Fast track koncept v kolorektální chirurgii v podmínkách nemocnice okresního typu
Fast Track Concept in Colorectal Surgery in a Regional Hospital Setting
Introduction:
Fast Track Concept is a draft of shorter and less stressful preoperative set up of patient, considerate operation technique and painless recovery with early start of enteral alimentation.
Aim:
This work presents Fast Track Concept and its possibilities in colorectal surgery.
Results:
We have treated 108 patients with this method on our workplace from April 2005 till August 2007. All of them underwent mostly elective resection of colon.
Resume:
Fast Track Concept in colorectal surgery is according to our opinion easy practicable even in conditions of smaller hospital and we assume, as well as literature says, that it is a benefit for the patient.
Key words:
Fast Track Concept – early enteral alimentation – colorectal surgery
Autoři:
J. Holák
Působiště autorů:
Chirurgické oddělení nemocnice Strakonice, prim. : MUDr. J. Hlad
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2009, roč. 88, č. 9, s. 524-526.
Kategorie:
Monotematický speciál - Původní práce
Souhrn
Úvod:
Fast track koncept je koncept zkrácené a méně stresující přípravy pacienta na operaci,šetrné operační techniky a bezbolestného pooperačního průběhu s časným nástupem enterální výživy
Cíl:
Cílem této práce je prezentovat fast track koncept a možnost jeho využití v kolorektální chirurgii.
Výsledky:
Na našem oddělení jsme od dubna 2005 do srpna 2007 ošetřili touto metodou 108 pacientů, kteří u nás podstoupili převážně elektivní resekce tlustého střeva.
Závěr:
Fast track koncept v kolorektální chirurgii je, podle našeho názoru, dobře proveditelný i v podmínkách chirurgického oddělení nemocnice nižšího typu a podle dosažených výsledků se domníváme, ve shodě s literaturou, že je přínosem pro pacienta.
Klíčová slova:
Fast track koncept – časná enterální výživa – kolorektální chirurgie
ÚVOD
Fast track koncept představuje model perioperační péče u nemocných po náročných operacích (v našem článku po kolorektálních resekcích), kdy se přechází na enterální výživu záhy po operaci [1, 3]. Tento přístup umožňuje snížit počet obecných pooperačních komplikací [6, 7, 8] a urychluje návrat pacienta do předoperační formy. Na specifické komplikace typu stehové píštěle by neměl mít tento koncept vliv [6, 7]. Dalším efektem je, podle literatury [1, 4, 5], zkrácení doby hospitalizace až o polovinu. Základem fast track konceptu jsou poznatky, které se potvrdily v mnoha studiích jako „evidence base medicine“, založené na důkazech [1].
DOPORUČENÝ PRŮBĚH FAST TRACK KONCEPTU [1, 5]
Již při stanovení diagnózy a plánování operace je pacient podrobně informován o průběhu předoperační přípravy, vlastní operace a pooperační péče. Tato plná informovanost je velmi důležitá vzhledem k tomu, že se pacient na fast track konceptu aktivně podílí a že některé postupy (například časná pooperační mobilizace) mohou být pro pacienta i nepříjemné. Bez aktivní spolupráce pacienta není možné tento postup uplatnit.
Základní principy
Předoperačně: vysvětlení pre-, peri- a pooperačního průběhu pacientovi, příprava střeva, hrudní peridurální anestezie
Perioperačně: pokud možno příčné laparotomie nebo laparoskopický přístup, zavedení suprapubického katétru.
Pooperačně: podle stavu pacienta přeložení na standardní lůžko již první večer po operaci, u rizikových pacientů následující ráno. Omezení pooperačních infuzí na množství 500 ml. Kontinuální peridurální analgezie. Vyvarovat se podání opiátu (mohl by zpozdit nástup peristaltiky). Podání čaje, jogurtu a enterální výživy v den operace. Cca 5 hodin po operaci mobilizace z lůžka na křeslo, krátká procházka, dechová rehabilitace.
- 1. pooperační den: peridurální katétr (PDK), infuze s prokinetiky, základní nemocniční dieta, mobilizace na 8 hodin denně, odstranění drénu.
- 2. pooperační den: PDK, další mobilizace, prokinetika perorálně, analgetika perorálně, základní nemocniční dieta.
- 3.–4. pooperační den: odstranění PDK, na lůžko jen ráno, v poledne a večer, perorálně analgetika, základní nemocniční dieta.
- 4.–5. pooperační den: po nácviku močového měchýře odstranění suprapubického katétru.
- 5.–8. pooperační den: pohovor s pacientem, informace o histologickém nálezu, eventuálně další léčbě, rozhovor s dietní sestrou, odstranění stehů, dimise.
Předoperačně „single shot“ antibiotická profylaxe.
CÍL
Cílem fast track konceptu je dostat pacienta co nejdříve po operaci do předoperační formy a snížit četnost obecných komplikací (kardiovaskulárních, plicních, uropoetického aparátu). Obzvláště důležité je to u pacientů s DM, hypertenzí a dalšími přidruženými interními chorobami. Podle literatury se obecné komplikace objeví až u jedné třetiny pacientů po resekci střeva [4]. Jako vedlejší efekt se jeví zkrácení doby hospitalizace (některé kliniky uvádějí až na 3 dny [3, 5], v našem souboru to bylo průměrně 7 dní). Počet lokálních komplikací se u fast track konceptu nemění [7, 8, 9, 10].
