EDITORIAL
Vyšlo v časopise:
Listy klinické logopedie 2020; 4(2): 3
Kategorie:
Editorial
Milé čtenářky, milí čtenáři,
jelikož je toto číslo zaměřené na téma SLUCH, přizvala jsem tentokrát k editorialu odbornici na slovo vzatou, kolegyni z redakce, dr. Radku Horákovou. Je totiž dobré přiznat si, že každý máme své limity: protože pacientů s poruchami sluchu nebývá v běžných spádových ambulancích mnoho, mým limitem je právě odborný vhled do této problematiky. Tvorba tohoto čísla byla pro mne osobně proto nesmírně poučná a zajímavá.
Letošní prosincové číslo je mimořádně obsáhlé, přináší články k diagnostice a etiologii sluchových vad, kochleárním implantacím, odezírání, rehabilitaci sluchu, nabízí však i pohled z druhé strany, tedy ze strany samotných osob se sluchovým postižením. Po jeho dokončení jsme si ale uvědomili, že nám zde zůstal nejeden dluh. V prvé řadě musíme zmínit komunitu neslyšících, kteří komunikují českým znakovým jazykem. Jazykem, který je mateřským nejen pro ně, ale i pro jejich děti. Texty tohoto čísla vznikaly čilou výměnou informací různými komunikačními kanály mezi všemi zúčastněnými, komunikační záměr se tedy podařilo naplnit. Řadě osob se sluchovým postižením se však tento cíl naplnit nedaří. Každodenně čelí mnoha komunikačním bariérám a mnohdy musí vynaložit nemalé úsilí k prostému porozumění při rozhovoru s mluvčím, který není příliš „čitelný“. Ať už proto, že mluví příliš rychle, neudržuje oční kontakt, či nerespektuje pravidla při komunikaci za přítomnosti tlumočníka znakového jazyka apod. Již teď máme několik podnětů k dalším článkům k tomuto tématu a chceme je zahrnout do jednoho z příštích čísel. Druhou skupinou, které jsme v tomto čísle nevěnovali dostatečnou pozornost, jsou senioři a fenomén presbyakusie jako civilizační choroby. I tento dluh chceme v příštích číslech splatit.
Děkujeme redaktorům, autorům, recenzentům a redakční radě za skvělou spolupráci. Děkujeme všem kolegům, kteří se úzce specializují na poruchy sluchu a mohou naši práci správně nasměrovat. Jim i vám všem přejeme pěkné čtení. Těšíme se na vás s celou redakcí na stránkách dalšího čísla, které chceme věnovat poruchám plynulosti řeči. Budeme moc rádi, pokud nám opět přispějete svými texty. Do té doby přejeme všem pokojný zbytek tohoto prazvláštního roku a naději do roku příštího.
Za redakci LKL
Zuzana Lebedová a Radka Horáková
Štítky
Logopedie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Listy klinické logopedie
2020 Číslo 2
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Syndrom Noonanové: etiologie, diagnostika a terapie
- Aspirinem vyvolané astma
- Aktuality v léčbě syndromu dráždivého tračníku
- Vyrážka po amoxicilinu – alergie, nebo přímé působení viru?
Nejčtenější v tomto čísle
- KAZUISTIKA CHLAPCE SE SUBMUKÓZNÍM ROZŠTĚPEM PATRA, VÝVOJOVOU DYSFÁZIÍ A PORUCHOU PŘÍJMU POTRAVY
- FONEMATICKÉ UVEDOMOVANIE, ČÍTANIE A RANÁ INTERVENCIA U DETÍ SO SLUCHOVÝM POSTIHNUTÍM
- VYŠETŘENÍ SLUCHU U NEJMENŠÍCH DĚTÍ ZA POUŽITÍ METOD EVOKOVANÝCH POTENCIÁLŮ A JEHO LIMITY
- DIAGNOSTIKA NARATIVNÍCH SCHOPNOSTÍ A ČESKÁ ADAPTACE NÁSTROJE MAIN