Edukační kazuistiky
Vyšlo v časopise:
Prakt Gyn 2007; 11(4): 158-159
Umíme správně poradit při výběru hormonální kontracepce?
Téma vybral a kazuistiku připravil MUDr. P. Křepelka
Kazuistika 4
V čekárně praktického gynekologa se setkaly 3 ženy: Věra, Marie a Květa. Všechny jmenované si přejí změnit doposud používanou kontracepci. Věře je 25 let, váží 55 kg, pro syndrom rekurentních abortů byla vyšetřena pro trombofilní stavy a byl u ní zjištěn vrozený deficit antitrombinu III. Užívá perorální progestagenní kontracepci. Pro časté nepravidelné krvácení si přeje přejít na kombinovanou perorální kontracepci s obsahem 35 μg etinylestradiolu. Marie, které je 40let a váží 70 kg, užívá kombinovanou perorální kontracepci s obsahem 20 μg. Během posledního roku vymizelo cyklické krvácení. Přeje si přejít na nitroděložní kontracepci s obsahem levonorgestrelu. Květě je 32 let, váží 55 kg, je 4 měsíce po spontánním porodu, kojí a má laktační amenoreu. Počet přiložení k prsu za den se snižuje, přeje si proto nasadit kombinovanou orální kontracepci s obsahem 20 μg etinylestradiolu.
- Věra se domnívá, že je třeba ukončit podávání doposud užívané progestagenní perorální kontracepce, vyčkat menzes a kombinovanou kontracepci nasadit 1. den krvácení.
- Marie se domnívá, že je možné zavést nitroděložní tělísko kdykoliv, je-li vyloučena gravidita. Sekundární amenorea bude patrně trvat, což Marie hodnotí pozitivně.
- Květa se domnívá, že je třeba vyčkat spontánního nástupu menzes, a potom zahájit podávání kombinované perorální kontracepce s velmi nízkou dávkou etinylestradiolu, která nesnižuje tvorbu mateřského mléka.
Otázky
- Mají uživatelky hormonální kontracepce správný odborný náhled na otázky bezpečné aplikace kontracepce?
- Jaký postup by měl gynekolog jednotlivým ženám doporučit?
Své odpovědi zasílejte do redakce časopisu Praktická gynekologie, a to buď písemně na adresu: Mgr. Kateřina Zachovalová, Ph.D., Medica Healthwolrd a.s., Bidláky 20, 639 00, Brno nebo e-mailem na adresu katerina.zachovalova@mhw.cz. Otázky můžete zodpovědět také elektronickou cestou na portálu www.praktickagynekologie.cz, kam budou kazuistiky a otázky k nim, stejně jako posléze informace o správném řešení zavěšovány.
Řešení otázek a vylosovaného úspěšného řešitele uveřejníme vždy v následujícím listě Praktické gynekologie. Výhercům kazuistik na téma Umíme správně poradit při výběru hormonální kontracepce? zajistí společnosti Grünenthal v roce 2008 bezplatnou účast na celostátní konferenci ČGPS a SSG.
Termín k zaslání odpovědí končí 25. září 2007
Řešení kazuistiky 3 z Praktické gynekologie 2007; 11(3)
V čekárně praktického gynekologa se setkaly 3 ženy: Jana, Milena a Jindra. Janě je 27 let, váží 55 kg, je zdráva a užívá kombinovanou perorální kontracepci s obsahem 35 μg etinylestradiolu. 40letá Milena vážící 70 kg užívá kombinovanou orální kontracepci s obsahem 20 μg. Jindře je 30 let, váží 60 kg, je 4 měsíce po spontánním porodu, kojí a má laktační amenoreu. Užívá čistě progestagenní kontracepci. Všechny jmenované udělaly chybu v podávání. Jana zapomněla užít 3 aktivní tablety v prvním týdnu cyklu, Milena zapomněla 1 aktivní tabletu ve 3. týdnu cyklu a Jindra zapomněla užít jednu tabletu. Ženy komentují svou chybu následovně:
- Jana se domnívá, že je bezpečné pokračovat s užíváním 2 aktivních tablet až do konce cyklu, v němž nastala chyba v podávání. Zapomenutí v 1. týdnu cyklu je méně rizikové, než v týdnu 3.
- Milena se domnívá, že postačí užít zapomenutou tabletu co nejdříve a dále pokračovat 1 tabletou denně. Riziko selhání kontracepce je i přes chybu v podávání velmi malé.
- Jindra se domnívá, že je riziko selhání vysoké a žádá od lékaře předpis postkoitální kontracepce.
Otázky
- Mají uživatelsky hormonální kontracepce správný, odborný náhled na chybu v podávání hormonální kontracepce?
- Jaký postup by měl gynekolog jednotlivým ženám doporučit?
Řešení
- Jana se mýlí. Při zapomenutí 3 nebo více aktivních tablet s obsahem 30-35 μg etinylestradiolu je třeba podat aktivní tabletu co nejdříve, a pak pokračovat podáváním 1 tablety každý den. Po dobu 7 dnů je třeba použít další pomocnou metodu kontracepce či se vystříhat pohlavního styku. Byl-li v 1 týdnu nechráněný pohlavní styk, je vhodné aplikovat metodu postkoitální kontracepce.
- Milena má na chybu v podávání správný náhled. Při zapomenutí 1 aktivní tablety kombinované hormonální kontracepce s obsahem 20 μg etinylestradiolu či méně, je třeba podat aktivní tabletu co nejdříve a dále pokračovat 1 tbl denně, žádná další pomocná metoda kontracepce není třeba.
