Editorial
Autoři:
J. Šimša
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2017, roč. 96, č. 4, s. 144-145.
Kategorie:
Editorial
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
rád bych využil prostor editorialu tohoto čísla a informoval Vás o změnách, kterými v poslední době prochází katedra chirurgie Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ). Začátkem září 2016 bylo ředitelem IPVZ vypsáno výběrové řízení na pozici nového vedoucího katedry chirurgie IPVZ. Ve výběrovém řízení, které se konalo dne 19. října 2016, jsem uspěl a s platností od 1. ledna 2017 jsem byl ředitelem IPVZ jmenován novým vedoucím katedry chirurgie. K tomuto datu se také katedra přesouvá do Thomayerovy nemocnice v Praze.
Katedru chirurgie vedl po mnoho let v nemocnici Na Bulovce prof. MUDr. František Antoš, CSc. Předatestační kurz i tehdejší atestace z chirurgie II. stupně byly pro každého chirurga (včetně mne) nezapomenutelným osobním i profesním zážitkem. Zisk nejvyšší kvalifikace z oboru byl a samozřejmě i nadále je nutnou podmínkou pro výkon řady samostatných chirurgických činností, zejména vedení operační skupiny, pohotovostní služby a také pro kariéru akademickou. V neposlední řadě je nejvyšší kvalifikace z oboru nutnou podmínkou pro možnost ucházet se o vedoucí pozice v lůžkových zdravotnických zařízeních. Za mnohaleté vedení katedry chirurgie IPVZ patří panu profesorovi Antošovi upřímné poděkování. V rámci katedry chirurgie byly v minulosti zřízeny dvě subkatedry – koloproktologie a onkochirurgie. Na jejich fungování ani personálním zajištění se po 1. lednu 2017 nic nemění. Subkatedru koloprokotologie v nemocnici Na Bulovce vede i nadále prof. MUDr. František Antoš, CSc. Vedoucím subkatedry onkochirurgie v Olomouci zůstává její „duchovní otec“ prof. MUDr. Miloslav Duda, DrSc. Obě subkatedry zajišťují postgraduální vzdělávání v rámci svých specializací, které je zakončeno možností složit nástavbovou atestaci (certifikovaný kurz).
Jaký je současný stav IPVZ jako celku? Institut je příspěvkovou organizací zřizovanou MZČR a poskytuje specializační a celoživotní vzdělávání ve všech 96 medicínských oborech. Zajišťuje také postgraduální vzdělávání všech oborů farmaceutických. Hlavní role IPVZ dříve spočívala zejména v zajišťování atestací v základních oborech. Na základě veřejnoprávní smlouvy mezi Ministerstvem zdravotnictví ČR a univerzitami byla tato kompetence převedena na vysoké školy. Nástavbové atestace naopak zůstaly u většiny oborů v režii IPVZ. V současné době zajišťuje Institut postgraduálního vzdělávání zkoušky a atestace v celkem 50 nástavbových oborech, v 7 oborech základních (praktické lékařství a obory farmaceutické) a ve 14 oborech nelékařských. Dále pořádá velký počet školicích akcí a kurzů. Těmi prošlo v roce 2015 téměř 18 000 zdravotnických pracovníků. Počet účastníků kurzů celoživotního a specializačního vzdělávání IPVZ v posledních letech navíc trvale stoupá, v prosinci 2016 dosáhl jejich počet téměř 19 000. Mezi další významné agendy institutu patří dnes aprobační zkoušky lékařů, zubních lékařů a farmaceutů, kteří získali své vzdělání mimo země Evropské unie a chtějí pracovat v České republice. V roce 2015 proběhlo v IPVZ téměř 900 aprobačních zkoušek, kromě odborných znalostí se u každého uchazeče hodnotí i jazyková úroveň českého jazyka. Na aprobačních zkouškách se na základě jmenování ministrem zdravotnictví podílí celkem 38 zkušených chirurgů z celé České republiky. Také jim patří velké poděkování za tuto duševně a časově náročnou práci. V neposlední řadě je IPVZ znaleckým ústavem. Za vypracování konkrétních ústavně-znaleckých posudků jsou oborově odpovědné jednotlivé katedry.
