Pražané jsou ochotni si u praktického lékaře více připlatit
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2008; 88(12): 738
Kategorie:
Aktuality/zprávy/recenze
PRAHA: Z exkluzivního výzkumu, který agentura Výzkumy Soukup zpracovala pro internetový server lekari-online.cz, vyplynulo, že Pražané jsou podstatně ochotnější si za objednání na konkrétní hodinu připlatit než obyvatelé ostatních regionů ČR.
„V Praze pacienty v této souvislosti pravděpodobně trápí problém delších čekacích dob na ošetření u praktického lékaře, nebo vyšší potřeba být u lékaře dříve ošetřen,“ uvedl Pavel Hilbert, zástupce internetového portálu lekari-online.cz.
Výzkum ukázal, že pražské pacienty zřejmě čekání u praktického lékaře trápí více než pacienty v Čechách nebo na Moravě.
„Celých 35 procent pražských pacientů by bylo ochotno si u lékaře připlatit za objednání na konkrétní hodinu,“ podotkl Pavel Hilbert. Oproti tomu v Čechách, respektive mimo Prahu, je takových pacientů pouze 19 procent a na Moravě dokonce jen 14 procent.
Nejvíce pacientů, a to celých 40 procent, je ochotno připlatit si do 30 Kč.
„Průzkum také ukázal, že ti pacienti, kteří jsou ochotni si připlatit, v průměru udávají částku 55 korun,“ dodal Pavel Hilbert. Podrobnější analýza odhalila, že obyvatelé Prahy jsou ochotni připlácet vyšší částkou – v průměru 63 Kč, na rozdíl od obyvatelů ostatních regionů Čech – v průměru 58 Kč a Moravy – 41 Kč.
Celých 23 procent zaměstnaných pacientů je ochotno si připlatit za objednání na konkrétní hodinu a ukazuje se, že zaměstnance zřejmě čekání u lékaře docela trápí.
„Je na zváženou, zda těmto zaměstnaným pacientům nenabídnout v některých dnech tzv. vyhrazenou ordinační dobu například v čase do 8.30, kdy by měli objednaní přednost před ostatními,“ navrhl Pavel Hilbert.
Dle vyjádření Pavla Hilberta chce internetový portál lekari-online.cz na základně tohoto průzkumu v budoucnu pacientům zprostředkovat relevantní informace o praktických lékařích.
„Praktického lékaře si nevybíráme pouze pro jednorázový zákrok, ale pravděpodobně ho budeme opakovaně navštěvovat. Proto hodláme poskytnout pacientům co možná nejvíce informací, na jejichž základě se budou moci kvalifikovaně rozhodnout,“ řekl Pavel Hilbert.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2008 Číslo 12
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Souhrn doporučení pro očkování nedonošených novorozenců
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
Nejčtenější v tomto čísle
- Perkutánní endoskopická gastrostomie – zkušenosti Centra pro PEG v letech 2002–2008
- Idiopatická trombocytopenická purpura
- Současné způsoby osteosyntézy dětských zlomenin
- Volvulus sigmoidea – netypické onemocnění v dětském věku