Polohové anomálie varlat a kryptorchismus v prvním roce života
Autoři:
S. Koloušková
Působiště autorů:
Pediatrická klinika UK 2. LF a FN Motol, Praha
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Pediat 2014; 69 (2): 121-122.
Kategorie:
Malá diferenciální diagnostika v pediatrii (VI)
Učebnice medicíny se obvykle člení podle oborů, tělních systémů nebo diagnóz. V praxi ale lékař řeší zcela jiné situace: pacient přichází s určitým problémem, příznakem, projevem nemoci nebo abnormálním laboratorním nálezem a očekává od lékaře, že stanoví správnou diagnózu a navrhne léčení. Lékař tedy musí provést diferen-ciální diagnostiku – postup specifický pro medicínu, který dovoluje s vysokou pravděpodobností vybrat z možných alternativ tu správnou.
Nakladatelství Galén vydalo v roce 2012 útlou brožurku nazvanou „Malá diferenciální diagnostika v pediatrii“. Má pomoci lékaři prvního kontaktu v řešení problému dětského pacienta. Prvním úkolem je rozhodnout, zda určitý problém je závažný či nezávažný, zda hrozí nebezpečí z prodlení, zda postačí sledování nebo zda doporučit další vyšetření u specialisty. Cílem knížky je přispět ke zvýšení kompetence, ale i profesního uspokojení praktického dětského lékaře. Budeme rádi, pokud mu tato knížka umožní řešit více medicínských problémů v jeho ordinaci a pomůže mu odlišit stavy běžné od stavů skutečně složitých či závažných. Jsme rádi, že vydavatel vyslovil souhlas s uveřejněním vybraných oddílů knížky na stránkách Česko-slovenské pediatrie.
Jan Lebl a Jiří Bronský, koordinátoři knížky
Klinická situace
Pediatr při prohlídce dítěte zjišťuje, že varle/varlata u chlapce v novorozeneckém či kojeneckém věku nejsou ve skrotu.
Základní pojmy
Testikulární retence - jedno nebo obě varlata nejsou přítomna ve skrotu, ale lze je nalézt v průběhu tříselného kanálu (varle bylo zadrženo na některém místě svého sestupu z retroperitonea).
Kryptorchismus (nehmatné varle) – jedno nebo obě varlata nelze běžnými metodami nalézt ani ve skrotu, ani v průběhu tříselného kanálu.
Testikulární retence je v prvním roce života poměrně častá. Asi u 75 % chlapců s testikulární retencí dojde k dokončení sestupu varlete (varlat) spontánně během prvních 3–4 měsíců života. U těch, kde testikulární retence přetrvává, může být příčina anatomická nebo endokrinní.
CAVE! Urgentním stavem je oboustranný kryptorchismus u novorozence. V tomto případě na spontánní sestup varlat nečekáme, protože se může jednat o závažný stav (např. extrémní formu virilizace jedince ženského pohlaví), dítě odesíláme k dětskému endokrinologovi.
Klinické vyšetření a další postup
- Vzhled genitálu: Pokud má chlapec mikropenis či nedostatečně vyvinuté skrotum spolu s malými či retinovanými varlaty, případně abnormálně utvářený genitál, pomýšlíme na endokrinní příčinu. Takového chlapce odešleme na vyšetření ke specialistovi – dětskému endokrinologovi.
- Pokud jsou penis a skrotum vyvinuté normálně, je pro další postup rozhodující poloha varlete/varlat.
- Palpační vyšetření a určení polohy varlat: Vyšetření provádíme vleže bimanuální palpací, kdy varle jemně vytlačujeme z podbřišku směrem do skrota proti prstům druhé ruky. Následuje vyšetření v tureckém sedu, kdy dítě povolí abdominální svaly a nejlépe se tak sníží cremasterový reflex:
- Retraktilní testes – varlata jsou viditelná či hmatná u vchodu do skrota nebo v tříselném kanálu; lze je stáhnout a v klidu v teplé vodě či při přebalování dítěte sestupují spontánně. Po dotyku vlivem kontrakce m. cremaster ze skrota často unikají. V tureckém sedu ale ve skrotu zůstávají. Tento stav neléčíme;
- skluzná testes – varle či varlata lze identifikovat v tříselném kanálu, lze je stáhnout do skrota, ale po uvolnění se okamžitě vracejí do tříselného kanálu. Ani při koupeli v teplé vodě spontánně do skrota nesestoupí. Tento stav vyžaduje léčbu. Zpravidla začínáme léčbu přípravky lidského choriového gonadotropinu (hCG – přípravek Pregnyl). Léčbu zahajujeme optimálně kolem 8.–9. měsíce věku;
- testikulární retence – jedno nebo obě varlata lze identifikovat v tříselném kanálu, kde zůstala na cestě svého sestupu, ale nelze je stáhnout do skrota. Doporučujeme chirurgický výkon – orchidopexi. Stav by měl být optimálně vyřešen do prvních narozenin chlapce, i když ještě v současné době některá chirurgická pracoviště dávají přednost řešení ve věku 12–18 měsíců;
- oboustranný nebo jednostranný kryptorchismus – jedno nebo obě varlata nelze palpací nalézt ve skrotu ani v průběhu tříselného kanálu a je tedy podezření na genezi varlete či varlat, případně je varle ektopické. V první fázi volíme zobrazovací metodu (sonografii, event. MRI) a následně zpravidla chirurgickou revizi, optimálně do prvních narozenin chlapce. Oboustranný kryptorchismus u novorozence je urgentní situací (viz výše – CAVE!).
Riziko retinovaných varlat
Kromě snížení plodnosti přináší retinované varle i vyšší riziko vzniku neoplazie v dospělosti.
Sledování
Po konzervativní terapii (léčba hCG) chlapce zprvu sledujeme v půlročních intervalech pro možnost recidivy.
Po operaci poprvé kontroluje dítě operatér, následně stav varlat pravidelně sleduje v rámci pravidelných kontrol pediatr. V pubertě by kromě klinického vyšetření mělo být provedeno i sonografické vyšetření varlat.
Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská pediatrie
2014 Číslo 2
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Syndrom Noonanové: etiologie, diagnostika a terapie
- Aspirinem vyvolané astma
Nejčtenější v tomto čísle
- Mikropenis
- Chirurgická liečba hydrocefalu a jej komplikácie
- Polohové anomálie varlat a kryptorchismus v prvním roce života
- Výsledky rozšířeného novorozeneckého screeningu v České republice