Každý pátý případ „diabetické nohy“ končí amputací!
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2008; 88(4): 244
Kategorie:
Aktuality/zprávy
Praha: Diabetem trpí v současné době zhruba 7 % populace České republiky, a počty nemocných se ročně zvyšují o několik desítek tisíc. Během každých 15ti let se počet diabetiků téměř zdvojnásobí. Zatímco v roce 1975 bylo evidováno 234 000 pacientů, v roce 2005 jich už bylo už 739 tisíc. Nebude trvat dlouho a cukrovka se stane problémem každého desátého občana ČR.
Masivní nárůst onemocnění, zejména diabetu 2. typu, se připisuje nezdravému stylu života, stárnutí populace, špatným stravovacím návykům, nedostatku pohybu a s tím souvisejícím zvyšujícím se výskytem obezity. Cukrovku už nelze v současné době považovat pouze za nemoc stáří, protože postihuje stále mladší osoby. Alarmující je, že zhruba třetina postižených není diagnostikována. Při tom v průběhu onemocnění cukrovkou vznikají komplikace, jako je postižení očí, ledvin, nervů, srdce a cév, které může komplexní léčba oddálit.
Mezi nejvážnější komplikace patří ischémie dolní končetiny, tj. porucha prokrvení, která se podílí na vzniku syndromu „diabetické nohy“. Při něm zároveň dochází k poruchám nervového čití, tzv. neuropatii, a řídnutí kostí. Díky této kombinaci necítí diabetici bolest, která je prvním varovným signálem vážné poruchy prokrvení. Přichází proto k lékaři často již pokročilým stadiem nemoci, nehojícími se defekty tkání, či dokonce s odum-řelými prsty.
Každým rokem postihne „diabetická noha“ přes 41 tisíc diabetiků, tj. 5 % nemocných. Za tuto komplikaci zaplatí každoročně 8 tisíc ročně amputací.
„Jedním ze základních předpokladů léčby je co nejrozsáhlejší obnovení průtoku krve končetinou,“ řekl doc. Jan Peregrin ze Základny radiodiagnostiky a intervenční radiologie IKEM. „Pomocí chirurgického bypassu je to z diagnostického hlediska možné pouze u limitovaného počtu nemocných. Proto na našem pracovišti provádíme zprůchodnění zúžených či uzavřených bércových tepen pomocí intervenční radiologie. Zákroky zvané angioplastiky spočívají v roztahování neprůchodných cév speciálním balónkovým katétrem. Provádíme více než 300 těchto zákroků ročně s úspěšností záchrany končetiny 83 %.“
Z důvodu nedostatečného krytí nákladů ze strany zdravotních pojišťoven se Intervenční radiologické zákroky na končetinách postižených syndromem „diabetické nohy“ ve většině nemocnic standardně neprovádějí, nebo jen v omezeném počtu, protože zdravotní pojišťovny nehradí plně náklady na jejich provedení. Nejlepším způsobem, jak tento syndrom léčit zůstává i nadále prevence.
Všichni nemocní s diabetem by měli být nejméně jednou ročně vyšetřeni diabetologem nebo praktickým lékařem. Lékař nohy prohlédne, posoudí cévní zásobení a citlivost končetin. Protože vyvolávající příčinou vředu na noze bývají drobná poranění, měl by se nemocný poradit o vhodné obuvi, hygieně, preventivním ošetřování drobných změn na kůži a nehtech. Pacienti, u kterých lékař při vyšetření cév a nervů zjistí vysoké riziko, nebo již byli pro syndrom diabetické nohy léčeni, by měli být pravidelně sledováni v podiatrických ambulancích. Základem prevence je samozřejmě léčba vysokého cukru, krevního tlaku a tuků v krvi, ale také zákaz kouření.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2008 Číslo 4
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
Nejčtenější v tomto čísle
- Sarkoidóza – systémová nemoc. Co je nového?
- Mimostřevní projevy při celiakii
- Třírovinná zlomenina distální tibie u dětí
- Letální abscedující pneumonie vyvolaná kmenem Staphylococcus aureus oxacilin rezistentním s produkcí Pantonova-Valentinova leukocidinu