Hlavní náplní IPVZ však zůstává i dnes postgraduální specializační a celoživotní vzdělávání. Systém specializačního vzdělávání lékařů prošel v posledních letech mnoha změnami, řada z nich bohužel nebyla příliš šťastná. Opakované legislativní zásahy do zákona č. 95/2004 Sb. i změny podzákonných norem, určující například vzdělávací plány, vnesly do systému nestabilitu a řadu nejasností. Systém postgraduálního vzdělávání je ostatně jednou z hlavních příčin, které mladí lékaři uvádějí (většinou hned po špatném finančním ohodnocení) jako důvod odchodu do zahraničí hned po ukončení studia na lékařské fakultě. Nemá cenu na tomto místě dlouze hořekovat nad zrušením původního fungujícího systému dvou atestací. Rozhodně je však dobré si uvědomit a pamatovat, jaké následky mívá nepromyšlené rozbití fungujících systémů. Pokud se vrátíme ke vzdělávání chirurgů, je v současné době v ČR pět hlavních subjektů, které mají potřebné kompetence a mohou systém postgraduálního vzdělávání postupně napravovat. Jedná se o Ministerstvo zdravotnictví ČR zastoupené akreditační komisí pro chirurgii, vysoké školy a jejich oborové rady, Českou lékařskou komoru, IPVZ a Českou chirurgickou společnost. Jsem přesvědčen, že pouze úzká vzájemná spolupráce všech zmíněných subjektů a koordinace jejich činnosti může vést ke stabilizaci systému a jeho přátelštějšímu nastavení pro mladé chirurgy. Za katedru chirurgie IPVZ se k této spolupráci rád zavazuji.
Co se týká rozvoje katedry chirurgie, vidím do budoucna její roli zejména v celoživotním vzdělávání chirurgů před i po atestaci. Pod hlavičkou IPVZ a v úzké spolupráci s výborem ČCHS bychom rádi nabídli nové, čistě prakticky zaměřené pětidenní kurzy v předních českých centrech. Náplň kurzu by vždy odpovídala hlavnímu odbornému programu konkrétního pracoviště. Čeští chirurgové před i po atestaci by tak získali možnost doplnit si své praktické dovednosti v rámci zvoleného tématu. Kurzy budou koncipovány tak, aby účastníci strávili maximum času na operačním sále. Praktickou část na sále by doplnila možnost účastnit se rentgenových seminářů a mezioborových komisí pro léčbu nemocných s nádory. Věřím, že možnost „nahlédnout“ do provozu předních českých center umožní nejen získat praktické zkušenosti, ale také navázat nové osobní kontakty. Ty bývají často základem pro rozvoj dlouhodobější spolupráce a partnerství pracovišť, o jehož výhodnosti pro obě zúčastněné strany není pochyb. Nabídku kurzů budeme postupně zveřejňovat v roce 2017 na webových stránkách IPVZ – www.ipvz.cz
Vážené kolegyně, vážení kolegové, závěrem tohoto textu bych Vás rád osobně požádal o spolupráci při dalším rozvoji katedry chirurgie IPVZ. Budu vděčný za Vaše názory a připomínky, které můžete zasílat na můj e-mail: jaromir.simsa@ftn.cz.
Doc. MUDr. Jaromír Šimša, Ph.D.
Chirurgická klinika 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice
Vídeňská 800,
140 59 Praha 4 – Krč
e-mail: jaromir.simsa@ftn.cz
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2017 Číslo 4
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Hemangiomy jater – kdy indikovat invazivní léčbu?
- Léčba avulzních zlomenin v oblasti pánve a kyčle u dětí a dospívajících
- Solidní pseudopapilární tumor pankreatu
- Polymastia v neobvyklej lokalizácii počas gravidity