SOUBOR PACIENTŮ
Na našem oddělení je praktikována fast track metoda u pacientů po kolorektálních resekcích od dubna 2005. Do našeho souboru jsme zahrnuli 108 pacientů s různými typy kolorektálních resekci. Jednalo se převážně o elektivní operace.
VÝSLEDKY
Retrospektivně byl zhodnocen soubor 108 pacientů ošetřených na našem oddělení podle fast track konceptu. Bylo provedeno 82 laparoskopických resekci a 26 resekcí cestou laparotomie. Nejčastějšími laparoskopickými operacemi jsou resekce rektosigmatu a nízké resekce rekta pro benigní či maligní onemocnění.
Ačkoliv se jedná o poměrně malý soubor pacientů, můžeme říci, že počet obecných komplikací v tomto souboru byl nižší, než se udává v literatuře. Marusch a kol. [7] udává po 2239 resekcích kolon na německých klinikách v r. 2001 četnost těchto komplikací 27 %. Po laparoskopických resekcích byl počet těchto komplikací nižší – 10,9 %. Naše komplikace jsou v tabulce 2. Počet lokálních komplikací byl v našem souboru u 16 % pacientů, tj. nižší než ve velkých souborech kolonresekcí cestou laparotomie [7, 8] a mírně vyšší než u čistě laparoskopických resekcí (14,5 %) [6]. V naší práci se jedná o smíšený soubor. Ačkoliv existují centra, která udávají insuficienci anastomózy po kolorektálních resekcích u méně než 0,5 % pacientů, v multicentrických studiích se udává po operacích cestou laparotomie v 3,7 % a po laparoskopických v 2,5 % případů [6, 7, 8]. Naopak někteří autoři udávají počet insuficienci v 11 % případů [10]. Počet insuficienci v našem souboru je cca 8 %.
DISKUSE
Za důležité body považujeme hrudní peridurální anestezii, optimalizaci léčby bolesti, forsírovanou mobilizaci pacienta již v den operace, časnou perorální dietu již v den operace. Řada z těchto faktorů je nyní kontroverzně diskutována (např. PDK). Jedná se o metodu, kde je nutná úzká spolupráce chirurga s anesteziologem, ošetřujícím personálem chirurgického oddělení a především s pacientem samotným.
Na základě dobrých zkušeností s fast track konceptem v elektivní kolorektální chirurgii jsme jej později využili i u pacientů operovaných akutně.
ZÁVĚR
Na základě uvedených výsledků považujeme fast track za léčebný koncept dobře využitelný i na chirurgických odděleních nemocnic okresního typu.
Hlavním cílem této metody je snížení počtu obecných komplikací kolorektálních resekcí a dřívější návrat pacienta do předoperační formy.
MUDr. Josef Holák
Chirurgické oddělení nemocnice Strakonice
Radomyšlská 336
386 01 Strakonice
Zdroje
1. Schwenk, W., Raue, W., Haase, O., Junghans, T., Muller, J.M. Fast-track-kolonchirurgie. Chirurg, 2004, č. 5, s. 508–514.
2. Bardram, L., Funch Jensen, P., Jensen, P., Crawford, M. E., Kehlet, H. Recovery after laparoscopic colonic surgery with epidural analgesia and early oral nutrition and mobilisation. Lancet, 1995, 345, s. 763–764.
3. Bardram, L., Funch Jensen, P., Kehlet, H. Rapid rehabilitation in elderly patients after laparoscopic colonic resektion. Br. J. Surg., 2000, 87, s. 1540–1545.
4. Basse, L. ,Billesbolle, P., Kehlet, H. Early recovery after abdominal rectopexy with multimodal rehabilitation. Dis. Colon Rectum, 2002, 45, s. 195–199.
5. Kehlet, H., Morgensen, T. Hospital stay of 2 days after open sigmoidectomy with a multimodal rehabilitation programme. Br. J. Surg., 1999, 86, s. 227–230.
6. Marusch, F., Gastinger, I., Schneider, C., et al. Laparoscopic Colorectal Surgery Study Group.Experience as a factor influencing the indications for laparoscopic colorectal surgery and the results. Surg. Endosc., 2001, 15, s. 116–120.
7. Marusch, F., Koch, A., Schmidt, U., et al. Prospektive Multizenterstudien Kolon/Rektumkarzinome als flachendeckende chirurgische Qualitatssicherung. Chirurg, 2002, 73, s. 138–146.
8. Marusch, F., Koch, A., Schimdt, U., et al. Effect of caseload on the short-term outcome of colon surgery: results of a multicenter study. Int. Colorectal Dis., 2001, 16, s. 362–369.
9. Staib, L., Link, K. H., Blatz, A., Berger, H. G. Surgery of colorectal cancersurgical morbidity and five-and ten-years results in 2400 patients-monoinstitucional experience. World J. Surg., 2002, 26, s. 59–66.
10. Motyčka, P., Doležal, B., Ferko, A., Šubrt, Z. Insuficience anastomóz u resekcí sigmoidea a rekta. Retrospektivní studie na chirurgické klinice v Hradci Králové. Rozhl. Chir, 2007, roč. 86, č. 1, s. 17–23.
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2009 Číslo 9
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Kompresivní syndromy n. suprascapularis – zkušenosti s chirurgickou léčbou
- Fast track ve střevní chirurgii, aktuální přehled
- Cizí tělesa – méně obvyklá příčina poranění zažívacího traktu
- Laparoskopická adrenalektomie