Editorial
Vyšlo v časopise:
Prakt Gyn 2015; 19(1): 3
Kategorie:
Editorial
Vážení čtenáři,
nové číslo Praktické gynekologie a nový rok 2015. Co nám přinesou? Uvidíme.
V editorialu bych tentokráte rád odcitoval pár myšlenek kontroverzního filozofa a mystika Osho (1931–1990), který se snažil radit, jak si užívat života jako Řek Zorba a současně najít prostor k rozjímání po vzoru Buddhy i v současné hektické době. Doporučuje žít život naplno bez strachu, obav ale i iluzí. Připisuje se mu i oblíbený slogan požitkářů: „Jediná cesta, jak se zbavit choutek a tužeb, je se jimi přesytit. “
Mnozí z nás stále řeší, co dělají ostatní, i když to je nijak neomezuje. To je jistě špatné a Osho k tomu říká: „Přestaňte se konečně plést lidem do života, přestaňte je soudit, protože jim to nepomůže a vám to jen uškodí.“
Mnozí i velmi vzdělaní lidé se snaží získat nějakou jistotu v budoucnosti. Když jsem byl v Hong Kongu, obdivoval jsem nekonečné řady krámků s předpovídáním budoucnosti obklopující buddhistické svatyně. Tehdy jsem byl šťastný a tak jsem se nad tím usmíval, dnes chápu, že zejména člověk, který se trápí, hledá příčiny v minulosti a jako tonoucí se chytá záblesků pozitiv budoucnosti. K tomu Osho říká: „Astrologie se snaží vnést do budoucnosti určité jistoty a psychoanalýza se snaží předělat minulost. Nemohou to být vědy, protože ani jedno nejde.“ Přínosnější než toto marné hledání je pak opravdu řídit se jeho pravidlem: „Problém existuje jen proto, že se s ním ztotožňujeme.“ A poněkud smutnou radou „Nejdříve se musíte vzdát štěstí, protože neštěstí je stínem doufání ve štěstí.“
Já vám přeji, aby Vám výše zmíněné citáty nic neříkaly a aby jediným pro Vás zajímavým citátem z tohoto editorialu byl ten poslední, ke kterému se naším časopisem snažíme také přispět: „Radost se musí sdílet, radost nemůže být sama.“
V tomto čísle tradičně (jako v každém prvním čísle ročníku) věnujeme velký prostor onkologii. Také Laura vyzpovídá tentokráte onkogynekologa. Abychom nebyli příliš jednostranní, dotkneme se problematiky porodu u žen s anamnézou císařského řezu a trochu i sexuologické problematiky. Při hledání nových terapeutických možností zaměříme svoji pozornost na manózu. Nově zkoušíme publikovat nezaujaté pohledy studentů v rubrice studentských prací – našim cílem je dát nastupující generaci příležitost si vyzkoušet svou schopnost shrnout problém a informovat o něm formou přehledové práce nebo kazuistiky ve spolupráci s odborníkem v dané specializaci, který bude co by garant spoluautorem – a samozřejmě i přinést něco nového – doufám, že právě v otázce užívání metforminu v těhotenství se nám daří cíl plnit. Již tradičně přinášíme práce z oblasti ošetřovatelství a recenze nové literatury.
S pozdravem
Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicínaČlánek vyšel v časopise
Praktická gynekologie
2015 Číslo 1
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Management pacientů s MPN a neobvyklou kombinací genových přestaveb – systematický přehled a kazuistiky
- Management péče o pacientku s karcinomem ovaria a neočekávanou mutací CDH1 – kazuistika
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
- Prevence opakovaných infekcí močových cest s využitím přípravku Uro-Vaxom
Nejčtenější v tomto čísle
- Nová klasifikace nádorů a lézí prsu, jejich hormonální senzitivita a naše možnosti prevence
- Metformin a těhotenství
- Postavení D-manózy v léčbě a prevenci urologických infekcí Adam Neumann
- Současné možnosti rekonstrukce prsu po mastektomii