Predikce vzniku inhibitoru faktoru VIII v kohortě SIPPET pomocí analýzy mutací a měření antigenu faktoru VIII
Autoři:
S. Spena; I. Garagiola; A. Cannavò; M. Mortarino; Mannucci Pm; Rosendaal Fr; F. Peyvandi *
Vyšlo v časopise:
Transfuze Hematol. dnes,24, 2018, No. 2, p. 103.
Souhrn
*za studijní skupinu SIPPET
Je známo, že typ mutace v genu F8 patří mezi hlavní rizikové faktory pro vznik inhibitoru u pacientů trpících těžkou hemofilií A. Podle vlivu na syntézu FVIII jsou mutace genu F8 klasifikovány jako nulové, u nichž reziduální syntéza přítomna není, nebo nenulové, u nichž přítomna je. Mutace se zachovalou zbytkovou syntézou by teoreticky mohly bránit vzniku protilátek proti FVIII mechanismem navození imunitní tolerance. Autoři proto analyzovali vztah mezi typem mutace a rizikem vzniku inhibitoru na základě dat od 231 pacientů ze studie SIPPET (Survey of Inhibitors in Plasma-Product Exposed Toddlers) z roku 2014. Popsali genetické defekty způsobující hemofilii u těchto pacientů (34 z nich bylo do té doby v literatuře nepopsaných), provedli jejich analýzu in silico pomocí genetických modelů a měřili přítomnost reziduálního antigenu faktoru VIII v plazmě.
U mutací, jež genetické modely popsaly jako pravděpodobně nulové, bylo zjištěno přibližně dvojnásobné (2,08) riziko vzniku inhibitoru oproti mutacím in silico nenulovým. V případě průkazu reziduální přítomnosti faktoru VIII v plazmě byla asociace ještě silnější – mutace bez přítomnosti antigenu FVIII měly více než 3,5násobné (3,61) riziko vzniku inhibitoru než mutace se zachovalou zbytkovou syntézou.
Popsané výsledky podporují tezi, že syntéza minimálních množství faktoru VIII je asocio-vána s nižším rizikem rozvoje inhibitoru. Další důraz by měl být podle autorů kladen na určení přítomnosti reziduální syntézy FVIII u jednotlivých mutací tak, aby bylo možno u každé z nich lépe stanovit její klinický význam.
Připravil MUDr. Jan Máchal.
Zdroje
1. Převzato z Clinical Haemostasis and Thrombosis 2018, doi: http://dx.doi.org/10.1111/jth.13961
Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství Interní lékařství OnkologieČlánek vyšel v časopise
Transfuze a hematologie dnes
2018 Číslo 2
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Berberin: přírodní hypolipidemikum se slibnými výsledky
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
- Nejasný stín na plicích – kazuistika
- Nedostatek hořčíku se projevuje u stále více lidí
Nejčtenější v tomto čísle
- S imunoglobulinem IgG4 asociované onemocnění
- Chronická recidivující kopřivka, bolesti kostí i kloubů, horečka nejasného původu a monoklonální imunoglobulin typu IgM = syndrom Schnitzlerové
- Vrozené erytrocytární enzymopatie vedoucí k hemolytické anémii – jejich diagnostika v české a slovenské populaci
- Trombóza splachnických žil u pacientů s ph-negativní myeloproliferativní nemocí