Zpráva o účasti na semináři – Weill Cornell Sympozium in Surgery (Salzburg 2009)
Autoři:
P. Lochman
Působiště autorů:
Chirurgická klinika FN a LF UK Hradec Králové, přednosta kliniky: prof. MUDr. A. Ferko, CSc.
; Katedra válečné chirurgie FVZ UO Hradec Králové, vedoucí katedry: doc. MUDr. L. Klein, CSc.
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2010, roč. 89, č. 4, s. 266.
Kategorie:
Zpráva
Ve dnech 29. 11.–4. 12. 2009 jsem měl možnost zúčastnit se mezinárodního chirurgického sympozia Weill Cornell Seminar in Surgery, který byl pořádán v rakouském Salzburgu. O tomto sympozium jsem se dozvěděl na webových stránkách Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, který je českým koordinátorem projektu Salzburg Medical Seminars International (semináře) a projektu postgraduálního vzdělávání, tzv. Medical Internship (stáže). Hlavními partnery a sponzory projektu jsou The American – Austrian Foundation (AAF) a Open Medical Institute (OMI) se sídly v New Yorku, Salzburgu a Vídni. Každý rok pořádají tyto organizace kolem 30 seminářů ve všech hlavních medicínských oborech. Seminář vždy trvá jeden týden a jako lektoři jsou zváni přední odborníci v daném oboru především z USA, ale i Rakouska. Domovskou stanicí je již několik let zámek Arenberg v Salzburgu, který byl ale v dubnu 2009 poničen požárem, a proto bylo pořádání seminářů dočasně přesunuto do hotelu Castellani. Opětovný návrat seminářů do reprezentativních prostor zámku je plánován na duben 2010 po ukončení nezbytných stavebních oprav.
Semináře a stáže ve vybraných rakouských nemocnicích, které jsou druhým stupněm tohoto vzdělávacího programu, jsou určeny především lékařům ze střední a východní Evropy, rozvojových zemí Afriky a Asie a zemí bývalého Sovětského svazu. Jejich cílem je předávat nejnovější poznatky z vybraného oboru formou přednášek, interaktivních kazuistik, případně i diskusí, které jsou skvělou možností nejen se dozvědět něco nového, ale také udělat si představu o úrovni a organizaci zdravotní péče v jiných zemích a v neposlední řadě zdokonalit svoje komunikační schopnosti v angličtině. Chirurgický seminář, kterého jsem se účastnil, byl veden 6 lektory z Weill Cornell Medical College a Presbyterián Hospital v New Yorku pod vedením prof. Michaela Liebermana. V průběhu 20 hodin přednášek jsme se dověděli novinky a aktuální stav prakticky ve všech oblastech všeobecné chirurgie – od léčby jaterních metastáz, nádorů celé zažívací trubice, nespecifických střevních zánětů přes benigní proktologii, bariatrii, léčbu karcinomu prsu až k endokrinochirurgii.
Velkou výhodou byla distribuce kopií přednášek v tištěné formě všem účastníkům semináře. Celý seminář byl zakončen testem, jehož otázky vycházely z přednesené problematiky. Všichni lektoři odvedli kvalitní práci nejen během přednášek, ale i o přestávkách mezi jednotlivými bloky, kdy byli ochotni s účastníky semináře trpělivě diskutovat a odpovídat na konkrétní dotazy z klinické praxe.
Z České republiky jsme se kurzu zúčastnili 2, mimo mě ještě kolega MUDr. Petr Bystřický z chirurgického oddělení nemocnice v Písku. Celkem bylo přítomno 30 účastníků z 26 zemí, především ze zemí bývalého Sovětského svazu, ale i z Mongolska či Súdánu. Závěrem je nutno zmínit, že veškeré náklady (ubytování, stravování, cestovní náhrady) jsou hrazeny pořadatelem a všichni lektoři přednášejí bez nároku na honorář. Účast mohu všem mladým kolegům – chirurgům vřele doporučit. Mimo důvody uvedené výše se jedná i o výbornou příležitost zopakovat si prakticky celou všeobecnou chirurgii např. před atestační zkouškou. Stačí si jen podat žádost a mít štěstí ve výběrovém řízení. Více informací lze získat na internetových stránkách Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (www.vdv.cz) nebo přímo na www.aaf-online.org.
MUDr. Petr
Lochman
Katedra
válečné chirurgie FVZ UO
a Chirurgická
klinika FN Hradec Králové
e-mail:
lochmpet@seznam.cz
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2010 Číslo 4
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Maligní ascites – možnost ovlivnění tvorby pomocí hypertermické peroperační chemoterapie (HIPEC)
- Mezenterická ischémia – neskoro rozpoznaná diagnóza, alebo zle liečené ochorenie?
- Dlouhodobé výsledky Longovy operace hemoroidů a análních prolapsů
- Vzácné tumory žlučníku a žlučových cest. Kazuistika