RECENZE KNIHY WAT JE MOND MOET DOEN ALS JE NIET PRAAT
Autoři:
Tumová Martina 1
Vyšlo v časopise:
Listy klinické logopedie 2021; 5(2): 57
Kategorie:
Přečteno - doporučeno?!
Kniha Wat je mond moet doen als je niet praat (volně přeloženo do češtiny jako Co dělají tvá ústa, když nemluvíš) je útlá brožurka vlámských autorek Carry De Clercq a Siony Houthuys zabývající se prevencí špatných orálních návyků a vysvětlením jejich případných dopadů. Toto téma je důležité a aktuální, protože nesprávné orální návyky mohou způsobovat např. otevřený skus, častější nemocnost a další obtíže. Kniha je v nizozemštině a vyšla v mladém belgickém nakladatelství Gompel & Svacina, které se zaměřuje na odbornou literaturu v oblasti společenských věd.
Formátem a zpracováním je kniha přístupná široké veřejnosti. Má pouze 67 stran, text je přehledně členěný a doplněný fotografiemi, ilustracemi a poznámkami navíc (Víte, že…?, Terapeutický tip, Vyzkoušej si, Z praxe, Dávej pozor, Souhrn). Jedná se o popularizační text bez odborných termínů, který problematiku přibližuje snadno srozumitelnou formou. Brožura je určena komukoli, kdo se o téma zajímá. Vhodná je pro jedince, kteří se v práci věnují dětem, mladým lidem a dospělým. Zvláště užitečná může být pro všechny rodiče, učitele či studenty učitelství, studenty uměleckých škol, herce, osoby vystupující v médiích, ale také pro logopedy, pediatry, lékaře, ortodontisty, stomatology a jejich pacienty.
Navzdory malému formátu pokrývá brožura pestrou paletu témat. Sám název prozrazuje, že kniha pojednává o aktivitě úst, když člověk nemluví. Nepopisuje tudíž primárně artikulaci, i když místy zmiňuje, jaký dopad na ni mohou mít špatné orální návyky. Kniha je pro lepší orientaci rozdělena na dvě části. V první části je popsáno, jak se můžeme poučit z fyziologického dýchání a z polykání u nejmenších dětí. Najdeme zde také to, jakým způsobem tyto děti tvoří různé zvuky (např. pláč). Druhá (obsáhlejší) část knihy řeší situace, kdy v ústech něco není tak, jak by mělo. Jednotlivé podkapitoly se věnují dýchání ústy, zatínání zubů, bruxismu (skřípání zubů), nesprávné poloze jazyka, nezralému způsobu polykání a sání palce či prstů. Nejvíce prostoru je věnováno právě dýchání ústy a jeho důsledkům ovlivňujícím např. výslovnost, náchylnost k nemocem, vzhled tváře, zdraví zubů, růst čelisti.
Kniha na první pohled zaujme svojí elegantní přitažlivou obálkou. Jako kvalitně zpracovaný osvětový materiál je jasně členěná, v adekvátním rozsahu, s ilustracemi a fotografiemi, které přibližují popisovaná témata. Styl odpovídá předpokládaným čtenářům, je srozumitelný, místy klade čtenářům otázky a vyzývá je, aby sledovali, zda se některý z popisovaných fenoménů netýká i jich samých. Téma knihy je aktuální a z hlediska (nejen) logopedické prevence a osvěty je velmi dobře zvolené. V českém prostředí se tématu ústního dýchání věnovala ve své diplomové práci např. Mgr. Eliška Šlesingrová na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Všímala si negativních dopadů ústního dýchání a nazální respiraci doporučovala jako součást prevence adenotomie (Šlesingrová, 2019).
Kniha Wat je mond moet doen als je niet praat není primárně zamýšlena jako odborný vzdělávací materiál, je popularizační. Odborníci si musejí hlubší souvislosti nastudovat z jiných zdrojů. V některých případech může text působit jako příliš zjednodušující, ale pro základní orientaci a s ohledem na očekávané čtenáře je tato forma vhodná. Jedinou skutečnou nevýhodou brožurky je to, že je zatím pouze v nizozemštině, čímž je pro mnoho českých zájemců značně zhoršena její dostupnost.
Knížku vřele doporučuji k přečtení či alespoň k prolistování pro inspiraci, jak může vypadat podařený osvětový logopedický materiál pro širokou veřejnost. Líbí se mi i to, že se na publikaci podílely autorky, které se na danou problematiku dívají z různých úhlů pohledu. Carry De Clercq je logopedka, která se zaměřuje na hlasovou výchovu a učí logopedy i budoucí herce. Siona Houthuys je její bývalá studentka, která se v současné době věnuje rádiu a divadelní tvorbě. Jejich spoluprací vznikla brožura, která je kvalitní po faktické stránce a přitažlivá pro čtenáře. Společně napsaly také knihu věnovanou správnému dýchání při řeči, De ademrevolutie (Adem & Stem – Publicaties, 2021).
licensed under CC BY-NC
1 Mgr. Martina Tumová,
Ústav speciálněpedagogických studií, Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, Žižkovo nám. 5, 779 00 Olomouc, Česká republika.
E-mail: Mar.tumova@seznam.cz.
Zdroje
- Adem & Stem – Publicaties, 2021 [online]. Dienst voor Stemtraining nv. [cit. 14. 8. 2021]. Dostupné z: https://ademenstem.be/ publicaties/
- DE CLERCQ, C., HOUTHUYS, S., 2018. Wat je mond moet doen als je niet praat. Oud-Turnhout / ´s-Hertogenbosch: Gompel&Svacina. 67 s. ISBN 978-94-6371-038-1.
- ŠLESINGROVÁ, E., 2019. Význam nazální respirace v logopedické péči se zaměřením na prevenci adenotomie [online]. Diplomová práce. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, Pedagogická fakulta. [cit. 14. 8. 2021] Dostupné z: https://theses.cz/id/4uqp7j/
Štítky
Logopedie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Listy klinické logopedie
2021 Číslo 2
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Syndrom Noonanové: etiologie, diagnostika a terapie
- Orální lichen planus v kostce: Jak v praxi na toto multifaktoriální onemocnění s různorodými symptomy?
- Aktuality v léčbě syndromu dráždivého tračníku
- Léčba kašle v klinické praxi: Jaké přípravky jsou vhodné a kdy?
Nejčtenější v tomto čísle
- EMOČNĚ-SOCIÁLNÍ OBTÍŽE U DĚTÍ S VÝVOJOVOU DYSFÁZIÍ
- TEST POROZUMĚNÍ VĚTÁM – ČESKÁ VERZE S NORMAMI PRO DOSPĚLOU POPULACI
- HODNOTENIE ÚROVNE POROZUMENIA U DETÍ V RANOM VEKU DO TRETIEHO ROKA
- TELEREHABILITACE: AKTUÁLNÍ VÝVOJ V ČESKÉ REPUBLICE