- Jindra se mýlí. Při zapomenutí 1 tablety progestagenní perorální kontracepce u žen v období laktace s amenoreou je třeba podat tabletu co nejdříve, a pak pokračovat 1 tabletou denně. Do 6 měsíců po porodu není třeba žádná pomocná kontracepční metoda.
Z úspěšných řešitelů kazuistiky 3 byla vylosována tato výherkyně: MUDr. Beáta Kunzová, Ivančice
Umíte správně poradit při výběru a indikaci HRT?
Téma vybral a kazuistiku připravil MUDr. Tomáš Fait
Kazuistika 4
59letá pacientka, 170 cm vysoká, o hmotnosti 80 kg, kuřačka (15 cigaret/den) od 30 let, interně bez léčby. Poslední menstruace v 55 letech, 4 roky užívá pro akutní klimakterický syndrom 0,625 mg CEE + 5 mg MPA. Rodinná amanmnéza: matka infarkt myokardu v 59 letech. Z vyšetření: na vnitřním genitálu přiměřený nález, mamografie v tomto roce bez patologie, cytologie: norma, TK 165/90, cholesterolemie 7,4 mmol/l. Doporučeno: Změna HRT na Angeliq tbl. Odeslána k obvodnímu lékaři k vyšetření a léčbě hypertenze a hypercholesterolemie.
Otázky:
- Jaké opatření by nejvíce snížilo kardiovaskulární riziko pacientky?
- Které nezávislé faktory používá Evropská kardiologická společnost v doporučeném Skóre kardiovaskulárního rizika?
- Progestin v preparátu Angeliq se nazývá drospirenon. Z jaké látky je odvozen a v jaké dávce je užit v preparátu Angeliq?
- Co znamená zkratka ve výrazu PARA efekt?
- Jmenujte některé další možné mechanizmy vysvětlující pozitivní vliv hormonální substituční terapie na kardiovaskulární riziko při jejím správním časování v tak zvaném „terapeutickém oknu“.
Z úspěšných řešitelů jednotlivých kazuistik vylosujeme výherce, který získá od společnosti Bayer Schering Pharma registraci na celostátní konferenci ČGPS a SSG pro rok 2008 zdarma
Termín k zaslání odpovědi končí 25. září 2007.
Řešení kazuistiky 3 z Praktické gynekologie 2007; 11 (3)
47letá pacientka 174 cm vysoká, vážící 52 kg, kouřící po 20 let 3-5 cigaret denně. Rodinná anamnéza: Matka byla postižena plicní embolií po operaci žlučníku v 49 letech. Osobní anamnéza: Od věku 40 let je léčena antacidy pro gastroduodenální vředy. Vyšetření pro trombofilní mutace (při rodinnou anamnéze tromboembolie) negativní. Od věku 46 let trpí nepravidelností menstruačního cyklu; v současnosti se jedná spíše oligomenoreu, udává počínající příznaky klimakterického syndromu.
Gynekologické vyšetření: Byl shledán intramurální myom 3 cm v zadní stěně, jinak bez patologie. Mamografie: Tabár 2. TK 110/60, FSH 12.
Doporučeno: Zavedení intrauterinního systému Mirena v kombinaci s Climara emp tts.
Otázky:
- Uveďte 2 důvody, pro které u uvedené pacientky volíme neperorální aplikaci hormonální substituční terapie?
- Při dobré snášenlivosti dávky 17beta-estradiolu v Climara emp tts, ale lokální kožní reakci lze volit jinou neperorální aplikační formu. Uveďte alespoň 2 možnosti.
- Jaký progestin uvolňuje intrauterinní systém Mirena?
- Ve studii ULTRA byla prokázána účinnost dosud nejnižší dávky transdermálního estradiolu v prevenci osteoporózy – jak vysoká je tato dávka?
- Jaký vliv na myomatózní uzel očekáváme od systému Mirena?
- Proč považujeme za vhodné spojit ochranu endometria s antikoncepčním účinkem?
Řešení:
- Riziko tromboembolické nemoci u starší kuřačky i při negativitě známých trombofilních mutací. Předpoklad nesnášenlivosti perorální terapie při anamnéze gastroduodenální vředové nemoci.
- Lze užít estradiol v gelu, např. Divigel gel nebo podkožní implantát Riselle.
- Levonorgestrel.
- Dávka je 0,14 mikrogramu estradiolu denně.
- Existují studie prokazující zmenšení myomů po zavedení systému do dělohy.
- Hodnota FSH 12 není potvrzením vyhasnutí ovariální funkce. Přetrvává malé riziko nechtěného otěhotnění.
Z úspěšných řešitelů kazuistiky 2 byl vylosován tento výherce: MUDr. Pavel Havelka, Ph.D. , Zlín
Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicínaČlánek vyšel v časopise
Praktická gynekologie
2007 Číslo 4
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Management pacientů s MPN a neobvyklou kombinací genových přestaveb – systematický přehled a kazuistiky
- Management péče o pacientku s karcinomem ovaria a neočekávanou mutací CDH1 – kazuistika
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
- Prevence opakovaných infekcí močových cest s využitím přípravku Uro-Vaxom
Nejčtenější v tomto čísle
- Předčasné ovariální selhání
- Legální anonymní odložení novorozence – současné možnosti v ČR
- Diferenciální diagnostika a terapie opakovaných těhotenských ztrát – 1. část
- In vitro maturácia oocytov: naše skúsenosti s prevenciou OHSS u rizikových pacientok