Přípustná rizika v chirurgii
Autoři:
M. Duda
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2013, roč. 92, č. 9, s. 516.
Kategorie:
Postgraduální vzdělávání
Jakákoliv lidská činnost je spojena s možností neúspěchu a vzniku komplikací. Stačí vzpomenout stará, po léta mezi lidmi tradovaná přísloví: „Jen kdo nic nedělá, nic nepokazí“, „Chybovati je lidské“. Stejně jako v jiných oblastech, ani v medicíně nelze neúspěchy a chyby při této složité práci nikdy zcela eliminovat.
Hodnocení kvality operační léčby není nic nového a chirurgové si sami v průběhu staletí vyvinuli kritéria hodnotící jejich vlastní práci. Patří mezi ně hodnocení operačních a pooperačních komplikací, úmrtnosti, počet reoperací, hodnocení spokojenosti nemocných s provedenou léčbou, délka přežívání u onkologických nemocných, počet recidiv a řada dalších kritérií. Nejvíce pozornosti je této problematice věnováno v onkochirurgii, ale obecně to platí pro veškerou chirurgickou péči. Všechny tyto údaje můžeme nalézt v publikacích starých třeba i více jak sto let a chirurgové je trvale sledují. Nikdy dříve však nebyl tlak veřejnosti požadující zlepšení kvality poskytované péče tak velký. V tomto ohledu vystupují do popředí některé nové faktory, jako jsou náklady léčby, nutnost komunikace s veřejností a tiskem, stoupající význam nových technologií, ale rozhodujícím faktorem zůstává vlastní profesionální snaha po zlepšování výsledku práce chirurga.
Hodnocení kvality chirurgické péče by dnes mělo být v popředí zájmu každého chirurga, odborných společností, nemocnic a nejrůznějších státních institucí. Chirurgové se nemohou zbavit povinnosti zveřejňovat výsledky své práce, je jen otázkou, jakou formou a v jakém rozsahu je to vhodné. Jedním z legitimních a osvědčených způsobů je publikování v odborné literatuře.
Odborný časopis České chirurgické společnosti Rozhledy v chirurgii slouží především ke zveřejňování výsledků práce českých chirurgů. Častým obsahem prací je i hodnocení morbidity, mortality a dlouhodobých výsledků různých operací. Z těchto publikací tak lze čerpat i informace k tématu přípustnosti rizik v chirurgii v našich podmínkách a srovnávat je s výsledky v zahraničí. Za poslední tři roky (ročník 2011, 2012 a 2013 do čísla 6) zde bylo publikováno celkem 334 odborných prací. Problematikou související s hodnocením komplikací a výsledků chirurgické práce se v různém rozsahu věnovalo 54 publikací (16,2 %). Problematice benigních onemocnění bylo věnováno 25 prací (2 souhrnná sdělení, 13 postraduálně zaměřených prací, 9 původních prací a 1 kazuistika). Maligním onemocněním bylo věnováno 29 prací (2 souhrnná sdělení, 5 postgraduálně zaměřených prací, 20 úvodních sdělení a 2 kazuistiky). Je tedy zjevné, že tomuto tématu náš časopis věnuje poměrně značnou pozornost.
Do tohoto čísla Rozhledů v chirurgii byly zařazeny práce, které o této problematice pojednávají jednak z obecného pohledu a dále pak na příkladech několika okruhů práce chirurgů.
Prof. MUDr. Miloslav Duda, DrSc.
II. chirurgická klinika FN a LFUP Olomouc
a Chirurgické oddělení nemocnice a KOC Nový Jičín
e-mail: miloslavduda@klikni.cz
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2013 Číslo 9
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Kouření a pooperační komplikace
- Rekurentný subareolárny non- puerperálny absces prsníka s fistuláciami ductus lactiferi (Zuskas disease)
- Raritná komplikácia po staplerovej hemoroidektómii
- Jaterní a plicní metastázy kolorektálního karcinomu – zkušenosti Chirurgické kliniky FN v Plzni