XIV. celostátní sjezd České společnosti klinické biochemie
Autoři:
Racek Jaroslav
Vyšlo v časopise:
Klin. Biochem. Metab., 27, 2019, No. 3, p. 99
Kategorie:
Editorial
Toto číslo časopisu Klinická biochemie a metabolismus se vám dostává do ruky na XIV. celostátním sjezdu České společnosti klinické biochemie (ČSKB) a je z velké části sjezdu věnováno. Je pro mě ctí a potěšením, že po osmi letech se tato významná událost opět koná v Plzni. Plzeň je sídlem Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Fakultní nemocnice a řady dalších zdravotnických zařízení i Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity. Věřím, že se sjezdu zúčastní i studenti těchto fakult a zdravotničtí pracovníci ostatních laboratorních i klinických oborů – budou srdeční vítáni. Sjezd se koná pod záštitou Mezinárodní federace klinické chemie a laboratorní medicíny (IFCC) a Evropské federace klinické chemie a laboratorní medicíny (EFLM). Z „domácích“ osobností převzali záštitu nad sjezdem hejtman Plzeňského kraje, primátor města Plzně, děkan Lékařské fakulty v Plzni, Univerzity Karlovy i ředitel Fakultní nemocnice v Plzni.
Výbor České společnosti klinické biochemie vybral šest aktuálních témat a věřím, že garanti jednotlivých odborných bloků získali skutečné odborníky v daných oblastech. Na přednáškách se podílejí nejen pracovníci klinických laboratoří, ale i kolegové z klinických oborů a dovolí nám tak poznat problematiku z jejich strany – vždyť právě vzájemné porozumění a spolupráce s klinickými kolegy přináší pacientovi největší užitek. Namátkou jmenuji jen některé oblasti, kterých se budou přednášky týkat. V diabetologii to budou způsoby monitorace glykémie a novinky v léčbě diabetu. Blok Laboratorní vyšetření v těhotenství se bude mj. zabývat nejnovějšími metodami prenatální diagnostiky. Endokrinologický blok přinese klinické i analytické poznatky z různých oblastí endokrinologie. Další přednášky ukážou podíl laboratorní medicíny v preventivní kardiologii a její místo tam, kde už prevence nepomohla – u akutních koronárních příhod. Sjezd jistě „oživí“ celá řada kazuistik, kde laboratorní vyšetření hrálo hlavní roli v diagnostice i sledování průběhu onemocnění. Konečně poslední blok se zamyslí nad místem POCT, jeho možnostmi a budoucností. Na sjezdu zazní celkem 23 přednášek v rámci odborných bloků, je přihlášeno 22 plakátových sdělení, navštívit můžeme i devět workshopů sedmi různých firem. Na výstavě se budeme moci seznámit s nejnovějšími produkty více než 20 firem z oblasti in vitro diagnostiky. Abstrakta přednesených či vystavených prací najdete právě v tomto čísle časopisu Klinická biochemie a metabolismus.
Odborný program doplňují plenární přednášky dvou zahraničních řečníků. Prof. Cavalier z University of Liège v Belgii bude hovořit o analytických a klinických aspektech stanovení vitamínu D, prof. McQueen z kanadského Hamiltonu přednese sdělení o doporučeních příjmu sodíku a draslíku.
Byli bychom rádi, kdyby přednášky vyvolaly diskusi a staly se inspirací pro naši práci. Diskusi ostatně mohou vyvolat i další problémy, kterými náš obor žije: namátkou jmenuji akreditace, vzdělávání, personální zajištění, kompetence jednotlivých pracovníků klinické biochemie, vztahy mezi různými odbornostmi laboratorní medicíny a mnoho jiných.
Konání sjezdu bude příležitostí pro ocenění těch pracovníků oboru, kteří přispěli k dobrému jménu ČSKB doma i ve světě. Čestné členství v ČSKB obdrží prof. Jirsa a za laboranty M. Šnajdrová. Nejvyšší ocenění – Hořejšího medaile – bude právem patřit prof. Jaborovi; můžeme se těšit na jeho „Hořejšího“ přednášku.
Sjezd je důležitým místem nejen pro odborné bloky a přednášky, ale také pro společenská setkání a neformální diskuse s kolegy a přáteli. Věřím, že i připravený společenský program k přátelské a kolegiální atmosféře přispěje. Přeji si, aby se Vám odborný i společenský program líbil a aby se „plzeňský“ sjezd zařadil k úspěšným akcím ČSKB.
Štítky
Biochemie Nukleární medicína Nutriční terapeutČlánek vyšel v časopise
Klinická biochemie a metabolismus
2019 Číslo 3
- Farmakologická léčba obezity u pacientek se syndromem polycystických ovarií – systematický přehled a klinická doporučení
- Efektivita léčby a možné indikace liraglutidu v gynekologii
- Zpracované masné výrobky a červené maso jako riziko rozvoje kolorektálního karcinomu u žen? Důkazy z prospektivní analýzy
- GLP-1RA a PCOS: Je to „jenom“ o hmotnosti?
Nejčtenější v tomto čísle
- XIV. celostátní sjezd České společnosti klinické biochemie
- Laboratorní diagnostika pacientů s MGUS a výsledky jejich sledování v regionální biochemické laboratoři v průběhu 10 let
- Harmonizace v klinických laboratořích. Pojmy a problémy. Metrologická návaznost, standardizace, harmonizace
- Deregulace vybraných mikroRNA u karcinomu sinonasálních dlaždicových buněk související s HPV