26. pracovní den technologicko-ošetřovatelské sekce ČSNM, Praha
Vyšlo v časopise:
NuklMed 2023;12:40
Kategorie:
Z akcí NM
Po čtyřech letech, kdy odborná setkání limitovala covidová pandemie, se ve čtvrtek 16. 3. konal další 26. pracovní den technologicko-ošetřovatelské sekce. Místo zůstalo tradiční – hlavní sál Lékařského domu ČLS JEP v Praze.
Počet přihlášených nás mile překvapil, akce se zúčastnilo 88 kolegyň a kolegů včetně několika lékařů, což byl téměř dvojnásobek než v době předcovidové. Zdá se, že osobní setkání všem chyběla, a proto po letech mnozí rádi přijeli.
Celkem zaznělo 12 odborných přednášek. Přednášeli lékaři, radiologičtí asistenti, sestry z oboru i z pracovišť mimo nukleární medicínu, fyzik i farmaceut. Vznikl tím pestrý mix, kde si snad každý našel, co ho zajímalo. K některým tématům se i diskutovalo, což na akcích naší sekce obvykle nebývá.
O práci s novými přístroji hovořili Bc. V. Tauber (SPECT/ CT Symbia Intevo Bold), Bc. J. Pavlas (Nukleární kardiologie na SPECT kameře s CZT detektory ve FN Olomouc), Bc. Tůma (PET/MR ve FN Plzeň) a Bc. P. Hefka (Naše zkušenosti s používáním zařízení SmartVent pro ventilační scintigrafii plic). Nejnovějším terapeutickým metodám se věnovaly Bc. V. Hegerová (Terapie gastroenteropankreatických neuroendokrinních nádorů 177Lu–Lutatherou,) a Mgr. P. Fujanová (Péče o nemocného léčeného přípravkem Xofigo). Velmi zajímavá a přínosná byla určitě i sdělení Ing. P. Dostálové (Výpočet dávky na plod po aplikaci radiofarmaka a Komunikace s těhotnými a kojícími pacientkami podstupujícími lékařské ozáření). Kdo se zajímá o přípravu radiofarmak, určitě si rád poslechl přednášku RNDr. M. Vlka (Radionuklidové generátory v nukleární medicíně). Lékaře mezi přednášejícími zastupovala MUDr. D. Do (DatScan a jeho klinický přínos). Mgr. L. Turková rozšířila naše vědomosti o žilních katétrech (Co již víme o PICC a Midline katétrech?). Posluchače určitě zaujalo i vyprávění Bc. P. Choniawka o pracovišti nukleární medicíny v Anglii, které osobně navštívil.
Jménem pořadatelů chci poděkovat přednášejícím za ochotu přijít a přednést sdělení, účastníkům, že vážili cestu a zapojili se do diskuze, a také sponzorům, díky nimž mohli být účastnické poplatky na dnešní dobu symbolické.
Naviděnou na podzim na DNM v Ostravě a příští rok na jaře opět v Lékařském domě v Praze.
text: Bc. Ivana Kuníková
Štítky
Nukleární medicína Radiodiagnostika RadioterapieČlánek vyšel v časopise
Nukleární medicína
2023 Číslo 2
- Kolorektální karcinom a jeho léčba v pokročilém stadiu dle aktuální Modré knihy ČOS
- Metastazektomie při 2. linii paliativní chemoterapie metastatického kolorektálního karcinomu – kazuistika
- Časná regrese nádoru jako marker celkového přežití v 1. linii léčby mCRC
- Idiopatická plicní fibróza z pohledu ambulantního pneumologa
- Kompletní remise při léčbě metastatického CRC – kazuistika
Nejčtenější v tomto čísle
- Standardizace 18F-FDG PET/CT u pacientů s mnohočetným myelomem: Společné doporučení České myelomové skupiny a České společnosti nukleární medicíny
- Primární lymfom typu DLBCL v os sacrum – kazuistika
- Stereotaktická radioterapie CyberKnife k lokální terapii diferencovaného karcinomu štítné žlázy
- Nuclear Boot Camp, Zubří, 12. – 14. 5. 2023