu důležitých osobních kontaktů, umožňujících zlepšování postavení české větve AOAA v rámci AO International.
MUDr. Martin Kloub,
Nemocnice, a.s. České Budějovice
Štítky
Chirurgie všeobecná Traumatologie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Úrazová chirurgie
2005 Číslo 4
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- PERIPROTETICKÉ FRAKTURY PROXIMÁLNÍHO FEMURU - ČÁST I.: RIZIKOVÉ FAKTORY, KLASIFIKACE
- PORANĚNÍ KONEČNÍKU A ANÁLNÍHO KANÁLU
- SROVNÁNÍ VÝSLEDKŮ LATERÁLNÍHO RELEASE PATELLY PROVEDENÉHO S ASISTENCÍ LASERU A RELEASE PROVEDENÉHO KONVENČNÍ TECHNIKOU
- SROVNÁNÍ VÝSLEDKŮ ARTROSKOPICKÉ SUBAKROMIÁLNÍ DEKOMPRESE S ASISTENCÍ LASERU A DEKOMPRESE PROVEDENÉ KONVENČNÍ TECHNIKOU