Nejistota jako součást všeobecné praxe
Uncertainty as a component of general practice
Background:
Dealing with uncertainty and doubts is common in every day decision making processes in general practice. General practitioners encounter a vast range of problems presenting themselves in undifferentiated way. For many of these problems there are often no straight answers, no clear diagnoses and no obvious treatment; the application of guidelines and evidence based medicine is difficult.
Aim and methods:
The aim of this paper is to describe uncertainty as a component of general practice and to search for strategies to help deal with or to minimize uncertainty. A comprehensive review of the literature on uncertainty was used to prepare a focus group comprised of general practitioners. Participants produced their own solutions based upon personal experience of dealing with uncertainty. The discussion was monitored and then the outcomes were elaborated and distributed to participants for feedback.
Results:
Czech general practitioners agreed on uncertainty as a normal part of general practice. Agood doctor-patient relationship, sufficient consultation time, good communication skills and a trusting atmosphere are vital. Both external evidence (EBM, risk calculation) and internal evidence (patient’s opinion, doctor’s findings) must be assessed and respected. Peer group discussions with colleagues and specialists are another recommended option. The ability to cope with uncertainty is an essential requirement for the successful general practitioner. A failure to cope with uncertainty leads to unnecessary investigations, referrals, and to increased risk of burn-out syndrome.
Key words:
uncertainty, general practitioner, evidence-based medicine, primary care.
Autoři:
B. Seifert; J. Vojtíšková; R. Honzák
Působiště autorů:
Přednosta: MUDr. Bohumil Seifert, Ph. D.
; Ústav všeobecného lékařství 1. lékařské fakulty UK v Praze
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2007; 87(6): 343-346
Kategorie:
Z různých oborů
Souhrn
Východiska:
Lékaři se musí často v praxi vyrovnávat s pocity nejistoty a s pochybami o správnosti svých rozhodnutí. Tyto fenomény nejvíce znají praktičtí lékaři, kteří se setkávají se záplavou nediferencovaných zdravotních problémů, pro které není v 1. linii dostupná suverénní diagnostika, ani jednoznačná volba léčby. Lékaři obvykle nemohou jasně zodpovědět otázky pacientů, ani nemohou uspokojivě aplikovat doporučené postupy a pravidla medicíny založené na důkazech (EBM).
Cíl a metodika:
Záměrem práce je popsat nejistotu jako fenomén všeobecné praxe a nabídnout cesty, jak s nejistotou v procesu poskytování péče zacházet, jak ji zmírnit. Na základě literární analýzy byly připraveny podklady pro ohniskovou skupinu praktických lékařů. Účastníci diskutovali svoje osobní zkušenosti s nejistotou a navrhovali strategie, jak nejistotu zmírnit nebo se s ní vyrovnat. Průběh moderované diskuse byl zaznamenán, výstupy zpracovány a následně zaslány ke komentáři.
Výsledky:
Praktičtí lékaři se shodli na tom, že nejistota je normální součástí praxe. Klíčový je vztah s pacientem a citlivé zvážení jeho zapojení do rozhodovacího procesu. Dostatek času na konzultaci, dobré komunikační dovednosti a vytvoření atmosféry důvěry zmírňují pocit nejistoty. Důležité je poctivé vyhodnocení externích (EBM, kalkulace rizik) i interních důkazů (názor pacienta, vlastní zjištění). Sdílení nejistot s kolegy z oboru i se spolupracujícími specialisty je další doporučenou metodou. Schopnost zvládat nejistotu je nezbytnou podmínkou úspěšného působení ve všeobecné praxi. Naopak nezvládání nejistoty vede k nadbytečnému vyšetřování a ke zvýšenému riziku syndromu vyhoření.
Klíčová slova:
nejistota, praktický lékař, medicína založená na důkazech, primární péče.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2007 Číslo 6
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Cinitaprid – v Česku nová účinná látka nejen pro léčbu dysmotilitní dyspepsie
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
Nejčtenější v tomto čísle
- Prohlídka místa činu při oběšení – postup lékaře
- Nežádoucí účinky antipsychotik – nová rizika a jak je rozpoznat
- Poruchy dýchání vázané na spánek u dospělých
- Kvalita života související s orálním zdravím