Slovo úvodem
Vyšlo v časopise:
Prakt Gyn 2006; 10(6): 207
Vážené kolegyně a kolegové,
představte si, jak několik miliónů štíhlých tyčinkovitých infekčních bakterií zaplavuje lumen vejcovodů a seskupeny v pevných shlucích se usazují v sametových záhybech sliznice. Vstřebávají bohatství výživných látek a současně vylučují své vlastní odpadní produkty, které působí jako kyselina a vedou k zničení jemných slizničních řas. Tubulární buňky uvolňují své obranné a signální mechanizmy, a zahajují tak komplexní imunologickou reakci, která se vyvinula během celého biliónu let trvajícího pozemského vývoje. Vyloučené působky zahajují lokální proces vaskulárních změn, zvětšuje se průtok krve a otevírají se drobné fenestrace, které uvolňují do tkáně plazmu. Granulocyty, buňky specializované na boj v první linii, jako kamikadze vylučují své granule v boji proti bakteriím, a následně jich tak většina zaniká. Na volání chemických signálu reagují makrofágy mobilizací v lymfatických uzlinách a kostní dřeni. Jsou úspěšnější než granulocyty a některé bakterie pohlcují.
Po 7 hodinách se lymfocyty shlukují k další obranné reakci, začíná proces výroby specifických protilátek. T-lymfocyty se shromažďují a stimulují další invazi makrofágů. Je to stále se zvětšující spirála buněčné aktivity. Po 24 hodinách se bitevní převaha začíná od patogenních bakterií odklánět. Je to ale Pyrrhovo vítězství vlastního organizmu. Obrovské plochy jemné slizniční výstelky jsou zničeny imunologickou reakcí a časem dojde k nevyhnutelnému rozsáhlému zjizvení lumen vejcovodů.
Takto poeticky a dramaticky současně popisuje R. Cook vznik tubárního faktoru*/, jednoho ze základní etiologických činitelů dysfertility. Reprodukční gynekologie a terapie poruch plodnosti si stále zasluhuje naši pozornost. Jak nepochybně v následujících letech ukáží data nově vznikajícího Národního registru asistované reprodukce, tato oblast ochrany lidského zdraví si našla v České republice své místo a v budoucnosti lze očekávat její další rozmach.
Úroveň poskytované péče v řadě tuzemských pracovišť zaměřených na techniky asistované fertilizace je minimálně srovnatelná s evropskými standardy, a dává tak naději na úspěšně završenou terapii tisícům nechtěně neplodných párů ročně.
Novinkám, trendům, dlouhodobým rizikům i perspektivám asistované reprodukce je věnována 5. česko-slovenská konference reprodukční gynekologie a již 16. sympozium asistované reprodukce v Brně.
Vítejte na této akci i prostřednictvím stránek letos již posledního čísla Praktické gynekologie.
as. MUDr. Robert Hudeček
*/ Cook R. Vital Signs. 1st ed. New York: G. P. Putnam´s Sons 1991: 396.
Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicínaČlánek vyšel v časopise
Praktická gynekologie
2006 Číslo 6
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- INTERAKTIVNÍ KAZUISTIKA 3: Management léčby prosté obezity bez metabolických komorbidit u mladé lékařky
- Prevence opakovaných infekcí močových cest s využitím přípravku Uro-Vaxom
Nejčtenější v tomto čísle
- Antikoncepční pilulky bez estrogenu: zkušenosti s užíváním v České republice
- Abstrakta
- Časový program
- Edukační kazuistika