Velký úklid mozku při spánku pomáhá v prevenci Alzheimerovy nemoci
Autoři:
K. Nešpor
Působiště autorů:
Psychiatrická léčebna Bohnice, Praha
; Ředitel: MUDr. Martin Hollý
; Odděleni léčby závislostí – muži
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2020; 100(1): 39
Kategorie:
Aktuality/historie
Mozkomíšní mok
Nedostatek spánku zvyšuje riziko Alzheimerovy nemoci a lidé s tímto onemocněním mají často problémy se spánkem. Naskýtá se otázka proč. Tým vědců z Bostonu zjišťoval, co se děje během spánku s mozkomíšním mokem. Zjistili, že během hlubokého NREM spánku dochází přibližně každých 20 sekund ke zvýšení objemu cirkulujícího mozkomíšního moku. Tomu předcházejí pomalé elektrické vlny. Během doby, kdy dochází ke zvýšenému průtoku mozkomíšního moku, klesá prokrvení mozku. To zvětšuje prostor pro mozkomíšní mok a usnadňuje vyplavování odpadních produktů včetně těch, které zvyšují riziko Alzheimerovy nemoci (1).
Některé tipy pro zdravý spánek
Léky, které se při poruchách spánku běžné používají, jsou většinou návykové. Dost často dochází k tomu, že je závislý pacient užívá i během dne. Relativně bezpečný je melatonin, ale i ten může mít vedlejší účinky.
Fialová hodina je hodina před spaním. V té době je lépe se věnovat klidným a příjemným záležitostem. Vhodné jsou např. klidný rozhovor, uklidňující kniha nebo příjemná a melodická hudba.
Relaxační techniky. Nahrávka relaxační techniky speciálně vytvořené pro zdravé usínání je volně na webu drnespor.eu (2).
Kofein. Zvlášť silně působí budivé látky v nápojích na děti. Kdo má poruchy spánku, neměl by po 17. hodině přijímat nic, co obsahuje kofein. Kofein má totiž dlouhý biologický poločas, v plazmě je to 3–7 hodin. Některé léky, včetně orální kontraceptiv, mohou navíc biologický poločas podstatně prodloužit.
Pozor na jídlo. Kdo nemá vážný důvod, neměl by jíst nejméně 2–3 hodiny před spaním.
Životní styl. Přes den je lépe nespat, leda by vznikl spánkový dluh po práci v noci. Zvláště ti, kdo pracují duševně, by si měli najít čas na jógu, cvičení, běh, procházku atd.
Tma. Pro zdravý spánek je nejvhodnější naprostá tma, proto se vyplatí si pořídit do ložnice kvalitní zatemnění.
Možné chyby a problémy. Není správné se do spánku nutit, v noci pouštět televizi nebo počítač a kouřit. Daleko vhodnější je při nočním probuzení praktikovat vhodnou relaxační nebo meditační techniku.
Noční práce. Lidé, kteří pracují v noci, jsou v náročné situaci a poruchy spánku u nich bývají častější. Měli by proto tím více dbát na zdravý způsob života, vyhýbat se alkoholu a návykovým lékům a naučit se relaxovat.
Růžová hodina. Je to hodina mezi vstáváním a odchodem do práce. Dostatečná časová rezerva umožní si lehce zacvičit, v klidu se nasnídat a připravit si vše potřebné.
ADRESA PRO KORESPONDENCI:
MUDr. Karel Nešpor, CSc.
Mužské oddělení léčby závislostí
Psychiatrická nemocnice BohniceÚstavní 91, 181 02 Praha 8
e-mail: drnespor@gmail.com
Zdroje
1. Fultz NE, Bonmassar G, Setsompop K, et al. Coupled electrophysiological, hemodynamic, and cerebrospinal fluid oscillations in human sleep. Science 2019; 366(6465): 628–631.
2. Nešpor K. Relaxace (jóga nidra) pro zdravý spánek, 2019 [online]. Dostupné z: http://drnespor.eu/YN17SpV3.mp3 [cit. 2019-11.05].
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2020 Číslo 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Souhrn doporučení pro očkování nedonošených novorozenců
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
Nejčtenější v tomto čísle
- Pacienti s omezenou svéprávností v ordinacích praktických lékařů: novinky v české legislativě
- Využití krytí s obsahem medu v léčbě nehojících se ran u seniorů
- Syndróm vénovej panvovej kongescie v klinickej praxi z pohľadu angiológa*
- Terapie hypercholesterolemie inhibitory PCSK9