Draci a Dračice na Vltavě 11. ročník Pražského festivalu dračích lodí.
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2008; 88(6): 367
Kategorie:
Aktuality/zprávy/recenze
Již pojedenácté se letos rozezněly bubny dračích lodí na řece Vltavě. Pořadatel akce – Česká asociace dračích lodí (ČADL), tým sportovců, kteří se zúčastňují národních a mezinárodních soutěží dračích lodí, a jeho partner, nezisková organizace „Dračice, o.s.“ – 1. český tým dračích lodí onkologických pacientek, uspořádaly na Císařské louce dne 21. 6. 2008 již 11. ročník Pražského festivalu dračích lodí.
Více než 2 tisíce let stará tradice pádlování na dračích lodích pochází ze starověké Číny. Lodě odvozené od boha vod – draka, jsou 12,5 metrů dlouhé a pojmou dvacet pádlujících; deset nalevo a stejný počet napravo. Na konečných dvaadvacet členů posádky je pak doplní kormidelník stojící na zádi, a bubeník, sedící na vysoké stolici vpředu, který údery do koženého bubnu udává rytmus pádlování. Přídě a zádě lodí zdobí vyřezávaná dračí hlava a ocas.
Tento tradiční sportovně kulturní podnik měl v Praze svou premiéru v roce 1998. Od té doby se zde pravidelně představují domácí i zahraniční sportovní špičky jak v mužské, tak ženské kategorii.
Dragonboating je celosvětově uznávaný týmový sport na vodě, kde posádka lodi žije myšlenkou, že jako jeden tým dokážou mnohem víc než jednotlivec, že společný výkon nebo úspěch znamená společnou radost a oslavu.
Toto motto inspirovalo mnohé zahraniční pacientské organizace k tomu, aby sestavily svůj vlastní tým a zapojily se tak do boje proti rakovině prsu. První posádka dračí lodě složená z žen, které prodělaly rakovinu prsu, vyplula díky iniciativě sportovního lékaře a fyzioterapeuta Donalda McKenzie v únoru 1996 v kanadské Britské Kolumbii.
Dr. McKenzie zkoumal vliv opakujícího se pohybu pádlujících žen na jejich organismus a díky tomu vyvrátil do té doby všeobecně přijímaný názor, že ženy, které prodělaly léčbu rakoviny prsu, by neměly provádět cviky zapojující horní část těla, protože by to mohlo způsobit lymfatický edém a poškodit tkáň. Ve své studii naopak prokázal, že tato forma cvičení nejenže lymfedém nezpůsobuje, ale naopak napomáhá otok zmenšit, snižuje zjizvení a obnovuje svalovou hmotnost.
„Růžové posádky“ klasické sportovní týmy doprovázejí a přiměřených sportovních aktivit se zúčastňují symbolicky při závodech onkologických pacientek na krátkých tratích nebo při emotivních ceremoniálech – sypáním květů do vody jako vzpomínku na ženy, pro které boj s rakovinou neskončil vítězstvím.
Letos veřejně vystoupil a celému světu se představil 1. český tým dračích lodí onkologických pacientek s názvem „Dračice, o.s.“. Díky spolupráci s ČADL se v Praze na Vltavě setkaly již tradičně týmy sportovní, a historicky poprvé i onkologické posádky z celého světa.
Cílem setkání „růžových posádek“ je zdůraznění významu prevence, upozornění na výrazný zdravotní a psychický přínos pro onkologické pacientky, zařazení se do mezinárodní federace dračích lodí onkologických pacientek a aktivních účastníků v boji proti rakovině prsu i šíření divácky velice atraktivního sportu.
Iva Rašková
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2008 Číslo 6
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Souhrn doporučení pro očkování nedonošených novorozenců
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
Nejčtenější v tomto čísle
- Klinické příznaky zhoubných nádorových onemocnění
- Zácpa a praktický lékař – fakta a mýty
- Poúrazové degenerativní změny zápěstního kloubu „SLAC (SNAC) wrist“
- Chylotorax a pseudochylotorax: diferenciální diagnostika a současné terapeutické možnosti