K článku Resekce rekta s totální excisí mezorekta – laparoskopický versus robotický přístup autorů Škrovina M se spoluautory.
Autoři:
Prof. MUDr. Miroslav Ryska, CSc.
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2021, roč. 100, č. 11, s. 533.
Kategorie:
Komentář
Původní sdělení autorů z Centra vysoce specializované onkologické péče pro dospělé v Novém Jičíně ve spolupráci s dalšími pracovišti ze severní Moravy je analýzou úctyhodné sestavy 404 laparoskopicky resekovaných nemocných s karcinomem středního a dolního rekta, rozdělených na 2 podskupiny, kdy 236 resekcí bylo provedeno laparoskopicky a 168 s robotickou asistencí. Za cíl si autoři kladou porovnat intraoperační a časné pooperační následky. Jinými slovy přesně to, co každého chirurga věnujícího se kolorektální operativě s využitím miniinvazivních přístupů zajímá. Toto je i důvodem, proč článek v Rozhledech v chirurgii publikujeme s vědomím, že o takto velké sestavě pacientů s resekcí rekta, TME a primární anastomózou by měl být náš čtenář informován. A pochopitelně očekává především rozbor výsledků a nejzávažnějších komplikací: důvod je jasný – chce porovnat uvedené výsledky s vlastními a znát názor autora(ů) na celou problematiku. Téma práce je vysoce aktuální. A za to patří autorům velký dík. I za vytvoření impozantních dvou skupin pacientů.
Nicméně jako pozorný čtenář postrádám naplnění stanovených cílů, tj. především srovnání časné morbidity se stratifikací anastomotických leaků a uvedení důvodů k reoperacím. To jsou údaje, které nás jako chirurgy trápí nejvíce. Navíc z Tab. 5 plyne, že lze získat představu o výsledku vyšetření preparátů pouze u malé části operovaných. Ani tuto skutečnost autoři v textu nekomentují. Jistě bychom uvedli i další naše přání.
A tak se jako editor přimlouvám za dodatečné doplnění všech výše uvedených nedostatků tak, abychom se mohli z tak velké sestavy nemocných poučit, abychom se k ní mohli v ev. komentářích vyjádřit. Že se jedná o vysoce aktuální téma není sebemenších pochyb.
Prof. MUDr. Miroslav Ryska, CSc.
editor
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2021 Číslo 11
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Resekce rekta s totální excizí mezorekta – laparoskopický versus robotický přístup
- Kvalita života pacientů po transanální totální mezorektální excizi – naše zkušenosti
- Volvulus středního střeva u kongenitální poruchy rotace v dospělém věku – kazuistika
- TaTME (transanal total mesorectal excision) – state of the art