Proč má být robotická chirurgie nadstandard?
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2011; 91(11): 690
Kategorie:
Aktuality/zprávy/recenze
PRAHA: Robotická chirurgie patří v současné době celosvětově k progresivním trendům moderní medicíny a její rozšíření v posledních letech zaznamenává obrovský rozvoj. Ačkoliv slaví úspěchy již šest let také v České republice, má být podle nového návrhu MZ zařazena na seznam nadstandardních zdravotnických výkonů.
Kdo bude moci zaplatit 100 000 Kč, i když bude vědět, že je pro něj v daný moment takový typ operace nejlepší? V čem vůbec spočívají výhody roboticky asistované chirurgie?
Médii se hemží různé dezinterpretace typu, že jedinou výhodou operace robotem je menší jizva.
„Základním principem operačního robota daVinci je opravdu minimálně invazivní přístup, a to z drobných řezů, či přirozenými otvory bez rozsáhlejšího poranění tělesného povrchu. Nicméně mezi jeho hlavní přednosti patří zejména konstrukce nástrojů, které mají na rozdíl od běžných laparoskopických nástrojů unikátní kloubový systém napodobující pohyby zápěstí. Díky tomu mají nástroje mnohem větší funkční rozsah a umožňují optimální přístup, zejména při manipulaci v omezeném prostoru,“ prohlásil doc. MUDr. Vladimír Študent PhD., předseda České společnosti robotické chirurgie.
Operatér vede tyto nástroje pomocí ovládací jednotky, umožňující 3D sledování operačního pole. Chirurg vykonává zcela přirozené pohyby prostřednictvím speciálních joysticků, které imitují držení chirurgických nástrojů. Ty přesně kopírují pohyb rukou operatéra.
Trojrozměrná prostorová vizualizace operačního pole spolu s bezpečnostním jištěním a možností volby rozsahu pohybů představují významné zvýšení komfortu operatéra během operace, což v praxi znamená snížení únavy lékaře. Všechny tyto skutečnosti se odrážejí ve zvýšení bezpečnosti a efektivity pro pacienta. Celkovým výsledkem robotického zákroku je pro pacienta
- lepší hojení,
- kratší rekonvalescence,
- rychlejší návrat k aktivitám běžného života.
Pro společnost to představuje významný ekonomický aspekt díky snížení trvání pracovní neschopnosti.
Robotické systémy se dnes úspěšně využívají v řadě chirurgických oborů, např. ve
- všeobecné chirurgii,
- urologii,
- gynekologii,
- cévní chirurgii,
- kardiochirurgii,
- ORL.
Toto multidisciplinární použití v nemocnicích (Centrech robotické chirurgie) umožňuje optimalizaci a efektivní koncentrované využití systémů v průběhu celého pracovního týdne.
V současné době je robotická chirurgie využívána a dále rozvíjena v rámci ČR v sedmi robotických centrech na osmi operačních systémech daVinci (Intuitive Surgical). Robotické systémy byly instalovány v letech 2005–2009 (první v Nemocnici na Homolce), a během necelých šesti let bylo provedeno více než 4 300 robotických operací (Ústřední vojenská nemocnice a Nemocnici sv. Zdislavy letos uskutečnily svůj 1 000. robotický výkon).
Operační spektrum odpovídalo celosvětově uznávaným indikačním kritériím v jednotlivých oborech. Se stoupajícími znalostmi operatérů se v jednotlivých oborech přesouvají operační výkony k zákrokům vyššího stupně obtížnosti. Přesto je počet výkonů a rozsah operačního spektra stále výrazně nižší než v zemích se srovnatelným počtem robotických center, což představuje dosud nevyužitý potenciál k vyššímu uplatnění této vyspělé technologie ve prospěch našich pacientů.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2011 Číslo 11
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
Nejčtenější v tomto čísle
- Kalprotektin ve stolici
- Probiotika z pohledu praktického lékaře – klinické indikace pro podání probiotik, výsledky dotazníkového šetření mezi praktickými lékaři
- Diagnostika pľúcnej tromboembólie – úskalia CT angiografie
- Aktinická keratóza: poznatky o biologickom správaní a klinicko-patologických aspektoch ochorenia z pohľadu bioptika