Ohroženi jsou zejména pacienti
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2008; 88(6): 373
Kategorie:
Aktuality/zprávy/recenze
ČAAF: Státní ústav pro kontrolu léčiv vyhlásil dne 10. června 2008 začátek postupného snižování úhrad léčivých přípravků podle tzv. vnějšího referenčního systému. Pro pacienty to znamená, že příspěvek z veřejného zdravotního pojištění na léčbu se sníží na úroveň nejnižší ceny srovnatelných přípravků ve všech zemích EU, včetně jejích nových členů.
Jaké budou dopady na farmaceutický trh?
Dlouhodobá finanční udržitelnost systému se přesune na pacienty a výrobce. Pacient si bude připlácet. Pokud se v důsledku vyšší spoluúčasti nebude léčit, tak v budoucnu může zatížit systém nákladnou léčbou, která bude následkem neléčených onemocnění zejména v primární péči – vysoký tlak, vysoký cholesterol, cukrovka II. typu. Firmy, které tlak na nivelizaci cen nevydrží, opustí český trh a může dojít k omezení nabídky léčivých prostředků. V obou případech bude ohrožen zejména pacient – jeho zdraví a dostupnost adekvátní zdravotní péče.
Ředitel ČAFF Lumír H. Kroček k tomu dodává:
„Dochází k silnému narušení rovnováhy generického principu v systému poskytování zdravotní péče, tj. nutnosti poskytování kvalitní péče co nejširším skupinám obyvatel. Odvozovat úhradu od nejnižší ceny v Evropské unii je pro farmaceutický průmysl likvidační, což se ale dotkne zejména pacientů. Nízké úhrady povedou k omezení trhu, snížení dostupnosti zdravotní péče ve fázi, kdy je ještě relativně levná, a k následné explozi nákladů na léčbu zanedbané prevence onemocnění srdce, cév a metabolismu.“
V dohledné době bude tedy systém řešit následky – léčit spíše závažná nebo spíše častá onemocnění? Vzhledem k omezeným zdrojům bude potřeba učinit rozhodnutí a největší oběť bude muset přinést zejména pacient.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2008 Číslo 6
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
Nejčtenější v tomto čísle
- Klinické příznaky zhoubných nádorových onemocnění
- Zácpa a praktický lékař – fakta a mýty
- Poúrazové degenerativní změny zápěstního kloubu „SLAC (SNAC) wrist“
- Chylotorax a pseudochylotorax: diferenciální diagnostika a současné terapeutické možnosti