IF – Impact Factor
Autoři:
doc. MUDr. Marek Svoboda, Ph.D.; doc. MUDr. Vuk Fait, CSc.
Vyšlo v časopise:
Klin Onkol 2015; 28(1): 7-8
Kategorie:
Editorial
Vážení čtenáři,
nemohli jsme si odpustit začít náš úvodník jinak, než uvedenými písmeny „IF“ znamenající zkratku pro tzv. IMPACT FACTOR. S určitou nadsázkou lze říct, že v odborném písemnictví se kolem těchto dvou písmen v podstatě „všechno točí“. Co vlastně je IF? A kdy bude mít Klinická onkologie IF?
„IF“ je ukazatel, podle kterého lze posuzovat kvalitu časopisu z hlediska jeho citovanosti. Jedná se o hodnotu, jejíž nositelkou je časopis, nikoliv tedy článek, a tato hodnota se každoročně aktualizuje. Tak např. hodnota IF určitého časopisu v roce 2014 vyjadřuje poměr mezi počtem citací, které byly zjištěny v roce 2013 u článků publikovaných v daném časopise v letech 2011 a 2012, a počtem všech teoreticky citovatelných článků publikovaných v daném časopise v letech 2011 a 2012.
„IF“ nemůže mít každý časopis, neboť ve své podstatě jde o „obchodní značku“ společnosti Thomson Reuters™, která IF generuje jako výsledek měření citovanosti článků u časopisů ve své bibliografické databázi Web of Science. Ta v současnosti obsahuje 211 časopisů z oblasti klinické a experimentální onkologie. Dostat časopis do uvedené databáze není vůbec snadné. Rozhodujícím kritériem není pouze citovanost článků, ale i oblast medicíny a region, kterou časopis pokrývá. Klinická onkologie má z tohoto pohledu ztížené postavení. Je sice nadnárodním časopisem, ale pokrývá relativně nevýznamný region a vychází v ní články zejm. v českém a slovenském jazyce. Citovat domácí články se navíc „nenosí“. S prvním, ani druhým nic neuděláme. Působíme prostě zde a publikovat články pouze v anglickém jazyce by znamenalo ztrátu domácích čtenářů a současně i vysoké náklady. Co však každý z nás může udělat, je citovat články z Klinické onkologie ve svých přehledových a výsledkových pracích určených do časopisů s IF. Že se jedná o cestu, která může přinést výsledky, dokazuje i přidělení IF časopisům jako jsou: Česká a slovenská neurologie a neurochirugie, Epidemiologie, mikrobiologie, imunologie nebo Chemické listy, které rovněž publikují články v českém jazyce. Jak dokazují ukazatelé citovanosti (IPP – Impact per Publication) a kvality časopisu (SJR – SCImago Journal Rank) z bibliografické databáze Scopus, časopis Klinická onkologie si vede mezi podobnými českými časopisy nejlépe, a pokud se podaří zvýšit citovanost článků publikovaných v Klinické onkologii v časopisech s IF, věříme, že Klinickou onkologii Thomson Reuters zařadí do Web of Science a získá i svůj IF!
Co je tedy potřebné učinit, aby Klinická onkologie získala IF?
1. Citujte ve svých publikacích články publikované v Klinické onkologii v roce 2013 a 2014. Zcela jistě lze v každé práci zabývající se onkologickou problematikou a odesílanou do časopisu s IF citovat publikace o epidemiologii nádorů v České republice. Citační formát posledních takových publikací je uveden níže. Ale jistě lze citovat i další práce. Jak je nalézt? Velice jednoduše. Stačí, když v databázi PubMed (www.pubmed.com) zadáte zkratku našeho časopisu Klin Onkol a k tomu klíčové slovo, které Vás zajímá, např. epidemiology, breast nebo cokoliv, a zobrazí se Vám články, které byly v Klinické onkologii na dané téma publikovány. Ihned si můžete vygenerovat jejich citační formát. Podobně lze články hledat i na stránkách časopisu www.linkos.cz. Citované práce nemusí být psány v angličtině, ale musí se jednat o přehledové a originální práce nebo o kazuistiky.
2. Publikujte v Klinické onkologii tak, jak činíte dosud. Navíc ale zasílejte i předběžné výsledky prací, které máte v plánu později publikovat v časopisech s IF.
Časopis Klinická onkologie požádá o zařazení do seznamu časopisů pro výpočet IF (tzv. Thomson Reuters Master Journal List) na konci tohoto roku. Důležité je nejenom „držet palce“, ale zejm. citovat, citovat, citovat!
Pravidla soutěže o podpoře citovanosti naleznete na str. 65.
Citační odkazy na poslední publikace o incidenci a mortalitě nádorů v České republice:
Dusek L, Muzik J, Maluskova D et al. Cancer Incidence and Mortality in the Czech Republic. Klin Onkol 2014; 27(6): 406– 423. doi: 10. 14735/ amko2014406.
Dušek L, Mužík J, Malúšková D et al. Epidemiology of screening- targeted cancers according to new data of the Czech National Cancer Registry. Klin Onkol 2014; 27 (Suppl 2): 19– 39. doi: 10.14735/ amko20142S19.
Dušek L, Mužík J, Malúšková D et al. Epidemiology of cancers with implemented screening programmes in an international comparison Klin Onkol 2014; 27 (Suppl 2): 40– 48. doi: 10.14735/ amko 20142S40.
Za redakční radu Klinické onkologie
doc. MUDr. Marek Svoboda, Ph.D.
výkonný redaktor
doc. MUDr. Vuk Fait, CSc.
vedoucí redaktor
Štítky
Dětská onkologie Chirurgie všeobecná OnkologieČlánek vyšel v časopise
Klinická onkologie
2015 Číslo 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Prof. Petra Tesařová: Pacientky s metastatickým karcinomem nemají čas čekat na výsledky zdlouhavých byrokratických procedur
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
Nejčtenější v tomto čísle
- Sarkomatoidní karcinom plic – kazuistika
- Hodnocení duchovních potřeb pacientů v paliativní péči
- IF – Impact Factor
- Manažment pacientov s kastračne rezistentným metastatickým karcinómom prostaty