REHABILITAČNÍ A REŽIMOVÉ VEDENÍ PACIENTŮPO NÁHRADĚ KRČNÍ MEZIOBRATLOVÉPLOTÉNKY A INTERVERTEBRÁLNÍ DÉZE
Rehabilitation and Aftereare ofthe Patient after Cervical Disc Replacement and IntervertebralFusion
Increasing number of cervical spine procedures highlights a question of proper aftercare andpostoperative rehabilitation. However, the evidence justifying any physiotherapeutical programfollowing the anterior cervical discectomy and fusion is in fact very weak. The authors suggest thatthorough postoperative rehabilitation is advisable to help patients resume daily activities and toprevent acceleration of degenerative changes in adjacent segments.The aim of rehabilitation is a restoration of postural stability in cervical spine region.The programmeconsists of nuchal muscles isometric strengthening and training of those dysfuntive muscles thatparticipate at the pathologic motion stereotype. All the excersices are performed in active sittingposition with increased intensity. Very important part of the rehabilitation is, of course, patient’smotivation.However the rigid cervical collar has been a great addition to the successful management of cervicalspine after the anterior cervical fusion in the past, contemporary methods of internal stabilizationexclude its use.As its prolonged wearmay cause muscle atrophy and cervical spine sagital ballancederangement, authors would go as far as to say that its excessive use may be even deleterious.
Key words:
anterior cervical fusion, internal fixation, bracing, postoperative rehabilitation
Autoři:
P. Barsa; H. Pešánová 1; P. Suchomel
Působiště autorů:
Neurochirurgické oddělení, Krajská nemocnice Liberec, přednosta MUDr. P. Suchomel 1Rehabilitační oddělení, Krajská nemocnice Liberec, primář MUDr. L. Kučera
Vyšlo v časopise:
Rehabil. fyz. Lék., , 2004, No. 3, pp. 122-127.
Kategorie:
Články
Souhrn
Narůstající operativa krční páteře vyzdvihuje nezanedbatelnou otázku pooperačních režimovýchopatření a rehabilitačního programu. I přesto, že důkazy podporující některý z fyzioterapeutickýchpostupů jsou sporé, autoři jsou přesvědčeni, že řádná rehabilitace napomůže časnějšímu návratupacienta k jeho běžným aktivitám a v budoucnu předejde akceleraci degenerativních změn v přilehlýchpohybových segmentech.Cílem rehabilitace je obnovení posturální stability v oblasti krční páteře. Rehabilitační programobsahuje izometrické posilování šíjového svalstva a cvičení svalů, jejichž dysfunkce participuje napatologickém pohybovém stereotypu.Všechna cvičení jsou prováděna v aktivním sedu se vzrůstajícíintenzitou. Samozřejmostí je také motivace operantů.Užití tvrdého krčního límce bylo v minulosti jistě v pooperačním vedení pacienta přínosem, avšakmetody vnitřní stabilizace pohybového segmentu jeho užití nevyžadují. Vzhledem k tomu, že dlouhodobějšíužívání může způsobovat vznik svalové atrofie a poruchu sagitálního uspořádání krčnípáteře, lze jeho prolongované nošení považovat za škodlivé.
Klíčová slova:
přední krční fúze, vnitřní stabilizace, užívání ortézy, pooperační rehabilitace
Štítky
Fyzioterapie Rehabilitační a fyzikální medicína Tělovýchovné lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Rehabilitace a fyzikální lékařství
2004 Číslo 3
- Parkinsonova nemoc – stanovení diagnózy neurologem
- Fyzioterapie u pacientů s Parkinsonovou nemocí
- Poruchy řeči a polykání u pacientů s Parkinsonovou nemocí
- MUDr. Jana Horáková: Remise již dosahujeme u více než 80 % pacientů s myastenií
- STADA přináší do Česka inovativní lék pro léčbu pokročilé Parkinsonovy nemoci
Nejčtenější v tomto čísle
- PROGRESIVNÍ DYNAMICKÁ STABILIZACEBEDERNÍ PÁTEŘE
- PUSHER SYNDROMNEUROFYZIOLOGICKÝ PODKLAD, SYMPTOMY,TERAPIE
- MĚKKÉ STRUKTURY KOLENNÍHO KLOUBUA PORUCHY MOTORICKÉ KONTROLY
- REHABILITACE PACIENTŮ S VERTIGEM:HODNOCENÍ VESTIBULÁRNÍHO HABITUAČNÍHOTRÉNINKU