Editorial – k důvodům změn ve stagingu karcinomu vulvy
Vyšlo v časopise:
Klin Onkol 2013; 26(5): 305
Kategorie:
Editorial
Karcinom vulvy byl dosud vnímán jako klinicky i epidemiologicky ne příliš zajímavá nádorová lokalizace s poměrně dlouho nezměněnou stagingovou klasifikací.
Zajímavějším se toto onemocnění stává v posledním desetiletí, kdy se mírně zvyšuje podíl pacientek mladších 65 let a kdy byla prokázána etiopatogenetická souvislost mezi HPV infekcí a dlaždicobuněčným karcinomem vulvy především u pacientek nižších věkových skupin. Současně dozrála i potřeba revidovat některá kritéria hodnocení klinických stadií karcinomu v této lokalizaci.
Pokud v sedmém vydání TNM klasifikace zhoubných novotvarů (TNM- 7) pomineme vyčlenění klasifikace sarkomů dělohy, jsou změny ve stagingu karcinomu vulvy v kontextu gynekologických malignit nejvýznamnější, a týkají se zejména hodnocení regionálních mízních uzlin. Důvodům, jež vedly ke změnám ve stagingu karcinomu vulvy, je věnován samostatný přehled v tomto čísle.
Na příkladu méně časté lokalizace autoři článku ukazují, jakým způsobem se pravidla stagingu vytvářejí a vyvíjejí. Uživatel stagingové klasifikace si uvědomí, že při nastavení nových pravidel je třeba vycházet nejen z aktuálních medicínských poznatků založených na důkazech (retrospektivní analýzy přežívání), ale i ze širšího konsenzu zainteresovaných odborníků a oborů.
Životnost stagingu podle pravidel TNM klasifikace bude u jednotlivých lokalizací pravděpodobně různá. Již dnes se v rámci TNM- 7 nově nabízí rozdělení do prognostických skupin, v nichž se vedle anatomického rozsahu zohledňují faktory neanatomické povahy – např. histopatologický grading u karcinomu jícnu či Gleason skóre a PSA u karcinomu prostaty. U téhož stadia karcinomu prsu v praxi rozhodujeme o případné adjuvantní systémové léčbě podle stavu steroidních receptorů a Her-2/neu. Stěžejní pozici stadia mezi prognostickými faktory tak v nejbližší budoucnosti ještě více ovlivní molekulární, resp. molekulárně‑genetické biomarkery.
Závěrem snad ještě drobná praktická poznámka k používání stagingu: uvádí se, že UICC – TNM klasifikace zhoubných novotvarů zahrnuje u gynekologických malignit aktuální verzi klasifikace FIGO a odpovídá aktuálnímu vydání AJCC Cancer Staging Manual. Mezi těmito třemi mezinárodními klasifikacemi existují však některé drobné rozdíly (u karcinomu vulvy je v rámci FIGO nyní např. zrušeno stadium 0, které UICC i AJCC zachovává). Proto by u publikovaných výsledků bylo dobré vždy uvést, jaká klasifikace a která verze té které klasifikace byla použita.
MU Dr. Jiří Novák
Úsek Národního onkologického registru
Masarykův onkologický ústav, Brno
Štítky
Dětská onkologie Chirurgie všeobecná OnkologieČlánek vyšel v časopise
Klinická onkologie
2013 Číslo 5
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Management pacientů s MPN a neobvyklou kombinací genových přestaveb – systematický přehled a kazuistiky
- Management péče o pacientku s karcinomem ovaria a neočekávanou mutací CDH1 – kazuistika
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Nejasný stín na plicích – kazuistika
Nejčtenější v tomto čísle
- Léčba infekcí u pacientů v paliativní symptomatické a terminální fázi onkologického onemocnění
- Chylózní ascites jako závažná komplikace neuroendokrinního tumoru ilea – kazuistika
- Nefroblastom – 30 let léčby ve Fakultní nemocnici v Motole
- Onkogeny RAS – prediktivní molekulární marker u kolorektálního karcinomu